1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Darbeci Mısır yönetiminden İhvan'a uzlaşma önerisi
Darbeci Mısır yönetiminden İhvan'a uzlaşma önerisi

Darbeci Mısır yönetiminden İhvan'a uzlaşma önerisi

Mısır Başbakan Yardımcısı Bahaddin, bazı şartları kabul etmesi durumunda İhvan ile uzlaşının mümkün olabileceğini belirtti.

A+A-

Mısır'da Başbakan Yardımcısı ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Ziyad Bahaddin, bazı şartları kabul etmesi durumunda Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile uzlaşmanın mümkün olabileceğini söyledi.
 
Mısır'da özel televizyon kanalı CBC'ye konuşan Bahaddin, ordunun açıkladığı "yol haritasının" kabul edilmesi, şiddet eylemlerinden uzak durulması, kanunlara saygı gösterilmesi gibi şartların kabul edilmesi halinde İhvan ile uzlaşmanın mümkün olabileceğini belirtti.
 
Güvenlik probleminin çözülmesinin her zaman için gerekli ancak tek başına yeterli olmadığını, siyasi alanda da adım atılması gerektiğini ifade eden Bahaddin, ülkenin sükunete ve yeni bir siyasi zemine ihtiyaç duyduğunu kaydetti.
 
Bahaddin, "Devlet, demokratik sürecin korunması için bir öneride bulundu. İhvan, dilerse şartları kabul ederek bu öneriye olumlu cevap verebilir" diye konuştu. 
 
Uzlaşma yönündeki girişimin sadece İhvan'ı kapsamadığını, belirtilen şartları kabul eden diğer tüm kesimlerle de uzlaşma sağlanabileceğini belirten Bahaddin, hangi siyasi gruba mensup olursa olsun "gelecek nesli kaybetmek istemediklerini" söyledi.
 
Başbakan Yardımcısı Bahaddin, Mısır'daki tüm kesimlerin ön şart öne sürmeden şiddete son vermesi, devletin şiddet olaylarıyla mücadelede itidali elden bırakmaması ve kiliseleri hedef alan saldırıların durdurulmasını öngören bir girişim başlatmıştı. 
 
Bedii, İnsan Hakları Ulusal Meclisi heyetiyle görüşmeyi reddetti
 
Öte yandan İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, Tora Hapishanesi’ni ziyaret eden Mısır’ın İnsan Hakları Ulusal Meclisi heyetiyle görüşmeyi reddederek, heyete “Rabiatul Adeviyye’yi ziyaret edin” demekle yetindi.
 
AA muhabirine konuşan İnsan Hakları Ulusal Meclisi üyesi Hafız Ebu Si’de, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin, ihtiyati hapis yattığı Tora Hapishanesi’ni ziyaret eden meclisin heyetiyle görüşmeyi reddederek, heyete, “Rabiatul Adeviyye’yi ziyaret edin” demekle yetindiğini belirtti.
 
Heyetin, İhvan liderlerinden Saad el-Hüseyni ile Ahmed Ebu Bereke, Kafr eş-Şeyh ili eski valisi, selefi eğilimli Er-Raye Partisi Genel Başkanı Hazım Salah Ebu İsmail ve İslami eğilimli El-Vasat Partisi Genel Başkanı Ebu'l Ala Madi ile aynı partiden milletvekili İsam Sultan’la görüştüğünü ifade eden Ebu Si’de, Bedii ile yardımcısı Hayrat eş-Şatır, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Saad el-Ketateni ve İhvan lideri Hilmi el-Cezzar’ın da heyetle görüşmeyi kabul etmediklerini söyledi.
 
Ebu Si’de, heyetin Tora Hapishanesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretin amacını, “Heyet teşkilatın liderlerinin sağlık durumları ile ihtiyati hapis kurallarına göre muamele görüp görmediklerinden emin olmak istedi” sözleriyle açıkladı.
 
Kendileriyle görüşülen tutukluların iyi muamele gördüğünü dile getirdiğini vurgulayan Ebu Si’de, teneffüs vaktinin günde 2 saatin üzerine çıkarılması, ziyaret müddetinin uzatılması ve özellikle özel gazetelerin sokulmasına izin verilmesini talep ettiğini anlattı.
aa

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.