1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Dengbêjler İstanbul'da örgütleniyor
Dengbêjler İstanbul'da örgütleniyor

Dengbêjler İstanbul'da örgütleniyor

A+A-

Lotus Kültür Sanat Merkezi çatısı altında bir araya gelen dengbêjler, Kürt kültür ve sanatının dejenere edilmesinin önüne örgütlülük bilinci ile geçeceklerini belirtti. Lotus Kültür Merkezi Yöneticisi Lokman Ertan, 'Dengbêjler ve düğün gruplarını biraraya getirerek, çalışmalarımızda daha da güçlü etkiler yaratabiliriz' dedi.

İstanbul Bağcılar'da faaliyet gösteren Lotus Kültür Sanat Merkezi, İstanbul'da düğün ve farklı etkinliklere katılan dengbêjleri bir araya getiriyor. Lotus Kültür Merkezi yöneticisi Lokman Ertan, kendi imkânları ile Kürt kültür ve sanatını halkın içine girerek yaşatan dengbêj ve düğün gruplarını bir araya getirerek daha etkili bir çalışma yapmayı amaçladıklarını söyledi. Kürtler arasında müziğin çok önemli bir yeri olduğunu hatırlatan Ertan, 'Arkadaşlarımızın yıllardan beri İstanbul gibi bir yerde gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar da çok anlamlı. Bu çalışmalarımızı örgütlü bir yapıda birleştirebilirsek, daha da güçlü etkiler yaratabiliriz. Birçoğu bölgeden göçe zorlanarak İstanbul'a gelmiş. Bu anlamda halkımızın acılarını şarkılarına çok iyi yansıttıklarını düşünüyoruz. Bugüne kadar parçalı bir yapıda faaliyet yürütüyorlardı. Bizim tek yaptığımız onları bir araya getirmek. Kendilerinin zaten yıllardan beridir yürütmüş oldukları sanatları ile ilgili bir altyapıları var. Bu anlamda Kürt kültür ve sanatı için çok güzel kazanımlar elde edebiliriz' dedi.

'Kültürümüzün talan edilmesine izin vermeyeceğiz'

1990'lı yıllarla birlikte İstanbul'a göçe zorlanan Apê Saît Abay, yılardan beri yaptıkları işte örgütlü olmanın eksikliğini hissettiklerini belirterek, 'Halkımıza örgütlü bir şekilde daha fazla şey sunabiliriz. Kültürümüz, müziklerimiz, şiirlerimiz yıllardır süren bir talan politikası ile eriyip gidiyor. Halkın içerisinde olan insanlarız. Bu çürütme politikasını çok net görebiliyoruz. Örgütlü bir yapıda olamadığımız için doğru tepkiyi gösteremeyebiliyoruz. Umuyorum ki bu oluşum istenilen seviyede gelişir ve halkımız için örgütlü bir temelde hizmet ederiz' diye konuştu.

'Birlikteliğimizin meyvelerini yakında toplayacağız'

Kürt müziğinin en büyük sanatçılarından Şakiro'nun öğrencilerinin yanında yetiştiğini belirten Nezir Yiğit ise, 6-7 yaşından beri büyük bir sevgi ile yürüttüğü dengbêjlikle ilgili birçok ilerlemenin olduğunu, ancak Kürt kültür ve sanatının bir o kadar da içinin boşaltılmaya çalışıldığını söyledi. Yiğit, 'Bunun tek sebebi sanatımızı, kültürümüzü örgütlü bir bilinçle ifade edemememizden kaynaklanıyor. Güçlü bir örgütlü yapının temellerini atmalıyız. Halkımız büyük acılar yaşadı, büyük işkencelerden geçti. Ben birçok kez şahit oldum ki bütün bu acılara, işkencelere rağmen kendi müziğini dinlediğinde kültürü ile iç içe girdiğinde bütün bu acılar işkenceler hafifliyor. Umuyorum ki Lotus Kültür Merkezi bünyesinde gerçekleştirdiğimiz bu örgütlü yapı ilk meyvelerini çok yakında verecektir' şeklinde konuştu.

'Kürt sanatçılar büyük bedeller ödedi'

Yaklaşık 10 yılını Kürtçe müzik yaptığı için cezaevinde geçirdiğini belirten Nevzat Eren de, yıllardan beri birçok bedel verildiğini ve bugün verilen bedellere rağmen Kür kültür ve sanatında popüler kültürün etkilerini görmesinin kendisini üzdüğünü söyledi. Eren, 'Benim gibi birçok arkadaşım sadece halkının müziğini, kültürünü sanatını icra ettiği için hapislerde yattı. Şunu biliyorum ki Kürt müziği bir nakış gibidir. Bu nakışta binlerce Kürt sanatçısının emeği, ödediği bedel var. Ahmet Kaya
sadece Kürtçe klip çekmek istediği için sürgünde şehit oldu. Biz bütün bu tarihimizi de sahiplenerek oluşturduğumuz örgütlü yapı ile halkımızın içine ineceğiz. Genç neslin de kanla bugünlere kadar ulaştırılan Kürt kültür ve sanatını tanıması için elimizden geleni yapacağız' dedi.

FIRAT ÇAĞIN / İSTANBUL (DİHA)-gundem-online.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.