1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Davutoğlu:Kürtlerin kendisini özgür hissetmediği bir Türkiye’de hiçbirimiz huzurlu olamayız
Davutoğlu:Kürtlerin kendisini özgür hissetmediği bir Türkiye’de hiçbirimiz huzurlu olamayız

Davutoğlu:Kürtlerin kendisini özgür hissetmediği bir Türkiye’de hiçbirimiz huzurlu olamayız

A+A-

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Kürtlerin kendisini özgür, eşit ve huzurlu hissetmediği bir Türkiye’de hiçbirimiz huzurlu olamayız" dedi.

Ahmet Davutoğlu, partisinin Van İl Kongresi’nde konuştu.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) elinde bulunan belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, şunları ifade etti:

“Maalesef, bir taraftan PKK terörü diğer taraftan bu terörden beslenenler sizlere, Türkiye’ye ve milletimize huzuru, adaleti ve insan onuruna yakışır bir hayatı çok gördüler. Sandığa karşı dağı koyanlar; siz kime oy verirseniz verin atadıkları bir KCK komiseri ile kendi istediklerini yaptılar. Mevcut iktidar ve ortakları da oyunuzu alamadıklarında sizlere bir kayyum gönderip iradenize el koyuyorlar. Gelecek Partisi KCK düzeninin de Kayyum düzeninin de bitmesi için yola çıkmıştır. İnşallah Gelecek Partisi olarak Van’da da yerel yönetimi kazandığımızda bu ikili kıskaca son vereceğiz. Gelecek Partili yöneticiler sadece kendilerini seçen halktan talimat alacaklar.”

Davutoğlu, "Onlara sesleniyorum: Korkmakta haklısınız çünkü beslendiğiniz kutuplaştırıcı ve bölücü siyasete son vereceğiz. Süphan’ın ve Ağrı’nın eteğinde büyüyen gençleri Ilgaz’ın Torosların ve Uludağ’ın gölgesinde yetişen gençlerle buluşturacağız. Onları farklı kamplara bölmek isteyenlere karşı her zaman birliği, beraberliği, ortak tarihdaşlığı ve eşit vatandaşlığı savunacağız" ifadelerini kullandı.

“SEÇİLMİŞ BAŞKAN ANCAK MAHKEMEYLE GÖREVDEN ALINABİLİR"

"Ayrıca, Gelecek Partisi olarak seçilmiş̧ belediye başkanının ancak mahkeme kararıyla görevden alınabileceğine inanıyoruz” diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Görevden alınan belediye başkanının yerine İçişleri Bakanı’nın kayyum ataması da milli iradeye aykırıdır. Bu çerçevede, mahkeme kararına istinaden görevden alınan seçilmiş̧ belediye başkanının yerine yine seçimle oluşturulmuş̧ belediye meclis üyelerinden birinin seçilmesi şarttır.”

"KÜRT MESELESİ DEMOKRATİK HAKLARIN EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR"

Kürt sorunu konusunda da değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt meselesi esas olarak ülkemizdeki demokratik hakların eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır. Çözüm kimliklere dayalı her türlü̈ ayrımcılığın engellenmesidir. Çözüm, insan hak ve özgürlüklerine ve insan onuruna dayalı demokratik bir anayasanın hayata geçirilmesidir. Çözüm, milletimizin her bir ferdinin bu ülkenin eşit ve onurlu bir vatandaşı olduğu inancını pekiştirmektir. Gelecek Partisi, Türkiye’nin demokratikleşme sorunlarını çözmüş, toplumsal yaralarını sarmış̧, her türlü̈ ötekileştirme ve aidiyet sorunlarını ortadan kaldırmış̧, müreffeh ve huzurlu bir ülke olmasını amaç̧ edinmektedir."

"SİZ BU MİLLETİN ONURUNU NASIL BÖYLESİNE ÇİĞNETİRSİNİZ?"

Geçen günlerde ABD Başkan adayı Joe Biden'ın Türkiye'ye ilişkin sözlerine karşılık AK Parti’ye çağrıda bulunan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Aleni bir şekilde Türkiye’ye, milletin iradesine hakaret eden Biden meselesi ne oldu? Bir hafta önce açık bir çağrı yaptık, Cumhurbaşkanı Biden’a önce gereken cevabı vermeli ardından da fiili adımlar atmalıdır, dedik. Resmi olarak protesto edilmeli ve özür talep edilmelidir, dedik. Kendisinden başka herkesi hain ilan eden yerli ve milli iktidardan ses yok. Trump hakaret eder, seslerai çıkmaz. Biden açıkça Türkiye’nin iç işlerine karışacağını söyler, sesleri çıkmaz. Siz bu milletin onurunu nasıl böylesine çiğnetirsiniz? Tekrar ediyorum; Biden’a hak ettiği cevabı vermeyenler Biden’ın Türkiye’deki işbirlikçileridir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.