1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Darbe Günlükleri Resmi Belge
Darbe Günlükleri Resmi Belge

Darbe Günlükleri Resmi Belge

A+A-

Taraf'ın haberine göre 'Darbe Günlükleri' tartışmasına son noktayı bilirkişi heyeti koydu: Günlüklerin kaynağı 'Donanma Komutanı'nın Bilgisayarı', yazarı 'Özden Örnek', son kaydedeni de 'Dz.K.K'

Sarıkız ve Ayışığı isimli darbe girişimlerinin anlatıldığı 'Darbe Günlükleri'nin, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral özden Örnek'in bilgisayarından çıktığı kesinlik kazandı. Ergenekon sanığı eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur'un Atatürkçü Düşünce Derneği'ndeki (ADD) genel başkanlık odasında bulunan yedi numaralı CD'den, özden Örnek'in bilgisayarındaki belgelerin kopyalan çıktı. CD'deki belgeler arasından, Örnek'in Darbe Günlükleri de bulundu. Böylece Darbe Günlükleri 2. Ergenekon iddianamesi'nin ekleri arasına girmiş oldu.

Şener Eruygur'un ADD Genel Merkezi'ndeki genel başkanlık odasında bulunan CD'ler, Bekir Peker, İsa Akyüz, Mustafa Katırcı ve Serhat Kılınç isimli dört bilirkişi tarafından incelendi. CD'lerden çıkan belgeler, Ahmet Uğurlu ve Zafer Ketenci isimli iki kişilik değerlendirme kurulu tarafından değerlendirdi.

Dört bilirkişi, Eruygur'un ADD'deki odasında bulunan yedi numaralı CD'nin içinde, Örnek'in bilgisayarından kopyalanan çok sayıda belgeye rastladı. Bu

belgelerden birinin de Örnek'e ait Darbe Günlükleri olduğu anlaşıldı. Darbe Günlükleri ve Örnek'in bilgisayarından kopyalanan diğer belgeler ise 2. Ergenekon İddianamesi'nin ekleri arasında yer alan 150. klasörde yer aldı.

Yedi numaralı CD'yi teknik yönden inceleyen dört bilirkişi, Darbe Günlükleri'nin kaynağını; 'Donanma Komutanının Bilgisayarı', yazarını; 'Amiral Özden Örnek', son kaydedenini de; 'Dz.KK' (Deniz Kuvvetleri Komutanı) olduğunu saptadı.

Yedi numaralı CD'den yine Özden Örnek'in bilgisayarından kopyalandığı belirlenen onlarca belge de çıktı. Bunlardan 'ankara.pdf isimli belgenin şifreli olduğu ve şifresinin henüz çözülemediği belirtildi.

 

Ya yargı süreci sonuçsuz kalırsa - Alper Görmüş

Nokta'da yayımlanan Darbe IV Günlükleri'nin sahih olduğunun belgelenmesi, Türkiye'nin müstakbel darbe girişimcilerini ürkütecek sonuçlara yol açabileceği gibi, tam tersine onları cesaretlendirebilir de... Hangi sonuca yol açacağını, yargının Günlükler'de adı darbe girişimine karışan generallerle ilgili vereceği karar gösterecek. 2003-2004'teki darbe planlarını yapanların yargı önünde mahkûm olmaları ve hak ettikleri cezaya çarptırılmaları, bundan sonra yeni darbe girişimlerinde bulunmaya tevessül edecekler için caydırıcı bir rol oynayacak. Şimdiye kadarki 1 darbelerin muzaffer komutanlarının hiçbir bedel ödemediklerini düşünürsek, bu sonucun yeni darbeleri imkânsız kılacağını bile söyleyebiliriz.

Tersine, yani yargı sürecinin işlememesi ya da işleyip de mahkûmiyetle sonuçlanmaması durumunda bizi büyük bir risk bekliyor. Bu durumda darbe planı yapmak, toplantılar düzenlemek, ayrıntılı harekât planları geliştirmek suç sayılmayacaktır ki, müstakbel darbe girişimcilerimiz için böyle bir şey büyük bir kazanım anlamına gelecektir. Çünkü bu durumda darbenin belli aşamaları hiçbir risk taşımadan gerçekleştirilebilecektir. Hukukun, gelişmekte olan bir darbe girişimini durdurabilmesi için "düğmeye basılmasını" beklemesi gerekecek, fakat o zaman da iş işten geçmiş olacak, o andan itibaren darbecilerin hukuku geçerli olacaktır.

Şimdi böyle yazınca, sanki bir fanteziden söz eder gibi oluyorum belki ama, unutmayın, bu ülkenin anlı şanlı hukukçuları darbe girişiminin ne zaman suç oluşturacağını tartışırlarken işte bu argümanları kullanıyorlar ne zamandır. Bunlardan biri, "Eee, ne yapmış bu komutanlar, oturup plan yapmışlar, peki tankları yürütmüşler mi?" sorusunu sorarak ortada bir suçun olmadığını ispata çalışmamış mıydı?

özetlersem: Darbe Günlükleri artık pimi çekilmiş bir bomba gibidir. Darbecilerin elinde de patlayabilir, demokrasi güçlerinin elinde de...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.