1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin, Hui Müslümanlarına da zulmediyor
Çin, Hui Müslümanlarına da zulmediyor

Çin, Hui Müslümanlarına da zulmediyor

Çin'in, Uygur Müslümanlarına yönelik zulmü devam ederken, Hui Müslümanlarına yönelik katı tutumu da devam ediyor. Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel, konuyu Twitter adresinde gündeme getirdi.

A+A-

Araştırmacı-yazar Müfid Yüksel, Twitter adresinde Hui Müslümanlarını gündeme getirdi. Çin yönetiminin, sadece Uygur Müslümanlarına değil, Hui Müslümanlarına da zulmettiğini belirtti.

Çin'in en fakir 3 bölgesinden birinde, çoğunlukla Hui Müslüman azınlık mensupları yaşıyor. Ülkenin batısındaki Ningxia Özerk Bölgesi'nde bulunan Haiyuan yerleşim yerinde yaşayan Müslümanlar, geçimlerini çiftçilikle tedarik ediyor.

Çin Yönetimi bütün ülkede zirai vergileri gelecek sene kaldırmayı planlarken, Ningxia Bölge Yönetimi ise, bu bölgede yaşanan fakirlik nedeniyle vergileri şimdiden kaldırdı. Pekin Yönetiminin ayrıca, Ningxia Bölgesi'ndeki dağlık bölgede yaşayan Müslümanlar'ın ülkenin başka yerlerine yerleştirilmesi için bir plan hazırlamakta olduğu bildirildi.

Çin zulmü denildiğinde akla sadece Uygur Müslümanları geliyor. Ancak sayıca hiç de az olmayan Hui Müslümanları da benzer bir baskıya maruz kalıyor

HUİ MÜSLÜMANLARI KİMDİR?

İnsan Yayınları'ndan çıkan Müslüman Halklar Ansiklopedisi'nde verilen bilgilere göre, Hui Müslümanlar M.S. 7. yüzyılda Çin'e yerleşmeye başlayan Arap ve Acemlere dayanıyor. Çin'deki 10 Müslüman azınlık içinde Çin'in en uzun tarihine sahip olarak ortaya çıkıyorlar. Tüm etnik azınlıklar içinde ikinci en büyük grup. Çin'de çoğunlukta bulunan Hanlar ile kültür alışverişinde bulunan Hui'ler, ana dil olarak Çinceyi konuşan tek Müslüman topluluk olarak da ülkenin tüm illerine dağılmış bir şekilde yaşıyorlar.

İslam Çin'e, Tang Hanedanlığının gelişim döneminde geldi (M.S. 618-906). Arap ve Acem tüccarlar ile denizcileri Kanton'a ve diğer güneydoğu Çin liman şehirlerine yelken açıp, buralara yerleşmişler ve daha sonra da İslam dinini getirmişlerdi.

Merkezi Asya'da M.S. 757'de çıkan bir isyanı bastırmak için Çin imparatoruna yardıma gelen Müslüman askerleri bölgeye İslam'ı da yaydılar. Bu Arapların, Acemlerin Merkezi Asyalıların çoğu - yaklaşık hepsi erkek idi - yerel, Hanlı, Çin kadınları ile evlenip, Çin'de kaldılar. Anlaşma dilleri Acemce ve Arapça karışımı bir lisan idi. Bu insanlar, kendi yurtlarının geleneklerine göre yasa ve düzeni korumak ile sorumlu tutuldukları özel alanlarda yaşadılar (buralara "Barbar Yerleşimleri" deniyor). Müslüman ve Hanlıların karışık evliliklerinden doğan çocuklar Müslüman olarak yetiştirilip, yüzyıllar boyunca da yabancı Müslümanlar Çin'e gelip yerleştiğinden, Çin'deki Müslümanların sayısı hızla artmıştır.

1912 yılında Çin Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile Hui Müslümanlar resmen, Çin'in 5 büyük topluluğundan biri olarak tanındılar.

Günlük hayat içerisinde bir Hui'yi Han'dan ayıran özelliklerin başında, Huilerin, Hanların gözde yemeği domuz etini yememeleri.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.