1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'Demokrasi' Yürüyüşü
'Demokrasi' Yürüyüşü

'Demokrasi' Yürüyüşü

A+A-

saat 14:00’da DTP İl binası önünde başlayan yürüyüş Şen Otel’i kavşağına kadar düzenlenen Demokrasi yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Yürüyüşte zafer işareti yapan küçük Selocan herkesin ilgi odağı oldu.

DTP Hakkâri İl Örgütünün düzenlediği ve Milletvekili Hamit Geylani, DTP PM Üyesi İbrahim Sungur ile Belediye Başkanları, İl Encümenleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı demokrasi buluşması adına yakışır bir şekilde yapıldı.
 
Güzel “Uygulamalar demokratik değil”
 
DTP İl Örgütü önünde toplanan halk, demokrasi ve barış sloganları eşliğinde yürüyüşe geçerek belediyenin önüne geldi.
 
Burada DTP İl Başkanı Hasan Güzel tarafından yapılan basın açıklamasında, bu güne kadar barış ve demokrasi adına atılan her adımın mahkemelik olduğu belirtilerek artık bu dur demenin zamanı geldiği vurgulandı.
 
BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ
 
 “ Bizler Türkiye aydınları, sanatçıları, işçileri, memurları, kadınları, erkekleri, insan hakları ve insan özgürlüklerinin savunucuları sendikacılar, siyasetçiler kısacası ezilen, sömürülen, baskı gören dili kültürü ve inancı yasaklanan tüm toplum bileşenleri olarak Türkiye’nin demokratikleşmesi talebiyle ile daha özgür ve eşit yurttaşlar olmak, güvenli bir ülkede yaşamak için tüm Türkiye’de sokaklardayız.
 
Bu gün Türkiye’de demokrasiye ihtiyacı olanlar olarak alanlardan barış ve özgürlükleri sesimizin daha gür çıkacak şekilde taleplerimizi sonuna kadar seslenip haykıracağız
 
Tek taraflı da olsa çatışmazlık ortamı varken değerlendirmek ve sorunun çözüm yolları aranması gerekirken, oysa silahların tek taraflı sustuğunu görüyoruz. Yine kan yine gözyaşı. Ayrıca partimiz DTP ve Kürt çocukları üzerinde devam eden baskı ve tutuklamalar, tüm dünyanın gözleri önünde masum ve savunmasız çocuklarının kafalarını dipçiklerle ezildiği, 12 yaşında bedenine sayısız kurşun sıkınla Uğur Kaymazların katilleri kayırılarak yargılanmadıkları için buradayız. Ama diğer taraftan, bizler demokrasi, İnsan hakları v.b. düşüncelerimizi aktarırken her konuşmalarımızı için sorgulamalar ve davalar açılmıştır. Buda yasaların evrensel hukukla insan hakları ve düşünce özgürlüğüne ne denli karşı olduğunu hatta mevcut anayasa bile tek dil, tek millet gibi kavramlarla düzenlenmiş olmasından kaynaklıdır.
 
Bu gün Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Kürt sorunu ülkenin birinci sorunu olarak öngörmesi ve çözümü için tarihi bir fırsattan bahsetmesini olumlu buluyoruz. Bunu bütün siyasi partiler tarafından Meclis çatısı altında ivedilikle ele alınması gerekmektedir. Ayrıca bazı kaynakların bu sorunun Sayın Öcalan ile görüşülüp konuşulabilir denmesi de olumlu bir gelişmedir. Bu değerlendirmelerin mutlaka Kürt ve Türk halkının ortak müştereklerde ele alınması gerekmekte olup, çözüm başka yerde aranmamalıdır.
 
İşte tüm bunları söylemek ve haykırmak için buradayız. Susmanın ne kadar ölümcül olduğunu gören biz insanlar ve demokrasi savunucuları hakikati sonuna kadar aramaya devam etmeliyiz. Sonuç olarak partimiz DTP, KESK vb. demokratik kurumlara karşı geliştirilen anti demokratik uygulamaları kınıyoruz. 
 
YAŞASIN DEMOKRATİK ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ MÜCADELEMİZ.
 
YAŞASIN ÖZGÜR HALKLARIN KARDEŞLİĞİ.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
hakkarinews
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.