1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Cumhuriyet diktatörlüğün kod adı
Cumhuriyet diktatörlüğün kod adı

Cumhuriyet diktatörlüğün kod adı

A+A-

"Yanlış Cumhuriyet" isimli kitabı ile ortaya çıkan Araştırmacı-Yazar Sevan Nişanyan, olay yaratacak sözler etti. Taraf'dan Neşe Düzel'e konuşan Nişanyan, Atatürk, Cumhuriyet ve Laiklik üzerine bakın neler söyledi;

ATATÜRK DİKTATÖR MÜ?


(...) Bu deha ve güçlü kişilik ardında çok olumlu bir performans bırakamadı. Atatürk mutlak iktidarı terk edebilirdi etmedi. Orta ve üst kadroların büyük bölümünü şahsi ağırlığı altında ezdi, yok etti.
Ayrıca şahıs putlaştırılmasına dayanan kült, Türkiye'yi bugün bile altından kalkamayacağı bir manevi, kültürel ve siyasal yıkım getirdi. Mustafa Kemal 1926'dan itibaren memleketin her meydanına kendi heykelini diktiren ilk cumhuriyet lideri olmak gibi ilginç bir özelliğe sahip oldu dünya tarihinde.

ASKERİ DİKTATÖRLÜK KURMAYA GÖNDERİLDİ

"Mustafa Kemal, Vahdettin tarafından Anadolu'da askeri diktatörlük kurma anlamına gelen, Osmanlı tarihinde görülmemiş yetkilerle donatılarak genel müfettiş sıfatıyla Anadolu'ya gönderildi. Bandırma vapuruyla İngilizlerden kaçtı falan, bunlar yalandır."

CUMHURİYET DİKTATÖRLÜĞÜ

"Cumhuriyet diktatörlüğün kod adıdır. 1910'lar dünyasında cumhuriyet, demokrasiye doğru atılmış bir adım değildi. Şahıs diktatörlüğüne atılmış bir adımdı."

ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ 'FAŞİZM'

"Atatürk milliyetçiliği kurtuluş savaşı yıllarında islami cihat anlayışı üzerinde hareket etti. 1924'te ise İslam unsurunu çıkardılar ve yerine "vatan-millet-sakarya" diye siyasi bir amentü kurdular. (...)
Atatürk Milliyetçiliği denen çok modern, çağdaş ve sol zannedilen şeyin özü en klasik anlamıyla 1920'lerin faşizmidir...

LAİKLİK DİKTATÖRLÜK ARACI

"Cumhuriyet'in laiklik politikası gerçek bir laikliği gerçekleştirmedi.(..)Çünkü amaç laiklik değildi. Amaç mutlak iktidardı. Yani iktidarı kimseyle paylaşmamaktı. Amaç, cumhuriyeti kuran şahısların iktidarıydı. "

HARF DEVRİMİ GEÇMİŞİ SİLDİ

"Harf devriminde amaç, Batılılaşmak değil, eski yazıyı yasaklayarak Türkiye'nin geçmişiyle bağlarını koparmaktı. Elli sene boyunca üniversite dahil hiç bir yerde insanlara eski yazı öğretilmedi. Bir toplumun kendi geçmişi hakkında tam ve mutlak bir cehalete indirgenmesidir bu..."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.