1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. DAR ZAMANDA İNFAK
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

DAR ZAMANDA İNFAK

A+A-

 

Genelde bütün gezegenimizde özelde coğrafyamızda son zamanlarda musibetler peş peşe gelmeye ve yağmur gibi üzerimize yağmaya başladı.

Arap baharı ile başlayan özgürlük mücadeleleri, Yemen ve Suriye bitmek bilmeyen vekalet savaşları, ülkemizde son on yılda meydana gelen hendek olayları, 6-7 Ekim olayları, Suriye’den gelen göçmenler, darbe kalkışması ve son olarak da korona virüs kriziyle insanlar ekonomik açıdan bitap düştü.

Ticaretle uğraşanlar iflas etti. Fabrikalar kapandı. İşsizlik aldı başını gitti gidiyor. Tabiri caizse bazı insanlarımız bir lokma ekmeğe muhtaç kaldı. Devletin verdiği yardımlar insanların ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldı. İşte tam da burada dinimizin üzerinde hassasiyetle durduğu ve önemle vurgu yaptığı infak olayının ehemmiyeti ortaya çıkmaktadır.

Allah, rabbul alemindir, mülk sahibidir, dilediğine hesapsız verendir ancak dünya imtihan yeridir. Bize bahşettiği maldan bizim elimizle infak etmemizi istemektedir. Dikkatinizi celb etmişse Allah mallarınızdan veriniz demiyor, size verdiğimiz mallardan veriniz diyor. Sizi mülk sahibi yapmamız bir imtihan gereğidir. Mal sizin için bir fitnedir. Siz verdikçe bizde vermeye devam edeceğiz. Yoksa verdiğimiz gibi alırız da ve imtihanı da kaybedersiniz demektedir. Ancak şeytan fakirlikle insanı korkutmaktadır.

Allah, İnfak etmeyi İman etmekle ve namaz kılmakla aynı ayette defalarda hatırlatmaktadır. Sosyal yönünün yanında insan üzerindeki biyolojik, psikolojik ve diğer faydalarını anlatmak ciltlere sığmaz. Ancak bizim için önemli olan Allah rızasını kazanarak cehennemden kurtulmaya ve cenneti kazanmaya vesile olmasıdır. Tabi ki bu önemli ibadetinde şartları vardır. Kesinlikle Allah rızasını gözeterek gece ve gündüz ile gizli ve açık vermek gerekir. Gece ve gizlinin altı önemle çizilmektedir ancak aleni de verilebilir. Muhatap rencide edilmeyecek, başa kakmamak gerekir. Vermemek rencide etmekten daha evladır.

Bu konuda en cömert olanlar Peygamber efendimiz ve dostlarıdır. Bu zor zamanlarda dar günlerde kimi malının üçte birini, kimi yarısını, kimi de malın tamamını infak ederek ‘’ bana Allah yeter’’ demişlerdir. Müslümanlar bollukta ve darda infak edeler. İyiliğe erişmek ve cehennem azabından kurtulmak için sevdiklerinden infak ederler. Yarım hurma bile olsa sadaka vermeye çalışmak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum