1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAŞGETİREN

  3. CHP'deki çarşaf fırtınasının anlamı
Ahmet TAŞGETİREN

Ahmet TAŞGETİREN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP'deki çarşaf fırtınasının anlamı

A+A-

Sonunda kimin kimi ikna edeceği veya edemeyeceğini göreceğiz. Bu partide, "Çarşaflı bir CHP"yi rüyasında görse kabus görmüş gibi olacak olanlar var.

Hemen tüm kariyerini, üniversitede başörtüsü düşmanlığına bağlamış birisi, hatta CHP'ye milletvekili olabilme imkanını, sırf bu özelliği ile kazanmış birisi, genel başkanının bir çarşaflıya CHP rozeti takması karşısında çok sakin kalabilir mi?

Kalmıyor nitekim ve bir TV kanalında "CHP'li kadınlar isyan halinde" deyip geçiyor. "Daha üç gün önce, diyor, Anayasa Mahkemesi'ne biz başvurmadık mı?

Türban için özgürlüğün önünü biz kesmedik mi?"

Haksız sayılmaz. "Yıllarca 'türban siyasi simge' söylemini biz sürdürmedik mi?" diye sorsa yine haksız sayılmaz. "Peki siz çarşafa rozet takacaktınız da, ben niye buradayım?" diye sorsa, yine haksız sayılmaz.

Hatta açık konuşalım, kalkıp istifa etse yine haksız sayılmaz, hatta o da, siyasi tutarlılık gösterisi olarak alkışlanır.

CHP lideri Baykal, acaba bir çarşaflıya neden rozet takar? Partisinde bu tür tepkiler oluşacağını bilmez mi? Baykal "velev ki" tadında bir üslupla ve muhtemelen "mutaassıp" kelimesinin "yobaz" la eş anlamlı olmadığını düşünerek diyor ki: -Ne var bunda? Mutaassıpsa mutaassıp.

Çarşaflı kadınlar zincirlerini kırıyorlar. Bize de onları kucaklamak düşer. Baykal, Meclis grubunda kürsüye çıkıp, bütün hitabet, belagat gücünü kullanıyor. Ama sorun, bu gürül gürül akan Baykal nutku ve ona eşlik eden alkışlarla bitiyor mu? Alın işte, benim gibi herkes soruyor:

-Yarın bir başörtülü bayanı belediye başkanı adayı gösterecek misiniz?

-Yarın bir başörtülü milletvekili adayınız olacak mı? Bu konuda Refah'ı örnek alacak mısınız? Bu konuda AK Parti'yi sollayacak mısınız?

-Yarın bir başörtülü bayan, CHP'nin yönetim kadrolarında nereye kadar tırmanabilecek? Bu soruların cevabı tabii ki soruların arkasını kesmiyor: Herkes soruyor:

-Anayasa Mahkemesi nezdinde dava açılmama garantisi elde ettiniz mi? AYM, CHP'ye özgü bir meşruiyet çerçevesi oluşturdu mu? Bu konuda soru bitmez ki:

"-Atatürk, kadınları çarşaftan kurtardı, başlarını açtı, onları modern bir hüviyete kavuşturdu, kadını kurtardı, çarşaf kadının köleliği idi..." gibi Cumhuriyet nutukları ile beslenen bir siyaset çizgisi, nasıl dönüşüm geçirir ki? Alın size bir soru daha:

-Çarşaflı kadınlarımızın, CHP'ye üye olmaktan başka, daha doğrusu, bir yakınları CHP'den aday olduğu için onu destekleme niyetinden başka neyini önemsiyor CHP? Baykal iyi niyetli, diye başlayan bir söylem de var bu arada. Şöyle gelişiyor bu söylem:

-Baykal aslında, toplumdaki gerilimleri düşürmek istiyor, bunun yeni bir laiklik yorumu ve dindar insanların gönlünü almakla olacağını da biliyor.

Ama bunu partililere kabul ettirmekte zorlanıyor. Ya onları kazanayım derken, asıl CHP tabanı kaçarsa.... endişesini taşıyor. Oysa mahalli seçimler öncesinde, partinin bir oya bile ihtiyaç duyacağı kesin. Bu durumda kimse, en azından oy kaygısıyla böyle bir açılıma ses çıkarmaz... Bu, Baykal'a yönelik açık bir hüsnü zan. Hani insan, "keşke böyle olsa" diyor.

Ne de olsa memleketin huzura ihtiyacı var ve başörtüsüyle somutlaşan inanç özgürlüğü sorunu, ciddi bir sancı sebebi. Üstelik, dindar çevreler bile, mesela benim gibi, "Bu işi CHP çözsün, laikler çözsün, rantı varsa onu da onlar alsın" gibi çağrılar yapıyorlar. Baykal bu çağrıları duysun ve bir adım atsın. Sonuçta o da bir politikacı ve ülke insanının oyuna ihtiyacı var.

Bu mantık süreci tabii ki çok yanlış sayılmaz. Ama uygulanabilirliği çok su götürür. Çünkü böyle bir mecraya girmek, CHP'nin halkın beklentileri istikametinde dönüşmesi demektir, bu da CHP'yi götürür. Çünkü CHP halk partisidir ama "Halka rağmen"ciliği ilke edinmiş bir halk partisidir. CHP giderse ne olur?

El cevap: Birileri çıkıp, bir başka CHP imal ederler. Çünkü o CHP'nin bir damarı halen mevcuttur. Bütün bunlara baktığımızda, Baykal'ın, partiye bir hamle yaptırayım derken, mahalli seçimler öncesinde CHP'yi müthiş bir kimlik krizi içine soktuğu bir vakıadır. Ben CHP'deki her türlü kimlik tartışmasının, memleket için hayırlı olacağına inananlardanım. Çünkü her kimlik tartışması, CHP'yi o, fanatik çizgisini daha çok sorgular hale getirecektir. Bunun da Türkiye için ne kadar önemli olduğu izahtan varestedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.