1. YAZARLAR

  2. Oral Çalışlar

  3. CHP'yi ve de BDP'yi 'çözüm'e katabilmek...
Oral Çalışlar

Oral Çalışlar

Radikal
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'yi ve de BDP'yi 'çözüm'e katabilmek...

A+A-

Atalay, CHP'ye 'ikili çalışma' teklifini yineledi; sürece BDP'nin katılabileceğini belirtti. CHP, sorunun çözümünde önemli bir faktör.

Bülent Arınç, etkili ve Kürtlerin yüreğine dokunacak bir sürpriz çıkış yaptı. “Ben de olsam dağa çıkardım” dedi. Kendisini böyle konuşturan örnek de BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın askeri cezaevinde yaşadığı ağır eziyet ve işkencelerdi.

Kışanak da ona ilginç bir yanıt verdi: “Sadece benimle değil, KCK tutukluları, köyleri boşaltılanlar ve cezaevlerinde mağdur edilenlerle de empati kurmalı” dedi.

Arınç’ın bu ilginç çıkışı tartışılırken Beşir Atalay “İkili çalışma teklifimiz hâlâ geçerli” diyerek CHP’ye çağrısını yineledi. Sürece BDP’nin de katılabileceğini ifade etti. Çözüme yönelik her türlü görüşmeyi sürdürme kararlılıklarını da yineledi.

CHP’nin çözüm sürecine katılabilmesi her şeyi kolaylaştırabilir. Biliyoruz ki CHP’nin içinde iki eğilim yan yana ve birbirini sıfırlayarak varlığını sürdürüyor.

Benim izlenimim Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, çözüme olumlu yönde katkıda bulunacak potansiyele sahip olduğu. Ancak parti içindeki katı ulusalcı çizgi bir anda olumlu eğilimi saf dışı edebiliyor.

Gerginliğin nedenlerinden birisi de Başbakan Erdoğan’ın üslubu ve CHP Genel Başkanı ile girdiği yıpratıcı polemik. Bu konuda Kılıçdaroğlu’nun da benzer bir dilden geri kalmadığını söylemeliyiz.

Sorunun çözümü için CHP faktörünü Beşir Atalay da görüyor, ben Başbakan’ın da bu konuda yakın bir eğilim içinde olduğunu tahmin edebiliyorum.

O zaman sorumluluk öncelikle hükümette. İki parti arasında yeni bir diyaloğun kapısını aralamak için Başbakan bir adım atabilir. Atmak için yeni bir atmosfer oluşturabilir. Ben inanıyorum ki böyle davranılırsa CHP’den de bu yönde olumlu sinyaller gelebilir.

Kürt sorunu silahtan arındırılabilecekse buna mutlaka CHP’nin katkısı gerekecek. Eninde sonunda bu noktaya gelinecek.

Atalay’ın BDP’nin de sürece katılabileceğinden söz etmesi, yeni bir umut ışığı olarak, AK Parti içinden çözüme yönelik bir işaret olarak da okunabilir.

KCK tutuklamalarının yaygınlaştırıldığı, operasyoncu zihniyetin hâlâ etkisini sürdürdüğü bir ortamda bunları konuşmak çok ters gibi görünebilir.

Kürt sorunu bir yönüyle çok karmaşık gibi görünmesine rağmen, eğer bir uzlaşma zemini oluşturulabilse, MHP’yi biliyoruz ama diğer üç parti en azından bazı noktalarda bir araya gelebilseler, yeni şeyler umut edebiliriz. Bekleyebiliriz.

‘Yüzleşmek’

Sorunun çözümündeki en önemli aşamalardan birisinin de geçmişle yüzleşmek olduğu açık. Şu anda İstanbul Modern içindeki Antrepo’da ‘Yüzleşme’ başlıklı muhteşem bir sergi var.

Batman doğumlu sanatçı Ahmet Güneştekin’in ‘Yüzleşme’ başlıklı 4 bin metrekarelik Antrepo No: 3’te gerçekleştirilen sergisi, Türkiye sanat tarihinde bu büyüklükte bir alanda yapılmış en büyük güncel kişisel sergi özelliği taşıyor.

Ressamın ‘Halepçe’ başlıklı tablosu Kürt sorununun yarattığı insanlık acısının ne kadar evrensel bir acı olduğunu gözler önüne seriyor.

Dünyanın değerli sanatçılarından birisi olarak kabul edilen Güneştekin’in ‘Yüzleşme’ sergisi başta Erbil olmak üzere, dünyanın birçok önemli müzesinde sergilenecek. Sergi 30 Aralık’a kadar açık.

İzleyin: Özgü Namal ve Selen Uçar’ın olağanüstü bir performansla oynadığı ‘Kuçu Kuçu’ adlı oyun Trump Towers’da...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.