1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "DARBECİLER YARGILANSIN"
"DARBECİLER YARGILANSIN"

"DARBECİLER YARGILANSIN"

A+A-

Demokratik Türkiye Partisi (DTP), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Halk Kültür Merkezleri (HKM), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emek Partisi (EMEP), Köz, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Sosyalist Parti Girişimi (SPG), Kaldıraç, Odak Halk Cephesi ve Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) ortak bir basın açıklaması yapıldı.

“Kontrgerilla Düzeninden Hesabı Emekçi ve Ezilen Halklarımız Soracaktır” başlıklı metinde ortak talep 12 Eylül darbecileri yargılanması.


Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğ (TMMOB) toplantı salonunda yapılan açıklamayı TÖP üyesi Tuncay Yılmaz okudu.


“Ergenekon davasında eski generallerle, ulusalcı kontrgerilla unsurlarıyla başlayan sürecin 6. dalga diye adlandırılan tutuklamalarla devam ettiğini” söyleyen Yılmaz şöyle konuştu:


“Daha önce de hükümetin çetelerin üzerine gitme söylemleri vardı ama her defasında bir grup kontra grubunun devre dışı bırakılarak yenileri yaratıldı.”


"Çiller, Ağar ve Büyükanıt da yargılansın" 


Susurluk kazası, Çorum ve Sivas katliamlarını ve 12 Eylül darbesini hatırlatan Yılmaz “Gazi Katliamının sorumluluğunu bir iki paşa ve üç-beş çapulcu tutuklayarak geçiştirmeye çalışıyorlar” dedi.


Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kendi kontrolünde bir kontrgerilla istediğine, kontrol edemediğini de tasfiyeye çalıştığını belirten Yılmaz “Güngören ve Kerkük’teki patlamalar kontrgerillanın kanlı iç hesaplaşmasıdır” şeklinde konuştu.


“Sadece Ergenekoncuların yargılanması yetmez” denilen açıklamada Tansu Çiller, Mehmet Ağar ve Yaşar Büyükanıt’ın da yargılanması istendi.


Ortak metin hazırlayan kuruluşlar 3 Ağustos Pazar günü Galatasaray Lisesi önünde saat: 14.00'de bir eylem yaparak “Tüm darbeciler yargılansın” diyecekler.


Kaynak: bianet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.