1. HABERLER

  2. EDİTÖRDEN

  3. Dengesiz Trump’tan İstikrarsızlığa Bir Adım Daha/ Editörya
Dengesiz Trump’tan İstikrarsızlığa Bir Adım Daha/ Editörya

Dengesiz Trump’tan İstikrarsızlığa Bir Adım Daha/ Editörya

A+A-


 

İslam dünyasındaki istikrarsızlığın ana kaynağı olan Amerika, 8 Nisan’da İran İslam Cumhuriyeti’nin silahlı güçlerinden olan Devrim Muhafızlarını terör listesine alarak Ortadoğu’daki gerilimi arttıracak bir adım daha attı.

 

Yakın tarihteki siyasi liderlerin en dengesizlerinden biri olan Trump, İslam dünyasının kalbi olan Ortadoğu’yu adım adım istikrarsızlığa doğru itmeye çalışıyor.

Kudüs’ü Siyonist rejimin başkenti olarak kabul etmesi, Siyonist rejimin işgali altındaki Golan Tepelerinin ilhakını onaylaması ve arkasından Devrim Muhafızlarını terör listesine alması, ABD-İsrail ikilisiyle İslam dünyası arasında bir hesaplaşmaya zemin hazırlayabilecek potansiyeli içermektedir.

Uluslar arası hukuku, diplomasi geleneğini, ülkeler arasındaki karşılıklı saygı kurallarını ve güçler dengesini hiçe sayan bu adımları destekleyen tek ülke, Siyonist rejimdir. Hatta bu adımların tümünü Siyonist rejimin talebiyle attığını söylemek mümkündür. Tehlikeli olan bu girişimlerin tümü, esasen Siyonist rejimin en büyük arzuları arasında sayılabilir. Dünyanın en güçlü devletlerinden biri, yine dünyanın en küçük, en fasid ve gayrı meşru yapay bir terör devletinin maşası gibi davranıyor.

Bu ölçüsüz ilişki ve girişimlere dünya tepkili olduğu kadar, Amerika’nın kendi içinde de kaygılı tepkiler var. Trump hükümetindeki istifa oranları, bu tepkilerin en belirgin göstergelerinden sayılır. Son karara Pentagon’un muhalif olduğuna dair bilgiler servis ediliyor. Çünkü Pentagon, bu tür ölçüsüz kararların bedelini başta kendi askerlerinin ödeyeceğinin farkındadır. Nitekim kararın hemen arkasından, Irak’taki generallerinin korumaları üst düzeye çıkarıldı. Zira İran, aynı gün misliyle karşılık verdi ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığını (CENTCOM) terör listesine aldı. İran Meclisindeki tüm milletvekilleri de Pasdar üniforması giyerek yasal destek vermek için start verdi. Amerika’nın bu konuda atacağı her adıma misliyle mukabele edileceği askeri ve siyasi makamlarca sarahaten vurgulanıyor.

Bir devletin, bir başka devletin ordusunu terör listesine alması, dünya diplomasi tarihinde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Kuşkusuz bu ilk olma, olumsuz bir niteliktedir.

Bu kararın uluslar arası hukuk açısından kabul edilemezliği izahtan vareste iken, Amerika’nın tutarlılığı açısından da açık çelişkiler içermektedir. Devrim Muhafızlarını terör listesine alan bugünkü Amerika, yıllar önce Irak’ta yeşil güvenlik hattının oluşturulması için Devrim Muhafızlarından yardım istemişti. Yine aynı Amerika 11 Eylül saldırılarından sonra Afganistan’da korkudan titreyen Amerika ve NATO güçlerinin yardımına da çağırmıştı Devrim Muhafızlarını. Dün yardım istediği orduyu, bugün terör listesine almak, Amkerika açısından izahı olmayan çelişkiler yumağındandır.

Amerika’nın bu işi daha ileriye götürebileceği ihtimali çok güçlü değil. Zira bu girişimin esas amacının İran’a ekonomik baskıyı arttırmak ve Netanyahu’ya destek vermek olduğu aşikar. Ama hamakatta sınır tanımaz ve daha ileri giderse, Ortadoğu’da artacak risk, Amerika’yı da etkileyecektir.

Ortadoğuyu ve dünyayı tehlikeli bir sürece doğru sevk etmeye çalışan Trump’a dünya ülkelerinin daha cesur bir karşı duruş sergilemesi gerekir. Bu ölçüsüzlüklerin önü zamanında alınamazsa, çıkacak yangından herkes kendi payına düşeni almak durumunda kalacaktır.

UFKUMUZ HABER EDİTÖRYA

 

                     

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.