1. YAZARLAR

  2. Kurtuluş TAYİZ

  3. CHP’ye de ‘Atatürkçü Apo’ verelim
Kurtuluş TAYİZ

Kurtuluş TAYİZ

Akşam Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP’ye de ‘Atatürkçü Apo’ verelim

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Apo’nun okul yıllarında beş vakit namaz kıldığını açıklayınca Öcalan’ın dindar kimliği ön plana çıktı. Öcalan’ın ailesi de bunu doğruladı; Öcalan ilkokul yıllarından itibaren namaz kılmaya başlamıştı ve ramazanda da oruç tutardı. Okul arkadaşlarının tanıklığına göre de Öcalan’ın Nurcu olmasına ramak kalmıştı. Bir okul arkadaşı bunu yıllar sonra biraz da “eyvahlanarak” açıklıyordu.

Bu tartışmalara bakılırsa AKP’nin Apo’su dindar ve Nurcu. İmralı’yla yakınlaşma arzusu ister istemez böyle sempati yaratmayı gerektiriyor. Bence gayet iyi bir halkla ilişkiler çalışması. Bu yeni“dindar Öcalan”, hayırlı gelişmelere vesile olabilir. AKP’den kendi tabanına “ateist Öcalan” sunmasını beklemek zaten haksızlık olur.


AKP’nin dindar Apo’suna en fazla tepki CHP’den geldi.

Peki, CHP’nin Apo’su yok mu?

Aslında her kesimin kendine göre bir Apo’su var.


CHP’nin Apo’su da laik ve Atatürkçü.

Öcalan’ın Kemalizm konusunda CHP’yle yarışabilecek kadar donanımlı olduğunu hatırlatalım. Öcalan, CHP liderlerinden daha fazla Atatürk ve Kemalizm üzerine kafa yormuş. Hatta CHP’nin yıllardır üzerine titrediği, “elden gidiyor” diye kıyametler kopardığı “Cumhuriyet’in temel nitelikleri” üzerine Öcalan’ın daha esaslı değerlendirmeleri var. İmralı Adası’nda 10 Eylül 2003 tarihli bir değerlendirmesinde Öcalan şunları söylüyor: “PKK, Cumhuriyet’in temel niteliklerine bilimsel olarak daha yakındır. Atatürk’ün ilkelerine bilimsel temelde daha yakındır. PKK özellikle KADEK’le birlikte bilimsel çağdaş çizgiye daha yakınlaştı.”

Öcalan’ın Atatürk milliyetçiliğine ilişkin görüşleri de ilginç: “Atatürkçülük Türk-Kürt kardeşliğinin tesisidir. Atatürk’ün Kürt düşmanlığını esas alan tek bir cümlesi yoktur. Benim biricik eserim Türk milliyetçiliğidir dememiştir. Cumhuriyetçiliktir demiştir.”(Şubat 2002, İmralı Adası/ Görüş notları)

Öcalan’ın en iddialı çıkışı ise “Ne Mutlu Türk’üm diyene” sözü üzerinedir. Öcalan bu konuda CHP’nin bugün bile ulaşmakta zorlandığı bir bakış açısını yansıtıyor: “Ne mutlu Türk’üm diyene sözü, bazı Kürt çevreler tarafından Atatürk’ün milliyetçi ve ırkçı olduğunun işareti olarak ele alınmaktadır. İfade diğer halkları asimile etme amaçlı olarak değerlendirilmemeli.


Türkler, Osmanlı döneminde kırsalda yaşıyordu. Hor görülüp dışlanıyorlardı. Türkmenlerin kendilerine güvenmelerini sağlamak için bu söz söylenmiştir. Yoksa Kürtlerin de kendilerine Türküm demeleri için değil. Ne mutlu Türküm diyene, ne mutlu Türk oldum demek değildir. Bu büyük bir yalandır. Türkiye ulusu kavramı tüm halkları kapsayabilir, Türk ve Kürtleri temsil ve ifade edebilir, bundan gocunmamak lâzım.” (24 Eylül 2003, İmralı Adası/ Görüş notları)

Kemalizmin “amentüsü” sayılabilecek “Devrimci Atatürk” konusunda da Öcalan’ın ciddi tezleri bulunuyor: “Atatürk’ün hanedanlık ve dinsellik üzerine kurulu devlet yapısını yıkıp yerine cumhuriyet ilan etmesi çok ciddi bir siyasi ve devrimci pratikti. Bu yüzden Atatürk’ü devrimci ve ihtilalci olarak tanımlayabiliriz.” (7 Eylül 2006, İmralı Adası/Görüşme notları)

Öcalan’ın şu tarihsel analizleri de dikkate değer: “Büyük stratejik önem arz eden Kemalizm, emperyalizm koşullarında, emperyalizme karşı halkların bağımsızlaşması, özgürleşmesi ve özerkleşmesi, Türk ve Kürt halkının birlikte emperyalizme karşı tavır koyma hareketi, Türk ve Kürt halkının emperyalizm koşullarında özgür birlikteliğidir.”


“Antiemperyalist Atatürk”ü de sanırım CHP en iyi bu satırlarda bulabilir: “Mustafa Kemal bir olgudur. Mustafa Kemal’i çözmeden Türkiye’de hiçbir sorunu çözemeyiz. Mustafa Kemal’in 1920’lerde emperyalizme karşı vermiş olduğu mücadeleyi kendi etnik kimliğinden bağımsız olarak değerlendiriyorum. Dünya halklarına örnek bir mücadeleydi. Mustafa Kemal’in 1920’li yıllarda oynadığı rolü 2000’li yıllarda oynayacak bir ‘Kürt’ Mustafa Kemal’e ihtiyaç vardır. Kemalizm’in güncelleştirilmesi dünya çapında bir ihtiyaçtır.” (30 Kasım 2005, İmralı Adası/ Görüşme notları)


Sonuç: Hükümet bu aralar sanırım Apo’ya biraz daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden “dindar Apo” bu sıralar daha popüler. Ama CHP’nin de atak yapmakta gecikeceğini sanıyorum. Yakın zamanda “Atütürkçü Apo”yla karşılaşırsak şaşırmayalım!


kurtulustayiz@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar