1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. CHP’nin Barzani atılımı: Konvoyunu aradınız mı?
CHP’nin Barzani atılımı: Konvoyunu aradınız mı?

CHP’nin Barzani atılımı: Konvoyunu aradınız mı?

CHP , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Kürdistan Federal Bölgesi Başkanı Mesut Barzani yaptığı görüşmeyi Meclis gündemine taşıdı.

A+A-
CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. CHP’li Oran, önergesinde Erdoğan’dan şu sorularına yanıt istedi: 
 
Maliki’yi bilgilendirdiniz mi? 
- Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani ile 16 Kasım 2013 tarihinde Diyarbakır’da yaptığınız görüşme öncesinde Irak Merkezi Hükümetini, Başbakan Nuri el Maliki’yi bilgilendirdiniz mi? 
 
Ankara’da görüşmeme nedeniniz nedir? 
- Mesut Barzani ile görüşmeyi Ankara’da yapmamanızın gerekçesi nedir? 
 
Kürdistan isimli bir devlet var mı? 
- Söz konusu görüşmede “Kuzey Irak Kürdistan Bölgesi” demenizin gerekçesi nedir? Kürdistan isimli bir devlet var mıdır? 
- On yıllardır Kuzey Irak’ta PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı bilinen ve önceki hükümetler döneminde sayısız girişimlerde bulunulan Kuzey Irak’taki fiili durumu önlemesi için Barzani’den herhangi bir talepte bulundunuz mu? 
 
Genel af sözü verdiniz mi? 
- Barzani ile yaptığınız görüşmede kendisine genel af çıkartılacağı yönünde söz verdiniz mi? 
- Görüşmelerinizde Mahmur Kampında bulunan ve sayıları on bini aşan vatandaşın durumu da ele alındı mı, gündeme geldiyse varılan sonuç nedir? 
 
Konvoy hudutta arandı mı? 
- Barzani’nin toplu nikâh töreninde hediye amacıyla getirdiği belirtilen 3 bavul dolusu altın için gümrükte beyanda bulunuldu mu? Barzani’ye ait konvoy Türkiye ’ye girişinde sınır kapısında herhangi bir aramaya tabi tutuldu mu?”

CHP’den Diyarbakır tepkisi: Başbakan Barzani’nin ayağına gitti
CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu, 'Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı düğün davetine gelen Mesud Barzani’nin ayağına gitmiştir'
 
Başbakan Barzani’nin ayağına gitti
 
Öte yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, 'Barzani’ye ’bölgede Kürtler senden sorulur’ mesajı açık açık verilince, bağımsız bir Kürt devleti isteyen ya da bunun rüyasını kuranlar, bu konuda daha cesaret sahibi olacak. Bu yönde gidişat, Kürt meselesinin bölgesel bir kalkışma dinamiğine dönüşmesinin önünü açar' dedi.
 
UCUZ SEÇİM YATIRIMI
 
Loğoğlu, Meclis’e düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın IKBY Başkanı Mesut Barzani ile Diyarbakır’daki görüşmesini değerlendirdi. Basın toplantısının konusunun 'Diyarbakır gösterisi ve Suriye' olduğunu söyleyen Loğoğlu, Türkiye’nin çözüm sürecinde aylarca 'akil adamlarla avutulduğunu', şimdi de Diyarbakır buluşması ile halkın, çözüm konusunda ciddi bir iradenin olmadığı ortamda ikinci kez avutulduğunu ve bunun da ucuz bir seçim yatırımı olduğunu iddia etti. 'Bu gösteri AKP’nin din eksenli çözüm getirme çabasının son ürünüdür' diyen Loğolu, Kürt meselesinin Kürtler arasına duvar örülerek çözülemeyeceğini, daha fazla demokrasi ve özgürlüklerle çözülebileceğini kaydetti.
 
