1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin: Tayvan’ı koparmaya çalışırlarsa savaşmaktan kaçınmayacağız
Çin: Tayvan’ı koparmaya çalışırlarsa savaşmaktan kaçınmayacağız

Çin: Tayvan’ı koparmaya çalışırlarsa savaşmaktan kaçınmayacağız

Çin Savunma Bakanı: Açıkça belirteyim, Tayvan’ı koparmaya çalışırlarsa savaşmaktan kaçınmayacağız

A+A-

 

Çin Savunma Bakanı Vey Fınghı, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesinde Çin'i çevrelemek üzere çatışma ve cepheleşme yaratmayı amaçladığını, bunun için 'çok taraflılık' görüntüsü altında küçük özel bir grup oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Bakan Vey, Singapur'da düzenlenen Shangri-La Diyalogu Forumu'nda Çin'in 'Bölgesel Güvenlik Vizyonu' başlıklı konuşma yaparak, ABD'nin Hint-Pasifik stratejisini eleştirdi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in dün aynı forumda yaptığı konuşmada, Çin'e dair dile getirdiği eleştirileri 'karalayıcı suçlamalar ve tehditler' olarak niteleyen Vey, "ABD’nin Hint-Pasifik stratejisi, bize göre, 'özgür ve açık Hint-Pasifik' adı altında özel bir küçük grup oluşturma, belirli bir ülkeyi hedef almak üzere bölge ülkelerinin iradesini gasbetme girişimidir" dedi.

Vey, hiçbir ülkenin kendi iradesini diğerlerine dayatmaması ve çok taraflılık görüntüsü altında onları tehdit etmemesi gerektiğini belirterek, "Dışlayıcı blok oluşumlarına, cepheleşmeye, çevreleme siyasetlerine, ekonomik ilişkileri koparmaya ve tedarik zincirlerinin zedelenmesine hayır demeliyiz. Bölgelerin etrafını duvarlarla çevirmek ve paralel sistemler kurmak dünyayı bölmekten ve tüm ülkelerin ortak çıkarlarına zarar vermekten başka işe yaramayacaktır" diye konuştu.

İki dünya savaşının ardından gelen Soğuk Savaş’ın yarattığı Doğu-Batı bölünmesinin, sonrasında 21. yüzyılda yerel savaşlar, terörizm ve bölgesel istikrarsızlıkların insanlığa ağır bedeller ödettiğine dikkat çeken Vey, şunları kaydetti: "Tüm bunlar bize bölünme ve cepheleşmenin hiçbir yere götürmediğini, dayanışmanın ve iş birliğinin doğru yol olduğunu gösterdi. Hegemonya ve güç siyaseti yerine barış içinde bir arada yaşama ve kazan-kazan iş birliğini geliştirmeye çalışmalıyız. Küresel meseleler tek bir ülkenin veya küçük bir ülkeler grubunun dikte etmesiyle değil, tüm paydaşların katılımıyla tartışılmalı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.