1. YAZARLAR

  2. Hakan ALBAYRAK

  3. Cubeyr’in yüzsüzlüğü
Hakan ALBAYRAK

Hakan ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Cubeyr’in yüzsüzlüğü

A+A-

 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr’in evvelki gün Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin olarak yaptığı açıklamayı parçalarına ayıralım:

1.  “Bu cinayet, aşırılığa karşı uyguladığımız siyaseti değiştirmeyecek” Ne demek bu? Cubeyr, ‘Aşırılıkla mücadele siyasetimizin çok önemli bir aktörünü kaybetmiş olsak da yılmayacağız’ demek istemedi herhalde.

Öyleyse şunu demek istemiş olmalı: ‘Kaşıkçı cinayetinde suçüstü yakalanmamız, aşırılıkla mücadele edebiyatı yaparken aslında en makul ve mutedil muhaliflerimizi bile en vahşi yöntemlerle susturduğumuzu cümle âleme aşikâr etmiş olsa da, bu zulme utanmadan sıkılmadan devam edeceğiz. ’ Kanlı Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın başlattığı “aşırılıkla mücadele” kampanyası hakkında Cemal Kaşıkçı’nın 31 Ekim 2017 tarihli Washington Post’ta ne yazdığını hatırlayalım: “Aşırıların tepesine binmek gerektiğini söyleyen Prens Muhammed haklı. Ne var ki yanlış insanların tepesine biniyor. Son iki ayda tutuklanan onlarca Suudi entelektüeli, âlim, gazeteci ve sosyal medya yıldızının çoğu, en kötü ihtimalle, hükümete hafifçe eleştirel bakıyor. Öte yandan, Ulema Konseyi’nin birçok üyesi aşırı fikirlere sahip. Prens Muhammed’in yüksek iltifatına mazhar olan Şeyh Salih El Favzan, Suudi Televizyonunda, Şiilerin Müslüman olmadığını söyledi. Aynı şekilde büyük itibar gören Şeyh Salih El Luhaydan, Müslümanların emirinin başkalarıyla istişareye mecbur olmadığı fetvasını verdi…”

2. “Kaşıkçı cinayetinin uluslararası boyuta taşınması kabul edilemez. Devamını Oku

Önceki ve Sonraki Yazılar