1. YAZARLAR

  2. Kurtuluş TAYİZ

  3. Dağa çıkarken yanınıza almanız gereken üç şey
Kurtuluş TAYİZ

Kurtuluş TAYİZ

Akşam Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Dağa çıkarken yanınıza almanız gereken üç şey

A+A-

PKK dağdan iniyor; çözüm süreci çerçeve yasasının Meclis'ten geçmesinin ardından eve dönüşler, başlayacak. Artık bir dönem tarih oluyor. Dağa çıkarak silahla hak arama dönemi bitti. PKK yöneticileri bunun farkında. Gerillalar iple dönecekleri günü bekliyor. Ankara-İmralı-Kandil hattında yoğun bir mesai var şu sıralar, dağdan inişin yol haritasını hazırlıyorlar. 

PKK dağdan inmeye hazır ama buna hazır olmayan Türkiye'de çok sayıda akademisyen, "liberal" gazeteci, solcu aktivist var. Çözüm sürecinin başladığı günden bu yana PKK'yı dağda kalmaya, silahlı mücadeleye devama zorluyor bu çevreler. Örgüt kamplarına kadar gidip "Sakın silah bırakmayın, AKP sizi kandırıyor" diye söylevler bile çekti içlerinden bazıları. KCK üst düzey yöneticisi Duran Kalkan dönüp köşe yazarı olmak istediğini söylediğinde ise bazıları tepki gösterdi "bu nasıl bir gerilla" diye... Bazı PKK yöneticileri ise bu baskılar karşısında "biraz da siz çıkın dağa" demek zorunda kaldı. Peki PKK dağdan inmeye hazırlanırken, onların boşalttığı yeri bu çevreler doldurur mu, dağa çıkarlar mı dersiniz? Ben dağa çıkmaya aday akademisyen, "liberal" gazeteci ve solcu aktivistlerin küçük bir listesini yaptım. İşte yeni gerilla adaylarının sıralı listesi.

Hasan Cemal. Hasan Abi'yi listenin başına koymamın nedeni, onun zaten çözüm sürecinin başından beri neredeyse Kandil'de yatıp kalkması. Arazi'yi tanıyor. Yağmur, soğuk nedir biliyor. Gerilla karargahı görmüş bir adam. İçlerinde en tecrübelisi o sayılır. Yıllarca dağı yakından takip etti, gerillacılığa da meraklı, doğrudan karargahın komutasını üstlenir artık. 

Cengiz Çandar. Karargah'ta Hasan Abi'nin yardımcılığına yakışacak birikime, becereyi sahip tek kişi bence Cengiz Çandar. Hem gerillacılığa da yabancı değil. PKK daha gerillanın "g"sini bilmezken Çandar Filistinli gerillalarla birlikte Ortadoğu'da cirit atıyordu. Küçümsememek gerekiyor. Ortadoğu konusundaki engin bilgi birikimi, devlet liderleriyle olan yakın ilişkisi var. Çandar'ın diğer bir avantajı da Kürtçe bilmesi. Hatırladığım kadarıyla Amberin Zaman ile birlikte Cengiz Çandar da Kürtçeyi öğrenmek için kursa yazılmıştı. Okulu kırmamışsa şimdiye kadar zehir gibi Kürtçe konuşuyor olmalı. İngilizce'yle gerilla savaşı vermek zor, halkın dilini bilmezsen bir lokma ekmek alamaz, kaçakçılarla pazarlık bile edemezsin. İngilizce en fazla gerillayı Amerika'ya bağlarken lazım olur, o da çok sonraki iş...

Mehmet Altan. Dağda iki kişilik yönetim olmaz, mutlaka, en az üç kişiden oluşan Sovyetik komitelerle işler yürür. Bu ikilinin yanına en uygun isim, dağa çıkmaya da aday Mehmet Altan. Kürtleri Erdoğan ile anlaşıp eve döneceği için faşizmle suçlayan Altan'ı Kürtler yine de çok sever. Ekonomi analizleri Kürt köylülerinin alışveriş bilgisinden daha geri kalsa bile, halkla ilişkilerde bence Mehmet Altan, Hasan Abi ile Çandar'ı tamamlar. Silah milah taşıyamaz, artık belinde bir tabancayla idare eder. Ayrıca halka ulaşmak için de beş çekerli bir Jeep ister Mehmet Abi, şimdiden söyleyeyim.  

Şahin Alpay. Cemaat'le birlikte takılıyor olsa da Şahin Abi de dağa çıkacak adaylar arasında. Üstelik şu sıralar Diyarbakır'dan geldiği yok. Silahlı mücadelenin yarattığı Kürt rönesansını anlatıyor bol bol Kürtlere. O da PKK'nın dağdan inişini pek hoş karşılamayanlardan. Yabancı değil zaten, eski Maocu'lardan; Şahin Abi de bence Kandil'e en iyi dördüncü olur. 

