1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Davutoğlu :İsim değil kriterleri konuştuk
Davutoğlu :İsim değil kriterleri konuştuk

Davutoğlu :İsim değil kriterleri konuştuk

A+A-

Halk Tv'de İsmail Küçükkaya'nın Yeni Bir Sabah programına katılan Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, dün gerçekleşen altılı masanın 10'uncu toplantısının detaylarını açıklıyor.

Altılı Masa'nın son toplantısına ev sahipliği yapan Davutoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.

Davutoğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Realist olmak lazım ama vizyoner de olmak lazım. Ben hayatta hiçbir zaman karamsar olmadım. Dün yaklaşık 10 saat birlikteydik. Önemli olan açık yüreklilikle konuşabilmek. En büyük kazanımım ne diye sorsanız, daha önce bir araya gelmemiş liderler, 3'lü 4'lü düzenli toplantılar yapılmıyordu, şimdi yapılıyor. Bu psikolojik olarak topluma bir rahatlama veriyor.

Dün gerçekleştirdiğimiz altılı masa toplantısında iki metin kabul edildi. Seçim sonrası görev dağılımının nasıl olacağına dair rolleri netleştirdik. Biz bir karar aldığımızda CHP seçmeninin hassasiyetlerini gözeteceğiz. CHP karar aldığında muhafazakar seçmenin hassasiyetini gözetecek. Biz bir kültür oluşturuyoruz. Tek aday açıklayacağız. Şimdi açıklamanın vakti geldi.

Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçlerinin içinde imza yetkisine sahip olarak bulunacaklar. Genel başkanlar, cumhurbaşkanı kadar her stratejik kararda imza yetkisine sahip olacak. Bu büyük bir teminat. 6 tane birbirine benzemez insan diyorlar. Bu ülkeyi birbirlerinin hassasiyetlerini görerek yönetecekler. Biz bir karar alırken CHP'nin hassasiyetlerini gözeteceğiz, CHP, karar alırken muhafazakar kesimin hassasiyetlerini gözetecek. Bir süre sonra bir kültür oluşacak. Toplantıda açık yüreklilikle konuşuyoruz, sonunda çözüyoruz meseleyi.

Türkiye'nin en görülemez koalisyonu AK Parti, MHP ve Vatan Partisi koalisyonudur. İlkesi yok. İktidarda kalabilmek için bütün değerlerden vazgeçiyorlar. İktidar istedi ki bu takvimi biz erkene alalım. Bundan 6 ay önce biz bir cumhurbaşkanı adayı tayin etseydik ne olurdu biliyor musunuz? Gelen cumhurbaşkanı kendisinin Erdoğan gibi yetki kullanacağını düşünürdü ve mutlaka çatışırdık. Şimdi çatışma çıkmaz. Şimdi gelecek cumhurbaşkanı adayı oyunun kurallarını bilecek.

Biz istişare edeceğiz. Seçeceğimiz cumhurbaşkanı güç kullanırken şahsını akrabalarını değil, milletini düşünecek. Türkiye'de toplumsal barışın olması için bir araya geliyoruz. Erdoğan'ın nasıl bozulduğunu gördükten sonra aynı bozulmayı başkasının yaşamayacağının bir garantisi var mı?

Şu andan itibaren cumhurbaşkanı ismini konuşmanın vakti geldi. Dün toplantıda isim konuşmadık ama kriterleri konuştuk. Bizim iki önceliğimiz var. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak ve mecliste çoğunluğu sağlamak. Dün tarihi bir eşikti. Söylem ve metin aşamasını bitirdik. Şimdi eyleme geçme vakti geldi. O da seçimi kazanmak ve sonrasında devleti yönetmek.

Meclisteki partilerin yürütmeleri mecliste nasıl yürütülecek? Şu anki mecliste dahi mecliste çoğunluğu sağlamadan cumhurbaşkanlığı sistemi yönetilemez. Şu an Erdoğan-Bahçeli ittifakı bozulsa sistem yine yönetilemez hale gelir.

Parlamenter sistem hedefimizi adım adım inşa ettik. Ben bütün parti liderleri ile görüştüm. Benden sonra sayın Akşener aynı turu yapacak. Mecliste altılı masa bir denge oluşturmalı. Anayasal değişikliğe imkan verecek çoğunluğa ulaşmalı.

Bu devletin okullarında okuduk. Zor şartlarda büyüdük. Akademisyen olarak sonrasında devlet tecrübesi kazandık. Şu an doğru yer Türkiye'yi barışa götüren yoldur. Herkes kendi yoluna aktığı zaman doğru bir sinerji oluşmuyor. İktidar kutuplaştırmak istiyor, biz birleştireceğiz. İktidar yolsuzluklarla para biriktirmeye çalışıyor, biz temiz siyaset yapacağız.

Sayın Kılıçdaroğlu sol gelenekten birisi, sayın Akşener'in abisi ülkücü camianın önemli isimlerinden birisi Biz başka bir kültürden geliyoruz. 12 Eylül dönemlerini biliyoruz. Bir sağdan bir soldan yaşları büyütülerek gençlerin nasıl idam edildiğini gördü bu millet. Biz faili meçhul cinayetlerin olduğu yıllara geri dönmeyeceğiz. Sinan Ateş cinayetinin faili hala meçhul. Birileri İstanbul'dan Ankara'ya götürülüyor. Cinayeti işleyen tetikçidir. Esas failleri bulmak lazım. Cinayetin üzerinden bir hafta geçti daha Cumhurbaşkanından bir kelime bile yok. Çünkü adaleti değil Bahçeli'nin ne diyeceğini merak ediyor. Sen Bahçeli'nin değil bu memleketin cumhurbaşkanısın. Her konuda konuşuyorsunuz bu konuda niye konuşmuyorsunuz. Senin görevin hukuku işletmek. Adalet Bakanı neden konuşmuyorsun? En önemlisi Bahçeli neden konuşmuyorsun? 'Suskunluğumuz asaletimizdendir' diyerek bu konuyu geçiştiremezsiniz. Bu gencimiz farkı, karşıt bir grup tarafından öldürülseydi o cenazeye Bahçeli ve Erdoğan katılırdı. Peki cenazede neredeydiniz.

Mesele Sinan Ateş meselesi değildir. 68'de ilk öldürülen devrimci genç Vedat Demircioğlu benim akrabamdı. Ama o cinayetlerin arkası geldi. Bu cinayetler yaygınlaşırsa ve bunun üzerinden Erdoğan, 'ülke teröre götürülüyor' diyerek olağanüstü bir hale gitmeye çalışırsa ne olacak? Bir hafta geçti. Cinayetin üstünün örtülmesi için değişik rivayetler dolanıyor. MHP bu işin içinde mi? Dün altılı masada bunları konuştuk.

Ankara'da sokak infazları oluyor. İstanbul'da mafya cinayetleri oluyor. Bunlar neden Türkiye'de oluyor da Atina'da olmuyor. Çünkü ülke yönetiminde bu gruplarla ilişkide olan kişiler var. Sezgin Baran Korkmaz cinayeti bu ülkede nasıl unutulur?

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.