1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. 'DARBE GÜNLÜKLERİ'NE ÜST DÜZEY DOĞRULAMA
'DARBE GÜNLÜKLERİ'NE ÜST DÜZEY DOĞRULAMA

'DARBE GÜNLÜKLERİ'NE ÜST DÜZEY DOĞRULAMA

A+A-

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, eski Deniz Kuvvetleri Komutan'ı Özden Örnek'in darbe günlüklerini 'Benimle ilgili tarihler ve bazı bilgiler doğru' diyerek doğruladı. Özkök, 'Sarızık' ve 'Ayışığı' kod adlı darbeleri planlayan Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'u makamına çağırıp toplantı görüntülerini izlettiğine ilişkin haberleri ise yalanlamadı.

BENİMLE İLGİLİ BİLGİLER DOĞRU

Emekli Orgeneral Özkök, Hürriyet Ankara Temsilcisi Fikret Bila'ya yaptığı açıklamada eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in 2003-2004 yılları arasındaki darbe girişimleriyle ilgili günlüklerin delil olup olmayacağına mahkemenin karar vereceğini söyledi. Özkök 'Günlüklerdeki bazı bilgiler doğru. Bunu, Hurşit Tolon Paşa da söylemiş. 'Benimle ilgili bölümlerde yanlışlık olmadığı için tekzip etme gereği duymadım' demiş. Bakıyorum, benimle ilgili bazı bilgiler de doğru. Örneğin şûrâ toplantısında olduğumu yazıyor. Bakıyorum, evet o tarihte şûrâ toplantısındayım. Tarih tutuyor. Bunun gibi bazı tarih ve yer bilgileri doğru" dedi.

DARBEYİ MAHKEME ARAŞTIRMALI

Özkök, Eruygur'un darbe planladığına ilişkin "Ne vardır ne yoktur derim" sözlerine de açıklık getirdi. Kendisinin bu konuda hüküm veremeyeceğini belirten Özkök 'Konu yargıda. Hükmü yargı verecek. Bu iddiaları savcının ve mahkemenin araştırması gerekiyor' dedi.

İZLETMEDİM AMA...

Özkök'ün, dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'u makamına çağırıp darbe toplantılarına ilişkin görüntüler izlettirdiği haberlerini ise yalanlamaması dikkat çekti. Özkök konuyla ilgili soruya "Yargıya intikal etmiş konularda bir şey söylemem doğru olmaz. Şu kadarını söyleyeyim, 'Ben, komutan arkadaşlarımın hiç birisini kayda alın diye emir vermedim. Kayda aldırmadım. Bu benim yapıma uygun bir davranış değildir" cevabını verdi.

Güzergahım değiştirildi

Özkök'ün 3 Şubat 2004 günü kendisine suikast düzenleneceği iddiasıyla ilgili 'O tarihlerde benim güzergâhım zaman zaman bir önlem olarak değiştirilirdi' demesi dikkat çekti.

'Darbeni yakaladım'a doğrulama

Özkök'ün, 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' darbelerini planlayan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur'a dabe toplantılarını izlettiği yönündeki haberleri yalanlamaması da dikkat çekti. Radikal'in Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'e yaptığı açıklamada Özkök "Bu konuda hiçbir şey söylemem. İngilizce 'No comment' ('Yorum yok') diyorlar ya, işte öyle. Ne doğrularım, ne yalanlarım da demiyorum, yorum yapmıyorum, hiçbir şey söylemiyorum" dedi. Özkök, Eruygur'un kendisini izlettiği iddiasıyla ilgili kendisine verilen bir istihbarat olup olmadığı sorusuna da "Buna da no comment diyorum. Bu konuda da hiçbir şey söylememiş oluyorum" cevabını verdi.

yenisafak

13.07.2008

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.