1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Cezayir kanlı bir haftayı geride bıraktı
Cezayir kanlı bir haftayı geride bıraktı

Cezayir kanlı bir haftayı geride bıraktı

A+A-

Bir haftada beş ayrı saldırıda yüzü aşkın insanını kaybeden Cezayir'de, giderek güçlenen 'yerel El Kaide' şoku yaşanıyor.

'Kuzey Afrika Militanlığında Stratejik Eksen Kayması' isimli makalesiyle, geçtiğimiz hafta yaşanan saldırıları inceleyen Liam Stack, bombaların, Irak'ta bilfiil işgale karşı direnişin yanında pratik eğitim alan ve şimdi Kuzey Afrika'da savaş veren hükümet karşıtı grubun düzenlediği görüşünde. Stack, makalesinde, uluslararası isimlere de dayanarak, yerel El Kaide olarak nitelediği Selefi Vaaz ve Savaş Grubu'nun Cezayirli yetkililerin dediği gibi 300 kişiden ibaret olmadığını söylüyor, halk arasında giderek popülerliğini yükselttiğini belirtiyor.

Al Ahram Siyasi ve Stratejik Çalışmalar Merkezinden terörizm ve siyasi islam uzmanı Diaa Rasvan'a göre ise grubun eylemlerinin amacı, 'gençlere, düşmanlarına katıldıkları takdirde kaderlerinin ne olacağını göstermek'ti. Cezayir, buna benzer bir saldırıya daha önce hiç mâruz kalmamıştı' diyen Rashvan, geçen haftanın 1990'lı yılları hatırlatan en ölümcül hafta olduğunun altını çiziyor.

Cezayir'deki Haverford kolejinden Rob Mortimer ise 'saldırıları gerçekleştirenler, yurt dışından çok daha fazla yardım alıyorlar ve kendilerini de daha büyük bir hareketin parçası olarak görüyorlar' görüşünde. Mortimer, bu grubun, 1990'larda da üzerinde uluslararası etkinin olduğunu, ama aynı zamanda Cezayir hareketi oldukları bilincini taşıdıklarını, şimdi ise küreselleştiklerini belirtiyor.

Mortimer, "örgütün sadece 300-500 civarında üyesi bulunduğu söyleniyor fakat bu sayılar doğruyu yansıtmamakta. Sayıları gitikçe artıyor ve büyük çaplı saldırıları düzenleme kabiliyeti bir yıl öncesine göre bile sürekli olarak artıyor" görüşünü savunuyor.

Londra Üniversitesinden Cezayir tarihçisi James McDougall, değerlendirmesinde "Bu saldırıların, Cezayir'de savaşın yeniden başladığı anlamına gelmediğini ama 1990'lardaki şiddeti doğuran temel sosyal ve siyasi gerilimlerin ve savaştan kalan problemlerin çözülmemesinde yattığını düşünüyor.

Cezayir'de şiddet olayları, İslamcı partinin seçimleri kazanması üzerine asker destekli hükümetin darbesiyle patlamış ve bazı rakamlara göre, 10 sene içinde en az 150 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Cezayir'de hükümete karşı savaş veren Selefi Vaaz ve Savaş Grubu, 2006 yılında El Kaide'nin Magrib koluna dönüşmüştü.

Kaynak: Dunyabulteni.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.