1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Çocukların Yüzde 60'ı Dizi Bağımlısı Çıktı
Çocukların Yüzde 60'ı Dizi Bağımlısı Çıktı

Çocukların Yüzde 60'ı Dizi Bağımlısı Çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırma, çocukların televizyon bağımlılığını ortaya koydu. İşte, çarpıcı sonuçlar...

A+A-
TÜİK’in araştırmasına göre, çocukların yüzde 60’ı televizyonda dizi izliyor. 6-10 yaş grubundaki çocukların yüzde 94’ü ise çizgi film müptelası. Kızlar magazin, erkekler de spor programında ekran başından ayrılmıyor.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı araştırma, çocukların çizgi film izleme oranının 10 yaşından sonra büyük ölçüde azaldığını ve onun yerini dizi ve filmlerin almaya başladığını ortaya koydu.
 
6-10 yaş arasındaki çocukların yüzde 94’ü televizyon programları arasında çizgi filmleri tercih ederken, bu oran 11-15 yaş aralığında yüzde 50’ye düşüyor. Dizi ve film izleme oranı ise 6-10 yaş arasında yüzde 44 iken 11-15 yaş arasında yüzde 77’ye çıkıyor. TÜİK’in “Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya” araştırmasına göre, 6-15 yaş arası çocukların yüzde 92,5’i her gün televizyon izliyor.
 
Bu dönemde çocukların yüzde 49’u günde 2 saat, yüzde 39’u 3-4 saat, yüzde 11’i ise 5-8 saatini televizyon karşısında geçiriyor. İzlenen program türleri incelendiğinde çocukların çizgi filmler kadar dizilere de ilgi gösterdikleri ortaya çıkıyor.
 
Çocukların yüzde 72’si çizgi film izlerken, bunu yüzde 60 oranıyla film ve diziler takip ediyor. Eğlence, müzik ve yarışma programları izleyen çocukların oranı yüzde 49, spor programları izleyen çocukların oranı yüzde 23, belgesel, kültür, sanat gibi eğitici programları izleyenlerin oranı ise yüzde 20 olarak göze çarpıyor.
 
6’DA BİRİ GAZETE OKUYOR
 
Çocukların en az izlediği program türü ise yüzde 10 ile haberler. 6-15 yaş arasındaki 6 çocuktan 1’i her gün gazete ve dergi okuyor. Erkek çocukları, gazetelerde spor yazılarını, kızlar ise TV, magazin ve eğlence türü yazıları okumayı tercih ediyor.
 
Erkekler maç izliyor
 
TÜİK’in araştırmasına göre 6-15 yaş grubundaki çocuklar arasında kızlar dizi ve filmleri, erkekler ise spor programlarını daha fazla izliyor. Dizi ve film izleme oranı erkeklerde yüzde 56 iken, bu oran kız çocuklarında yüzde 64’e çıkıyor. Spor programları izleme oranı ise kızlarda yüzde 6 iken erkeklerde yüzde 39’a yükseliyor.
 
bugun

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.