1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Daveti Kabul Etmedi
Daveti Kabul Etmedi

Daveti Kabul Etmedi

A+A-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'GAP eylem planı'nı açıklamak için Diyarbakır'da yapacağı toplantıya, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir davet edilmesine rağmen katılmayacak.

Başbakan Erdoğan'ı GAP Eylem Planı'nın açıklamak üzere Diyarbakır'a yapacağı ziyarete, kentteki sivil toplum örgütleri ile DTP tepki gösterirken, Erdoğan'ı hiçbir DTP'li belediye başkanının karşılamayacağı öğrenildi. Erdoğan'ın Ziya Gökalp Kapalı Spor Salonu'nda yapacağı toplantıya ağırlıklı olarak bölgedeki Sanayici ve İş Adamları dernekleri temsilcilerini davet ettiği bildirildi. Toplantıya davet edilen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li Diyarbakır İl Genel Meclis Başkanı Kerem Duruk ile Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Kızıltepe'nin ise Erdoğan'ın Kürt sorunu konusundaki politikalarını protesto etmek amacıyla toplantıya katılmayacak.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Basın Bürosu"ndan yapılan açıklamada, Baydemir"in Erdoğan"ın Diyarbakır"daki programlarına katılmayacağı bildirildi. Erdoğan Diyarbakır"ı AKP lideri sıfatıyla ziyaret ettiğine dikkat çekilen açıklamda, ""Sayın Başbakan, davetlerimize karşın şu ana kadar hiçbir Diyarbakır gezisinde Büyükşehir Belediyesi"ni ziyaret etmemiştir. Oysa, Başbakan olarak diğer kentlere yaptığı gezilerde belediye ziyaretlerini de programına almaktadır. Doğal olan ve olması gereken de budur.

Görüldüğü kadarıyla, Başbakan"ın bu Diyarbakır programında da Büyükşehir Belediyemize bir kez daha bir ziyaret planlanmamıştır. Sayın Başbakanın kentimiz Diyarbakır"a, Belediyemize ve yurttaşlarımıza yaklaşımı bir başbakan yaklaşımından ziyade, bir siyasi partinin genel başkanı yaklaşımıdır. Başbakan kentimize bir kez daha ülkedeki tüm dinamiklere karşı sorumlu olan "Türkiye"nin Başbakanı" olarak değil, "AKP Genel Başkanı" kimliğiyle gelmektedir. Bu nedenle AKP Sayın Genel Başkanı"nın programlarına iştirak edilmeyecektir"" denildi.

Başbakan'ın programına davet edilen ancak katılmayacak olan DTP'li Diyarbakır İl Genel Meclis Başkanı Kerem Duruk, "Sayın Osman Baydemir ile beraber ikimizi davet ettiler. Ancak biz bu programa katılmayacağız. Başbakan'ın 'DTP'lilerin elini sıkmam' yaklaşımı, yine Kürt sorununda ret ve inkar politikalarına karşı biz de bu yaklaşımı sergileyeceğiz. Yine bir süre önce Diyarbakır Baro Başkanı'na yapılan saygısızlığı kendimize yapılmış sayıyoruz. Kürt sorununun barışçıl çözümü için geliştirilen düşüncelere böylesi bir yaklaşım sergileniyorsa Başbakan Erdoğan'ı dinlemeye gerek yoktur. Sınır ötesi operasyon, Kürt sorunu konusunda hiç bir adım atmaması karşısında GAP eylem planı açıklaması da inandırıcı değildir. Kürtlerin beklentilerini bugüne kadar karşılamamış ve şiddette ısrar edilmiştir. Biz bu yaklaşımları kabul etmediğimizi göstermek için ne karşılamaya ne toplantıya katılmayacağız" dedi.

Diyarbakır Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Kızıltepe de, davet edildiği halde Başbakan Erdoğan'ın programına katılmayacağını ifade ederek, "Kürt sorunu konusundaki politikaları, yine ekonomi politikalarına tepki olarak katılmıyoruz. Hiç kimsenin baskısı altında değil kendi özgür irademle katılmıyorum. 6 yıldır Başbakandır, her gelişinde Kürt sorunu çözülecek diyor, ancak Ankara'ya giderek unutuyor. Böyle bir Başbakanı karşılamam. Bölgede barışa, kardeşliğe ve huzura ihtiyaç var. Kesinlikle katılmayacağım. Diyarbakır'a geliyor 'Kürt sorunu benim sorunumdur' diyor. Sonra unutuyor. Ben böyle Başbakan'ın karşılamam hiç kimse de karşılamamalıdır" diye konuştu.(Haberdiyarbakır)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.