1. YAZARLAR

  2. Altan TAN

  3. Demokratik açılım enfek
Altan TAN

Altan TAN

Altan TAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokratik açılım enfek

A+A-

 

 

Hükümetin demokratik açılım sürecini başlatması son derece önemli ve doğru bir hamleydi… Ancak bu kadar ciddi bir meselenin içini dolduramadı.Kısa,orta ve uzun vadede atması gereken adımları kamuoyunu tatmin edecek şekilde atamadı.Daha sonra da kamuoyunda CHP,MHP ve derin güçler tarafından oluşturulan tepki karşısında ürktü ve geri çekildi.Her şeyden önce Kürt açılımını bir devlet projesi olarak sunması bir yanlıştı.Bu bir devlet projesi değildir.Askeriye ve yargı bu projeye destek vermemiştir. Erdoğan bunu bir millet projesi olarak ortaya koymalıydı, kamuoyunu kendisi ikna etmeliydi.
 
Kürtlerin hassasiyetini muhafaza edecek, Türklerin de endişelerini giderecek sağlam bir kadroyla yola çıkamadı. Erdoğan’ın etrafındaki insanlar ona açılım konusunda hızlı hareket etmemesini, sabırlı olmasını ve bunun bir süreç olduğunu tembihlemeleri yanlıştı…Açılımda aceleci bir politika izlenmeliydi.Beyin ameliyatı gereken bir hastaya acil müdahale edilemedi.
 
Gelinen noktada PKK’nın içindeki ve Türkiye’deki derin güçler açılımı sabote etmiştir.Başbakan bütün suçu taşeronlara atıyor ancak kim bu taşeronlar İsrail mi? Açıklasın…Öcalan’ı yakalayan,teslim eden ABD ve İsrail’dir… O zaman Türkiye mi taşeronluk yapmıştır?
 
Başbakan Erdoğan’ın tüm bu olup bitenleri bir kenara bırakıp yeni bir demokratikleşme adımı, yeni bir Anayasa ortaya koymalıdır…Bahanelerin arkasına sığınmamalıdır.
 
Demokratik açılım enfeksiyon kapmıştır.Kürtler şu anda Türk devletine ve AK Parti hükümetine güvenmemektedir.Diyarbakır’da hiçbir AK Parti milletvekili sokakta dolaşamamaktadır. Öte yandan BDP ise PKK güdümünde politika yapmaya devam ediyor. Hiç bir etkinlikleri yok. Ortam PKK’ya bırakılmış, halkla bir diyalog söz konusu değildir.
 
Başbakan’ın seçime kadar Kürt açılımı konusunda farklı bir adım atacağını düşünmek hayal gibi geliyor keza Erdoğan ülkenin diğer bölgelerindeki milliyetçi sağcı, Türk İslamcı kesimi ve muhafazakarları kaybetmekten korkuyor…AK Parti’den artık bu noktada bir ümit beklemek de yanlış olur.Diğer taraftan bu meseleyi çözebilecek bir alternatif de yok. Derin güçlerin hazırlamaya çalıştığı CHP-MHP koalisyonu ise daha tedirgin edici. Türkiye’yi önümüzdeki günlerde bir kaos bekliyor…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.