1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Cuma Mitinglerine Karşı Sokağa Çıkma Yasağı
Cuma Mitinglerine Karşı Sokağa Çıkma Yasağı

Cuma Mitinglerine Karşı Sokağa Çıkma Yasağı

A+A-

Keşmirli Müslümanların bağımsızlık talebi ve mitingleri hız kesmiyor. Her Cuma namaz sonrası yapılan gösterilerde, yüzbinlerce Keşmirli bağımsızlık diye haykırıyor.

Bu Cuma gösterisi ise sokağa çıkma yasağına takıldı. Keşmir'e yüzbinlerce asker konuşlandıran Hindistan, bunaldığı bağımsızlık mitinglerinden dolayı sık sık sokağa çıkma yasağına başvuruyor.

Keşmirli Müslümanların dün 1947 yılında Hindular tarafından gerçekleştirilen yüzbinlerce Keşmirli'nin ölümünü anmak için Cuma Mescidi'ne yapacağı yürüyüş için de Hint kuvvetleri, sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Dün ve bugün bağımsızlık yanlısı Müslüman liderler Mirvaiz Ömer Faruk, Seyyid Ali Şah Geylani'nin de bulunduğu çok sayıda lider ise ev hapsine alınmış durumda. Liderlerin ev hapsi ise şöyle gerçekleşiyor: Evi yüzlerce asker tarafından sarılan lider mecburi olarak evinde tutuluyor.

Önemli bağımsızlık liderlerinden Yasin Malik'in ise nerede bulunduğu bilinmiyor. Yasin Malik, Ekim ayının sonunda Hindistan tarafından tutuklanmıştı.

Reuters haber ajansı, Keşmir'de bugünü anlattığı haber analizinde, Keşmir'de her yerin kapalı olduğunu, Hint Ordusu'nun Keşmir'i bir açık hava hapishanesine çevirdiğini  yazdı.

Keşmirlilerin dünkü planlanan protesto eylemlerine engel olan Hindistan, ilan etmemesine rağmen bugün de fiili sokağa çıkma yasağı uyguluyor. Hindistan askeri, bugün düzenlenecek protesto eylemlerini önlemek için halka evlerinden dışarı çıkmamaları uyarılarında bulundu.

Srinagar sakinlerinden Shakeel Ahmed, "Askerler her yerde ve bize sokağa çıkma yasağı uygulandığını ve evlerde kalmamız gerektiğini söylüyorlar" dedi.

İşgal hükümeti Keşmir'de beşten fazla kişinin biraraya gelmesini yasakladı. Hükümet görevlilerinden B. Srinivas, "Sokağa çıkma yasağı yok. Fakat evet, herhangi bir kanunsuzluk ve kamu düzeninin bozulması ihtimaline karşı kısıtlamalar uygulanıyor" şeklinde konuştu.

İşgal hükümeti, dün planlanan protesto eylemlerini yolları çelik barikatlar dikerek ve dikenli teller yerleştirerek önledi. Keşmirlilerin çoğu evlerinde kalmak zorunda kaldı. Mağazalar, işyerleri ve hükümet ofisleri kapatıldı.

Ev hapsine alınan Keşmirli liderlerden Mirvaiz Ömer Faruk, bugün de bir protesto mitingi düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Mirvaiz Ömer Faruk, işgal hükümetinin ilan ettiği yerel seçimlerin de boykot edilmesini istedi. Yerel seçimler 17 Kasım'da başlayacak ve 24 Aralık'a kadar yedi safhada gerçekleşecek.

Hindistan asker ve polisleri, yerel seçimlere karşı çıkan en az 30 bağımsızlık liderini tutukladı. İşgal yasalarına göre işgal kuvvetleri herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın insanları iki yıl hapiste tutabiliyor. İnsan hakları örgütleri ise söz konusu uygulamaları 'zalimce' diye niteliyor.

Hindistan uygulamaları, Hindistan işgaline karşı nefreti her geçen gün daha da arttırıyor. Keşmirli Müslümanlar ya bağımsızlıklarını almak istiyorlar ya da Pakistan ile birleşmek.

Son aylarda Keşmir'de son yirmi yılın en büyük protesto mitingleri düzenlendi. Hindistan askerlerinin protesto mitinglerine silahlı müdahalelerinde en az 48 Keşmirli Müslüman hayatını kaybetti.

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.