1. YAZARLAR

  2. Murat HASANOĞLU

  3. ÇOCUKLARDA ALLAH FOBİSİ
Murat HASANOĞLU

Murat HASANOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLARDA ALLAH FOBİSİ

A+A-

 

 

Çocukluk döneminde Allah kavramı hakkında çocuğa verilen bilgiler ve gördüğü eğitim, onun hem din duygusunun gelişmesi hem de ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 

Aşırı baskı ve korku ile eğitilmiş bir çocuk için Allah, genellikle ceza veren biri olarak tasavvur edilecektir. Bazı anne- babalar, küçük yaşta çocuğu,‘’ Allah yaramazlık yapanı taş yapar, yakar, gözlerini kör eder, Allah belanı versin ’’ gibi sözlerle korkutarak uslu durdurmaya çalışırlar ve müspet yönde olması gereken din eğitimini menfi yöne çevirirler. Böylece, kullarını seven ve onlara sayısız yardım ve iyiliklerde bulunan Allah, çocuğun zihninde, sadece kızan, ceza veren biri olarak şekillendirilmektedir.

Yalnız Allah inancının özellikle küçük yaşlarda çocuklara veriliş şekli oldukça önemlidir. Eğer Allahın sürekli cezalandırıcı yönü üzerinde durulup, seven, koruyan, yardım eden özellikleri ikinci plana itilirse ve bunlar bilhassa küçük yaşlarda çocukların zihinlerine yerleşirse, çocukta ruhsal bozukluklara varıncaya kadar olumsuz davranışlara neden olabilir.

Geçenlerde Müftülükte çalışan Ahmet Hocamın paylaştığı bir hikaye vardı. Onu da sizinle paylaşarak konumuza devam edelim.

‘’Ahmet daha okula başlamamıştı. Ama Kuran okumayı yeni öğrenmişti. Yeni bir Kuran aldılar Ahmet’e. Güzel bir bez çanta yapıp içine koydular.

İmam bir yandan evdekiler bir yandan sürekli uyarıyorlardı Ahmet’i: abdestsiz dokunma(6 yaş), belinden aşağı tutma, yaprağını kıvırma, üstüne yazma, elindeyken koşma, aman düşürme….

Ahmet şöyle düşündü; Kuran korkunç bir şey, niye aldılar ki o zaman bana. Sanırım Allah çok kızıyordu ve kızan herkes cezalandırırdı.’’ Bunu biliyordu çocuk tecrübesiyle. .. Ahmet ne yaptı biliyor musunuz? Böyle büyük bir riskle uğraşmaktansa Kuranı yüksek bir yere bırakıp bir daha ardına bakmadı…

(Küçükken camiye kuran kursuna gittiğimde hocalarımdan yediğim sopalar aklıma geldiJ Ateist olmadığıma şaşırıyorum… )

Bazı aileler çocuğun yaramazlıklarını hep Allah’la korkutarak önleme yolunu tercih eder. Bu durumda çocuk rahat oynayabilmek için Allahın olmadığı yerler aramaya başlar. Allah tarafından her hangi bir şekilde cezalandırılabileceği korkusuna kapılabilir.

Obsesif ( takıntılı, saplantılı), kompulsif (zorlayıcı, kişinin yapmaktan kendisini alıkoyamadığı davranışlar ya da zihinsel eylemler) davranışlar geliştirebilir.

4 yaşındaki bir erkek çocuk ailenin ‘’tik’’ diye tanımladığı bir belirtiden şikayetle psikoloğa götürülüyor. Çocuk çok sık aralıklarla içinde bulunduğu faaliyete ara veriyor ve vaziyet alıp baş eğerek selam verme hareketleri yapıyordu. Oyun odasında oyuncak dolabını karıştırırken, kendisi ile bir süre oyuncaklar hakkında konuşulduktan sonra şöyle bir konuşmaya girildi:

Doktor: kiminle bulunmayı seversin?

Çocuk: anneannemle

Doktor: onun yanında neler yapabilir, neler yapamazsın?

Çocuk: yaramazlık yapmamı istemez.

Doktor: yaramazlık yapmanı başka kim istemez?

Çocuk: Allah baba istemez. O tavandadır, benim oyunlarımı seyreder. (bu sırada vaziyet aldı, selam verdi)

Doktor: kimi selamlıyorsun?

Çocuk: bilmiyorum.

Doktor: yoksa Allah babayı mı selamlıyorsun?

Çocuk: evet

Doktor: selamlamasan ne olur?

Çocuk: çocuk hemen tüfeği aldı ve kimi öldüreyim ? dedi.

Doktor: kimi istersen.

Çocuk: düşmanları.

Doktor: belki de Allah babayı öldürmek istersin.

Çocuk: ben bilmiyorum da düşmanlar onu öldürmek istiyorlar dedi ve büyük bir zevkle tavana ateş etmeğe başladı.

Çocukla görüşmede; Onun durduramadığı bu hareketlerine, Allaha kızma duygu ve düşüncesinin neden olduğu, bunda bilinç dışı bir etken olan Allah korkusunun geliştirdiği ortaya çıktı. Allaha her fırsatta kendisini cezalandıracağı için kızan çocuk, bu duygusundan korkup, telafi edebilmek için onu selamlama davranışları geliştirmişti. Ailesi ile konuşulduğunda, dedesinin çocuğun her istenmeyen davranışını Allah’la korkutarak önlemek istediği öğrenildi.

İşte çocuklarda böyle bir durumun ortaya çıkmaması için onlara Allah’ın; seven, koruyan, hoş gören, affeden, cezanın yanında ödüllendiren bir varlık olarak da tanıtılması ve konunun bu yanının etkin biçimde işlenmesi gerekmektedir.

Böyle olursa çocuk Allaha daha çok bağlanır. Güç durumlarda ona sığınır. Onun yardımını bekler. Ümitsizliğe düşmez. İleriki yaşlarda da Allah’a bağlılığı ve güveni devam edecektir.

 

Murat HASANOĞLU

Psikolog

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum