1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP'nin manifestosunda anadil revizyonu
CHP'nin manifestosunda anadil revizyonu

CHP'nin manifestosunda anadil revizyonu

CHP’nin Güneydoğu heyetinden Manisa Milletvekili Hasan Ören, Demokrasi Manifestosu’nda ‘anadil’ değişikliği yapılacağını anlattı. İki öneri şöyle: İlkokuldan itibaren ya tüm dersler ya da fizik dışındaki dersler Kürtçe ders verilecek.

A+A-

CHP’nin Doğu ve Güneydoğu’daki illerde partinin Kürt sorunundaki tutumunu anlatmakla görevlendirdiği iki heyet, temaslarını hafta sonu tamamladı. Heyetlerden birinin başkanı olan Manisa Milletvekili Hasan Ören, CHP’nin 17 maddelik teklifinin bölgede kabul gördüğünü ancak eksik bulunduğunu belirterek bunu, özellikle anadilde eğitim başlığının üzerine eğilerek revize edecekleri sözünü verdiklerini söyledi.   

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, partinin Özgürlük ve Demokrasi Manifestosu’nu anlatmak amacıyla iki ayrı heyet, yaz aylarını bölgede vatandaşları dinleyerek geçirdi. CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan ve CHP Manisa Milletvekili Ören’in başkanlığını yaptığı 10’ar kişilik iki ayrı heyet,  vatandaşların taleplerini de genel merkeze iletmek üzere not aldı. Heyet başkanlarından Ören, temaslarına ilişkin şunları anlattı:

- ALGIYI YIKTIK: Bölgeye niye gitmediğimize yönelik iktidarın yarattığı bir algı vardı. Bu algı yıkıldı. Bölgede AKP’nin bu işi çözmek yerine oya tahvil etmeyi düşündüğüne yönelik bir algı var. Bize, ‘Bu işi BDP de çözemez. Siz çözebilirsiniz. Daha önce tecrübeleriniz var’ dediler.

-  YETER Kİ KAN AKMASIN: ‘Barış süreci devam etsin yeter ki kan akmasın’ diyorlar. Hakkâri’de,Şırnak’ta gördüğümüz sıcaklığı anlatamamam. Çok sert de eleştiriyorlar. Bizlere, ‘Nerede kaldınız,neden bu kadar geç kaldınız’ diyenler oldu.

-  DAHA ÖNCE BAŞLASAYMIŞ: Siyaset boşluk kaldırmıyor. Bir yerde yok iseniz o boşluk bir şekilde doluyor. Kılıçdaroğlu ile başlanan bu süreç keşke daha önce başlasaymış. Van’da bir sendikanın şube başkanı, ‘Bütün suç sizde. Bir dönem bölgeden çekildiniz ve bizi ya dile ya dine oy vermeye mecbur bıraktınız’ dedi. Önce şaşırdım ama sonra hak verdim. Biz alandan çekilince böyle oldu, siyaset boşluk kaldırmıyor.

-  SÖZ VERDİK: Söz verdik. Kasımda bir daha geleceğiz. 17 madde sunduk, Kasım ayında 28 ile geleceğiz dedik. 17 maddemiz Batı’da tepki görmüyor, Güneydoğuda da kabul görüyor. Maddelerin genişletilmesi önerilerimizi genel merkeze sunacağız. Koruculuk sisteminin tamamen kalkması gerekiyor. Anadilde eğitim konusunda daha net olmamız gerekiyor. Arkadaşlarımız üzerinde çalışıyorlar. Bölge halkına iki yöntem söyledik, hangisini istiyorsunuz diye sorduk. Birincisi ‘ilkokuldan başlayarak öğrencilerin bütün dersleri Kürtçe görmesi’, ikincisi, ‘Resmi dilinTürkçe olduğu ancak Kürtçe öğrenimi dışında fizik gibi bazı alanlarda Kürtçe ders verilmesi’ Hangisini istiyorsunuz dedik. ‘İkincisini istiyoruz’ dediler.

-  TRT ŞEŞ TEPKİSİ: Oradakiler, ‘AKP’ye nasıl güveneyim? Hâlâ tek millet diyor’ diye bize dert yanıyorlar. Bölgede inanılmaz boyutta bir kandırılmışlık duygusu var. ‘10,5 yıldan beri iktidardalar ama TRT-6 bizim taleplerimizin karşılığı değil’ diyorlar.

-  ORTAK AKIL GEREK: Ortak akıl kullanılabilirse bu sorunun çözüleceğine inanıyorum. Başbakan, ‘Gel bakalım CHP’nin başkanı, gel bakalım BDP’nin eşbaşkanları, oturalım, konuşalım’ dese... Mutabakatın sağlandığı bir paket iş yapar. Ancak böyle bir paket iş yapar.

-  BÖLÜNMEK İSTEMİYORLAR: Kürtler bölünmek istemiyor. Çünkü entegre olmuşlar, birlikte yaşama arzusu var içlerinde. Ayrılmayı yüzde 2’si, 3’ü düşünüyor. Onun dışındakiler ülkenin bütünlüğünü savunuyor. Kendi partililerimiz ve örgütlerimizin motivasyonu bizim temaslarımızla yükseğe çıktı. Oradaki arkadaşlarımızın siyaset yapmasının önünü açtık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.