1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Cumhurbaşkanı Gül cemevini ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Gül cemevini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül cemevini ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Gül, \"Bu memleket hepimizin. Dolayısıyla burada hepimiz birbirimize saygı, sevgi, muhabbet içerisinde olduğumuz süre içerisinde her şey çok daha iyi olacak\" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erzincan Belediye Başkanlığını ziyaret ederek, Belediye Başkanı Yüksel Çakır'dan kente ilişkin bilgi aldı. Gül'e ziyaretinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eşlik etti.
 
Çakır'ın Erzincan'ı çok güzel özetlediğini belirten Gül, Erzincan'ın tarihten gelen değerleri bir arada toplayan ülkenin en müstesna illerinden biri olduğunu vurguladı.
 
Geçmişte yaptığı ziyaretlerdeki resimlerine baktığını, kendisinin de beledeyi başkanının da değiştiğini ifade eden Gül, geçen sürede Erzincan'ın da çok değiştiğini, mamur hale geldiğini ve kendini toparladığını dile getirdi.
 
Gül, "İmar faaliyetleri, yaptıkları, kendi iç yasaları, düzenlemeler... Bundan, Erzincan Türkiye'nin imar açısından da en müstesna bir yerdir. Tabii afetlerden çok büyük zarar görmüştür ama bunun getirdiği fırsatı da en iyi şekilde değerlendirmiştir ve düzgün bir şehircilik yapısı vardır. Bu şehrin güzel yapısını bozmamak gerekiyor. Daha da güzelleştirmek devam ettirmek belediyelerin muhakkak ki en önemli politikaları olması gerekir" diye konuştu. 
 
Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye'nin artık her tarafı yaşanılabilir yerdir. Her tarafında havaalanları vardır. En güzel gelişmiş hastaneler ve üniversiteler vardır. Dolayısıyla bir insanın yaşayabilmesi için, yerleşebilmesi için ne gerekiyorsa bunların hepsi Erzincan'da da vardır. Buranın müstesnalığı çok katlı binaların olmadığı, gayet ferah bir şehir olmasıdır. Bu ferahlığını aman muhafaza edin. Daha da güzelleştirin ve insanlar hem şehirleri ile övünsünler hem de başkaları gelip buraya yerleşsin. Nüfusunuz daha büyüsün. Bu nüfuslar az bu şehirlere. Daha da gelişsin, daha da büyüsün. Ve şehrinizin belediyenizin ellerinde en güzel hale gelsin."
 
Erzincan'da olmaktan memnuniyet duyduğunu kaydeden Gül, Erzincan'ın en önemli özelliğinin buradaki tolerans, hoşgörü, farklılıkların birbirine saygısı olduğuna vurguladı. Bunun tarihten beri böyle olduğunu belirten Gül, "O açıdan bu Türkiye için de çok semboldür gerçekten" diye konuştu.
 
Gül, hoşgörünün, dayanışmanın, kardeşliğin cesaretle ortaya konulması dolayısıyla şükranlarını sundu.
 
Cumhurbaşkanı Gül, belediye başkanlığının ardından Erzincan Üniversitesi Rektörlüğünü ziyaret etti.
 
Gül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi Cemevi'ni ziyaret etti
 
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi Cemevi'ni ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül'ü, vakfın Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün karşıladı.
 
Cemevi çıkışında basın mensuplarının ziyaretin programda olmadığını söylemesi üzerine Gül, "Biliyorsunuz muharrem ayı içerisindeyiz, cuma namazına nasıl gittiysem bugün de burada cemevini ziyaret etmekten gerçekten büyük bir memnuniyet duydum. Bu memleket hepimizindir. Bu memlekette dedelerimiz de onların dedeleri de babalarımız da atlarımız da hepimiz birlikte olmuş, burada büyümüşüz. Dolayısıyla burada hepimiz birbirimize saygı, sevgi, muhabbet içerisinde olduğumuz süre içerisinde her şey çok daha iyi olacak" karşılığını verdi.
 
Ziyarette, Başkan Düzgün'ü dinlediklerini ve not aldıklarını söyleyen Gül, şöyle devam etti:
 
"Biliyorsunuz Türkiye'de büyük bir değişiklik var, çok büyük bir değişiklik var, anlayış değişikliği var. Birbirimizin sorunlarına kulak veriyoruz, onlar dinleniyor bunlarla ilgili gerekenler hep yapılıyor adım adım. Sadece Alevi vatandaşlarımızın değil, Sünni vatandaşlarımızın da memleketimizin doğusunu da batısını da İzmir'in de Diyarbakır'ın da Kayseri'nin de hepsinin sorunları var, çeşitli talepleri var. Dolayısıyla bunların hepsine kulak vermek, bunları gidermek için uğraşmak da devleti yönetenlerin, hepimizin tabii ki görevidir. Bu açıdan çok memnun oldum, sağ olsunlar gayet güzel dualar da edildi. Ben tüm vatandaşlarımın özelikle Erzincanlı herkesin bu kadar büyük bir hoşgörü içerisinde, dayanışma içerisinde birbirlerine saygı, sevgi içerisinde yaşıyor olmalarını çok anlamlı buluyorum. Herkesi bundan dolayı tebrik ediyorum."
 
Hayrünnisa Gül huzurevi umut evi ve çocuk evi ziyaret etti
 
Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Gül'e Erzincan ziyaretinde eşlik eden Hayrünnisa Gül, ilk olarak 100. Yıl Atatürk Huzurevi ve Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ne gitti. Huzurevinde yetkililer tarafından karşılanan ve çalışmalar hakkında bilgi alan Hayrünnisa Gül, daha sonra huzurevi sakinleri ile bir araya geldi.
 
Yemek salonunda muharrem ayı dolayısıyla kendisine ikram edilen aşureden tadan Gül, merkezde bakım görenlerin yaptıkları el işlerinin sergilendiği salonu gezdi. Huzurevi sakinleri ile tek tek ilgilenen ve yaşam alanlarını inceleyen Gül, yakından ilgilendiği 106 yaşındaki Melek Dinçer ile bir süre sohbet etti. Ziyaret sırasında, huzurevi sakinlerinden Cihat Özdemir'in okuduğu şiir dinleyenleri hem duygulandırdı hem de gülümsetti. 
 
Hayrünnisa Gül, Erzincan'da devlet koruması altındaki zihinsel engelli altı kişinin yaşadığı Kardelen Umut Evi ile 13-16 yaşındaki beş kız öğrencinin barındığı Kardeşler Çocuk Evi'ni de ziyaret ederek, ev sakinleri ve yetkililerle sohbet etti.

aa

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.