1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin'den ABD'ye misilleme tehdidi
Çin'den ABD'ye misilleme tehdidi

Çin'den ABD'ye misilleme tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ithalatına daha fazla ek vergi getirmeyi düşündüğünü açıklaması üzerine, Çin hükümetinden Washington'a vergi misillemesi tehdidi geldi.

A+A-

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ithalatına daha fazla ek vergi getirmeyi düşünmesini açıklaması üzerine, Çin hükümeti, artışa devam edilmesi halinde misillemede bulunacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang yaptığı açıklamada, Trump'ın yeni bir tarife turuna devam etmesi halinde Pekin'in "meşru haklarını korumak için kesinlikle karşı tedbirler alacağını" söyledi.

Çin-ABD ticaret savaşı

ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin 23 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Çin, Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben Nisan başında ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirmişti.

ABD yönetimi ayrıca 22 Mart'ta Çin'in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle 50 milyar değerindeki bini aşkın Çin menşeli ürüne iki aşamalı olarak yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıklamıştı.

Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara cevaben ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirmişti.

ABD Başkanı Trump, 18 Haziran'da Çin'in daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını vermişti.

Takvimler 6 Temmuz'u gösterdiğinde ABD yönetimi, Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başlamıştı.

Çin yönetimi, Trump'ın tüm tehditlerine rağmen ABD'nin ithal ürünlere yönelik mütekabil tarife artışlarının "anında yürürlüğe girdiğini" duyurmuştu.

ABD yönetimi, 50 milyar dolarlık Çin menşeli ürüne gümrük vergisi uygulamasının 16 milyar dolarlık ikinci bölümünün 23 Ağustos'ta yürürlüğe gireceğini açıklamıştı.

Pekin yönetimi 23 Ağustos'ta, ABD'nin 16 milyar dolarındaki Çin mallarına yüzde 25 gümrük tarifesi kararına misilleme olarak 16 milyar dolar tutarındaki ABD mallarına yüzde 25 ilave gümrük vergisi uyguladığını kaydetmişti.

Kaynak: AP

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.