1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Davutoğlu’na yakın isim: Kürtlerle diyalog halindeyiz
Davutoğlu’na yakın isim: Kürtlerle diyalog halindeyiz

Davutoğlu’na yakın isim: Kürtlerle diyalog halindeyiz

A+A-

Gazeteci yazar Bayram Zilan, AK Parti’den istifasının ardından Davutoğlu ve ekibinin yıl başından önce yeni partinin tabelasını asacaklarını söyledi. Zilan, Kürtlerin ciddi bir temsiliyet sorunu yaşadığını savunarak, birçok yerde Kürt temsilcileri ile görüşüp süreci değerlendirdiklerini belirtti.  

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasını ve bundan sonra izlenecek yolu değerlendiren Milat gazetesi yazarı Bayram Zilan, Davutoğlu’nun yaptığı istifa açıklamasının üç saç ayağı olduğunu söyledi.

Rûdaw’a konuşan Zilan, “Bunlardan bir tanesi bu sürece nasıl gelindiği konusuydu. Yani sayın Davutoğlu’nun dışişleri bakanlığı, başbakanlık ve genel başkanlık yaptığı partide nasıl bu noktaya geldi. Bu güne gelmeden önce neler yaşandığını anlattı. Diğer bir kısımda kendisine ve arkadaşlarına yönelik ihrac gerekçelerinin temelsizliğinden bahsetti ve AK Parti’nin bu güne kadar kendisinin yaptığı eleştirilere karşı gösterdiği tavrı dile getirdi. Üçüncü kısımda ise Türkiye toplumuna, Kürt’üyle Kürk’üyle bütün 82 milyona yeni bir yol haritasından bahsetti ve direk yeni bir oluşumun başlatılacağını söyledi, yeni bir hedef gösterdi” dedi.

“Bugün yaşananlar bir dejavudur”

Davutoğlu’nun eleştirilerinin özünde hayatın her alanında özgürlük ve demokrasi vurgusu yaptığını dile getiren Zilan sözlerine şunları ekledi:

“Mesela şu çok önemliydi; AK Parti’nin kuruluşunda sayın Erdoğan’ın kullandığı cümleleri aynen basın açıklamasında okudu. Oligarşi ve tek adamlığa karşı başlatılan AK Parti harekatının ve sayın Erdoğan’ın artık ‘bugün yeni bir gündür’ söyleminin 18 yıl sonra tekrar bir kopuş nedeniyle ifade gerekçesi olduğunu görüyoruz. Bu da aslında bir dejavu olduğunu gösteriyor bize. Türkiye’de bir dejavu yaşanıyor ve bugün yaşanan bir dejavu tarihi olarak kayıtlara geçti.”

“Yeni yıla girmeden bir parti tabelasının asıldığını göreceğiz”

Bundan sonra Ahmet Davutoğlu ve ekibinin nasıl hareket edeceğinin önemli bir konu olduğunu ifade eden Bayram Zilan, bundan sonra sürecin hızlanacağını vurguladı.

Zilan, bu güne kadar yapılan eleştirilerin parti içi eleştiriler olduğunu, AK Parti kimliği korunarak, o çemberin içerisinde yapılan eleştiriler olduğunu belirterek, “Fakat artık bugün yeni bir gün. Bu gün AK Parti ile ilişkisi kesilmiş bir hareketten söz edeceğiz. Bundan sonra partileşme sürecinin daha da hızlanacağını biliyoruz. Bu zaten ortada. Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yapmış olduğu görüşmeler ve biliyorsunuz Türkiye’nin değişik illerinde yaptığı konuşmalarda bunun altyapısının hazır olduğunu görüyoruz. Tahminin odur ki yeni yıla girmeden bir parti tabelasının asıldığını göreceğiz” ifadeleirni kullandı.

“Kürtlerle diyalog halindeyiz”

Parti tabelası asıldıktan sonra parti programının, Türkiye’deki temel meselelere nasıl yaklaşılacağının ve özellikle de Kürt sorunu ile ilgili nasıl bir perspektif sunacağının önemli olduğuna işaret eden Bayram Zilan, Kürtlerin bugün ciddi bir temsiliyet sorunu yaşadığını savundu.

Zilan, “HDP’ye veya AK Parti’ye oy veren Kürtlerin aslında bir temsiliyet sorunu yaşadıklarını da görüyoruz. Dolayısıyla bu siyasi zemin nasıl doldurulacak, Kürt meselesine nasıl eğilecek, bütün bunlar önümüzdeki dönemde siyasetin rotasını unsurlardır. Bence bu noktada Ahmet Davutoğlu hareketini iyi takip etmek ve partileşme sürecine bakmak gerekiyor” dedi.

Kürt kentlerinde, Kürdistan Bölgesi’nde ve metropollerde yaşayan Kürtlerle görüştüklerini de dile getiren gazeteci yazar Barzam Zilan, “Biz bölge ile de görüşüyoruz; Doğu ve Güneydoğu’da, Irak Kürdistan’ında ve batıda yaşayan Kürtler de bu süreci yakından takip ediyorlar.  Görüştüğümüz insanlar bize bunu söylüyor, diyalog halindeyiz. Dolayısıyla Kürtlerin bugün gündeme getirdiği siyasi alanda taleplere uygun bir dil de geliştirilirse muhtemelen siyaset de ona göre şekillenecektir diye düşünüyorum” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.