BARZANİ’DEN MEDET BEKLİYOR
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentinin Ankara olduğunu anımsatan Loğoğlu, şunları kaydetti: 'Yapılacak bütün resmi görüşmeler, aksine bir durum olmadığı taktirde Ankara’da yapılması gerekir. Aksine durum da şudur: Bir ilde uluslararası bir toplantı yapılır ve o toplantıya da Hükümet yetkilileri gidebilir. Mesud Barzani, - komşu bir ülkenin federatif yapısı içinde bölgesel yönetim var - her türlü itibara ve saygı gösterilmesine layıktır. Barzani, Türkiye’ye düğün için gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı düğün davetine gelen Mesud Barzani’nin ayağına gitmiştir. Bu, Başbakanlık makamını yücelten bir davranış değildir. Sayın Başbakan, konuşurken Barzani’ye ’dostum’ demiştir. Acaba Barzani’nin aklına o sırada Kaddafi’ye, Esad’a yapılan muamele gelmiş midir, geldiyse acı acı tebessüm etmiş midir?AKP Kürt meselesini çözememektedir; doğrudur kan dökülmüyor, bundan herkes gibi CHP de memnundur. Ama kan dökülmeyişi meselenin çözümü anlamına gelmemektedir. Son açıklanan pakette Kürtlere verilen, sadece alfabeye birkaç harfin eklenmesidir. Sanki Kürt meselesi çözülmüş de bu kutlanıyor gibi bir ortam var. Bundan ülkenin ilerisi için çok rahatsızlık duyuyoruz. Diyarbakır buluşması ne anlamı geliyor? AKP çözemediği Kürt meselesi için Barzani’den medet bekliyor. Barzani’nin Diyarbakır’da bu şekilde ağırlanması, AKP ve Sayın Başbakan tarafından BDP’ye, Öcalan’a ve Kandil’e mesaj olarak görülüyor. Yani Başbakan şunu demek istiyor; (meydan yalnız sizin meydanınız değildir, ben sizin karşınıza Barzani’yi koyuyorum, ayağınızı denk alın, ona göre davranın.)'
 
KÜRT MESELESİNİ ÇÖZMEK ZORLAŞACAK
 
Loğoğlu, AK Parti’nin Kürtleri bölerek, Kürt meselesini çözebileceğini düşündüğünü, ancak Türkiye, Suriye, İran ve Irak Kürtleri arasındaki dayanışmanın her zamankinden daha güçlü olduğunu söyledi. AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Diyarbakır buluşmasıyla Barzani’ye, 'bölgenin Kürt lideri sensin' dediğini savunan Loğoğlu, 'Barzani bunu hak eden davranışlarda bulunmaktadır. Ama Başbakan’ın bunu yapması, Kürt meselesinin giderek bölgesel bir sorun olduğunun AKP tarafından kabullenilmesi ve buna yeşil ışık yakılması anlamına da gelir. Biz Kürt meselesini kendi içimizde halledebileceğimizi düşünüyorduk ama şimdi Kürt meselesi Türkiye’nin iç meselesi olmaktan çıkmış ve bölgesel bir sorunun parçası haline getirilmiştir. Bu nasıl bir yaklaşımdır?' dedi.  Loğoğlu, 'Barzani’ye ’bölgede Kürtler senden sorulur’ mesajı açık açık verilince, bağımsız bir Kürt devleti isteyen ya da bunun rüyasını kuranlar, bu konuda daha cesaret sahibi olacaklar ve daha net tavırlar alma gereğini görecekler, bu imkana kavuştuklarını görecekler. Bu yönde gidişat Türkiye’nin Kürt meselesini içeride çözmesini daha da zorlaştıracak, Kürt meselesinin bölgesel bir kalkışma dinamiğine dönüşmesinin önünü açar ve bölgede bildiğimiz gerginliklerin üzerine yeni kırılmalara yol açacak Kürt meselesini gündeme oturtur. Buna dikkat etmemiz lazım' diye konuştu.  Bağdat’a gittikleri gibi Erbil’e de gideceklerini ifade eden Loğoğlu, Barzani ile görüşülmesine itiraz etmediklerini, bu görüşmenin, çözüm meselesinde Barzani’nin katkısının alınması amacıyla yapılmış olmasının yanlış olduğunu söylediklerini kaydetti.
 
OLUMLU MESAJ DEĞİL
 
Faruk Loğoğlu, Diyarbakır’da protokoldeki bazı kişilerin poşu taktığını anımsatarak, 'Cihan Kırmızıgül’e poşu taktığı için 11 yıl hapis verilmiştir. Eğer poşu takmak suçsa bu her yerde suç olmalıdır' dedi.  Suriye’nin Türkiye’yi, 'teröristlere destek verdiği' iddiasıyla BM’ye şikayet ettiğini ifade eden Loğoğlu, Cenevre 2 toplantısının Aralık ayında toplanmasının beklendiğini belirtti.  Loğoğlu, bir soru üzerine, 'Başbakan’ın ’Kürdistan’ ifadesini kullanması, Barzani’ye söz verilen 2. 3. 4. demet bir çiçektir. Bu, çiçek olarak kalacaksa zararı yok ama bu, Türkiye açısından olumlu bir mesaj değildir' dedi. Başka bir soru üzerine Loğoğlu, 'Kürt meselesi kendi içimizde, daha fazla demokratik yöntemlerle çözülmelidir. Bunda ne kadar geç kalırsak Kürtler başka arayışlar içine girecektir' diye konuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.