1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. DARBECİLERE YARGI YOLU AÇILDI
DARBECİLERE YARGI YOLU AÇILDI

DARBECİLERE YARGI YOLU AÇILDI

A+A-

Kenan Evren hakkında hazırladığı ‘darbeci’ iddianamesinin ardından HSYK tarafından meslekten atılan eski savcı Sacit Kayasu, AİHM’de açtığı davayı kazandı. AİHM kararında ‘Kayasu’ya verilen ceza diğer savcılara gözdağı vermektir’ denildi. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 12 Eylül askeri darbesinin lideri Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı için meslekten ihraç edilen savcı Sacit Kayasu’ya iade-i itibar yaparken, darbecilere yargılama yolunu açan önemli bir karar aldı. AİHM kararında, darbeciler hakkında dava açılması için iddianame hazırlayan Kayasu’ya ceza verilmesinin ‘acil sosyal ihtayaç şartını içinde barındırmadığını’ belirterek, ‘Bu uygulama, ifade özgürlüğünü zaafa uğratan önceki Türk Ceza Kanunu’nun 159. maddesi tarafından silahlı kuvvetlere verilen artan bir korumadır’ dedi. AİHM kararında şöyle denildi:

DİĞER SAVCILARA GÖZDAĞI

‘Bundan başka, devletin hukuk hizmetine ait bir kamu görevlisine, bu tarzda bir cezai müeyyide uygulanması, tabii olarak, sadece ilgili kamu görevlisi nezdinde değil, bütünüyle bu görevde olanlar üzerinde kaçınılmaz olarak korkutucu etki yaratacaktır. (...) Mahkeme sonuç itibariyle, başvuranın ifade özgürlüğü hakkına, silahlı kuvvetler aleyhine suç işlediği ve dolayısıyla mesleğinden daimi olarak çıkarılması ve hukuk alanında çalışmasının yasaklanması gerektiği yönünde bir kabul ve cezai müeyyide ile karışılmasının amaçlanan herhangi bir haklı yarar ile orantısız olduğu ve dolayısıyla 10. maddenin ihlal edildiğine karar vermiştir.’

DARBECİLER KORUNAMAZ 

Konuyla ilgili konuşan eski savcı Kayasu, ‘Bu karar tarihi önemde bir karar. Bundan sonra hakimler ve savcıların yapacağı işlemlere ışık tutan bir karar. Aynı zamanda HSYK, Adalet Bakanlığı, Yargıtay’a, hepsine ışık tutan bir karar’ dedi. Kayasu, ‘AİHM, ‘söz konusu olayın Anayasanın koruması altında olması bile bu iddianamenin tanzimine engel değildir. Darbeler, darbeciler korunamaz’ dedi’ diye konuştu. AİHM, kararında kendisine verilen ihraç kararının ‘diğer savcıları da yıldırmaya yönelik eylem’ olarak değerlendirildiğini ifade eden Kayasu, ‘Sadece benim açtığım davaya atıf yapmıyor, başka savcılar da darbeyi dava edebilir diyor’ dedi. Kayasu, AİHM kararına uyulmaması halinde Avrupa Konseyi’nin Türkiye’yi uyaracağını belirterek, ‘Türkiye ısrar ederse Avrupa Konseyi’nden çıkartır’ dedi. Kayasu, AİHM’in Türkiye’nin ödemeye mahkum ettiği 41 bin euro tazminatı ise 13 Şubat’tan başlamak kaydıyla 3 ay içinde eline geçeceğini de sözlerine ekledi.

GERİ DÖNMEK İÇİN BAŞVURDU

AİHM’in, 12 Eylül askeri darbesinin yargılanması talebinde bulunduğu için HSYK tarafından meslekten ihraç edilen Savcı Sacit Kayasu hakkında verdiği karar 13 Şubat 2009’da kesinleşti. Kararın kesinleşmesinden sonra Kayasu, Türkiye’nin AİHM kararlarına uymayı taahhüt eden kararları uyarınca göreve geri dönme talebinde bulundu.

Cesur bir savcı aranıyor

Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, internete düyen ses kaydında darbeci geçmişini övüyor ve bazı karanlık olayların perde arkasını aydınlatıyordu. İşte dava açacak cesur savcı bekleyen Karadayı’nın itiraflarından satır başları şöyle:

-27 Mayıs’a fiilen katıldım.

-12 Eylül’de de vardım. İhtilal hazırlanırken biliyordum. Belirli şahısları kritik yerlere atıyordum.

-Sabıkamız fazla, sicili bozuk bir adamım.

-Demirel’e Hoca mutlaka gitmeli dedim. Nizamiyeden döndük dedim.

-Hoca’ya bırak dedim bıraktı.

-Mesut Yılmaz’a ‘size altın tepside iktidar teslim ediyoruz’ dedim.

Kaynak: Star

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.