1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Danıştay kararını verdi
Danıştay kararını verdi

Danıştay kararını verdi

A+A-

Ankara'da görülen ve jet hızıyla bitirilip sadece Alparslan Aslan ve birkaç ismin mahkum edildiği Danıştay Baskını davasında flaş gelişme.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay 2. Dairesi üyelerine ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırılarla ilgili Alparslan Aslan’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince verilen kararı bozdu.  

AÇIK VE KRİTİK "ZORUNLULUK" VURGUSU

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Danıştay Baskını Davası ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması davasıyla ilgili kararları bozdu.

Üstelik bozma kararında çok kritik bir cümle kullanılarak, Danıştay Baskını davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesinin zorunlu olduğu vurgulandı.

9. Ceza Dairesi, "Ankara'da işlenen Danıştay saldırısının ardından ortaya çıkan ilişkilerin, İstanbul'daki Ergenekon soruşturmasıyla bağlantılı olabileceğini ve birleştirilmesinin zorunlu bulunduğunu belirtti.

Daire’nin kararında, "Ergenekon davası ile bu dava arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğunun iddia edilmiş olması karşısında öncelikle davaların birleştirilmesinde zorunluluk bulunduğuna" işaret edildi.

Bu açık karardan sonra gözler, Danıştay Baskını davasını jet hızıyla sonuçlandıran ve olayı "türban" çerçevesinde ele alan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çevrildi.

Şimdi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin önünde iki yol var. Ya mahkeme geçmiş kararına direnecek ya da Yargıtay'ın kararı doğrultusunda kararını bozup birleştirilmeyi sağlayacak.

Bu arada 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin birleştirme yönünde karar aldıktan sonra Ergenekon Davası'nın Ankara'da görüşülmesini istemesi ihtimali de var. Ancak bu olasılık hukuki teamüller ve geçmiş uygulamalar çerçevesinde imkansız...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.