Baskın Oran. PKK'yı gerillalarını Türkiye'den çıkarmaması için ilk uyaran isimlerden biridir Baskın Hoca. Madem PKK dağdan iniyor, Baskın Hoca dağa çıkar. Bu en çok bence onun hakkı. Bu sıralar isyan halinde zaten, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklaması onu çileden çıkarmış durumda, içinden birden bire bir Cüneyt Arcayürek çıktı Hoca'nın. Ama uyarmam gerekiyor Hoca biraz terstir, dağdaki disipline zor gelir. Uyumlu çalışmaz. Hoca kampta eğitim çalışması yaptırsın gerilla adaylarına. Gerçi Hoca'nın tedrisatından geçen adam yolda yürümesini de şaşırır, ama yapacak çok fazla bir şey yok, ... ancak bu kadar...

Ahmet İnsel. En flaş gerilla adayım İnsel. Tayyip'e karşı dağda savaşacak kimse kalmasa bile o haysiyetli adamdır, ayaklanır alır silahı çıkar dağa. Hem Y kuşağı Gezi'ci gençleri ikna edip dağa çıkarmayı ondan iyi kimse beceremez. Adı üzerinde "gerilla", hevesli, heyecanlı yüzlerce, binlerce genç lazım gerilla savaşı için. Bunu en iyi örgütleyecek isim de sağlam bir sol teoriye sahip olan Ahmet İnsel'dir. İnsel, öğrencilerine dağda gerillacılık yapmanın Taksim'deki eğlenceli gösterilere benzemediğini anlatmakta kuşkusuz zorlanacaktır, fakat teori sağlam nasıl olsa, bir yolunu bulur. 

Can Dündar. PKK'nın geri çekileceği haberi duyulur duyulmaz, "Çekilemezsiniz, sizin boşalttığınız yeri Hizbullah doldurur" diye buğulu gözlerle edebi yazılar kaleme almıştı. Dündar, dağda doğacak boşluğu gönüllü olarak doldurmaya aday olacaktır eminim. Dündar o ağlak sesiyle Hasan Abi'nin kafasını şişirip durur ama olsun, bu ekibin belgeselini çekse de yeter. 

Aslı Aydıntaşbaş. Kadın olmadan gerillacılık olmaz. PKK'nın kadın hareketini yere göğe sığdıramayan Aslı Aydıntaşbaş'ı ilk sırada dağa çıkacak isimler arasında görüyorum. Zaten öyle cüsseli de değil, dağ koşullarına kolayca ayak uydurabilir. Bence Aslı, kadın mangasının başına gelecek en isabetli isim. 

Ezgi Başaran. Ezgi, Radikal'de ve twiteer'da zaten aşağı yukarı bir gerillacılık deneyimi edindi. Erkek gerillalardan hiçbir eksiği yok; üstelik daha çevik ve daha kıvrak. Düşman saflara çaktırmadan sızacak, eylem koyup sağsalim geri gelebilecek bir isim. 

Amberin Zaman. Yıllardır zaten Kandil ve Rojava arası mekik dokuyor. Oraları en iyi bilen kişi o. Salih Müslim'den YPG komutanlarına, Bahoz Erdal'dan HPG'lilere kadar tanımadığı kimse yok. Gerilla terminolojisine de içlerinde en hakim isim. "Yeni gerilla" muamelesine tabii tutulmadan direkt savaşçı olarak başlayabilir. 

Melis Alphan. Gezi'den beri zaten kendi kendisini eğitmeye çalışıyor. Son rastladığımda Gorki'nin Ana'sını okuyordu. Ana, Marksist-Leninist bir gerillanın başlıca el kitapları arasındadır. Twitter’da da pasif bulduğu Kürt siyasetçilere verip veriştiriyor her gün. Hürriyet'in sosyal dünyasından gerillacılığa geçiş kolay olmasa da bence o da Che şapkasını kaptığı gibi Kandil'e çıkar.

Aliza Marcus. Gerilla enternasyol bir harekettir, yabancı kontenjanından da Aliza Marcus gibi Amerikalı bir isim Kandil'e çıkmaya hazır. "Kan ve İnanç: PKK" kitabını yazan ve şu sıralar Öcalan muhalifi kesilen Marcus'un tecrübeleri bence çok işe yarar. PKK indikten sonra dağa çıkacak adayların listesi elbette bu kadarla sınırlı değil. Ancak bunu zamanla görecek, heyecanla haberlerini alacağız. 

Dağa çıkacaklara şu üç şeyi yanlarına almayı unutmamalarını öneririm: (1) Bit ilacı (2), mekap ve (3) BBC'yi dinlemek için radyo. Bunlar olmazsa gerilla saymazlar adamı. Siz yine de taşıyabileceğiniz kadar çok şeyi yanınıza almayı unutmayın.  

Önceki ve Sonraki Yazılar