1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. CEZASI 1 KATRİLYONA ÇIKTI
CEZASI 1 KATRİLYONA ÇIKTI

CEZASI 1 KATRİLYONA ÇIKTI

A+A-

Gelirler kontrolörlerinin Doğan Yayın Holding'e (DYH) kestiği 862 milyon liralık vergi cezasının yankıları sürerken iki kritik gelişme daha gündemde Kontrolörler, "vergi kaçakçılığı" raporunu savcılığa iletti DYH, cezaya karşı açacağı davayı kaybederse en az 120 milyon TL gecikme faizi ödeyecek. SPK da dosyayı istedi..

Gelirler kontrolörlerinin Doğan Yayın Holding (DYH) hakkında 862 milyon TL'lik (36 milyon TL 2003 yılına ait) vergi cezasının ardından iki gelişme daha bekleniyor. Maliye, "vergi kaçakçılığı" tespiti yapılan inceleme raporunu Cumhuriyet Savcılığı'na gönderdi. DYH, cezaya karşı açacağı davayı kaybederse ayrıca 120 milyon TL'yi aşkın gecikme faizi ödeyecek. Maliye'nin ardından, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da harekete geçti. Kontrolörlerin vergi inceleme raporunu isteyen SPK, DYH'nin yanıltıcı beyanda bulunduğunu tespit ederse suç duyurusunda bulunacak ve idari para cezası da verebilecek. SPK yetkilileri, "Basına yansıyan bilgilere göre biz de yanıltılmış olabiliriz" dedi.

GÖZLER MAHKEMEYE ÇEVRİLDİ
Kontrolörler "vergi inceleme raporunu" Cumhuriyet Savcılığı'na da gönderdi. Savcılık raporu inceleyip DHY yönetim kurulu hakkında ceza davası açılıp açılmayacağına karar verecek. Vergi kaçakçılığından verilen cezalarda uzlaşma hakkı bulunmadığı için mahkeme kararının DYH aleyhine çıkması durumunda rekor cezanın yanında bir de gecikme faizi talep edilecek.

GECİKME FAİZİ EN AZ 120 MİLYON TL
Halkalı Vergi Dairesi tarafından şirkete gönderilen ihbarnamede, 132 milyon 921 bin 473 TL tutarında vergi aslı borcu yer alıyor. 2004, 2005 ve 2006'da kapsayan incelemenin sonrasında mahkeme Doğan Yayın'ın aleyhine karar verirse yaklaşık vergi aslı kadar da gecikme faizi ödenecek. Edinilen bilgiye göre, dava 2010 yılında sonuçlanır ve DYH aleyhine karar çıkarsa, 2007-2010 yıllarını kapsayan 3 yıllık süre için talep edilecek gecikme faizi 120 milyon TL'yi aşacak.

SPK ALARMA GEÇTİ
Maliye'nin grup hakkında başlattığı incelemenin kapsamı da genişliyor. Maliye'den DYH'ye ilişkin "vergi inceleme raporu"nu isteyen SPK, hisse devrinde muvazaa bulunmadığını, yatırımcıları nasıl etkilediğini, İMKB'ye ilan edilen tarihin doğru olup olmadığı konusunu 2004, 2005 de dahil olmak üzere geriye doğru inceleyecek.

SPK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLİR
Maliye raporunun ardından SPK da DYH'ye bağlı Doğan TV Holding'in yüzde 25 hissesinin Axel Springer A.G'ye satışına ilişkin iddiaları mercek altına aldı..

SPK, Maliye'nin iddialarına paralel olarak DYH'nin yanıltıcı beyanda bulunduğunu tespit ederse, suç duyurusunda bulunacak ve SPK Kanunu'nun 47. maddesine göre de idari para cezası da verebilecek. SPK vergi inceleme raporunda yer alan bilgilerin doğruluğunu tespit ederse şirket yöneticileri hakkında da Sermaye Piyasası Kanunu'nun 44/B maddesi uyarınca ceza davası açılmasını isteyebilecek.

SPK: YANILTILMIŞ OLABİLİRİZ
Yetkililer, kontrolörlerin raporuna göre SPK'nın da yanıltıldığını belirterek, şu bilgileri verdi: "Sadece Maliye değil DYH'den de belge isteyeceğiz. Bu geriye dönük bir inceleme olacak. Halka açık şirketlerde iddia ne olursa olsun incelenir. SPK yanıltıldı mı? Bu incelemelerde ortaya çıkacak. DYH'nin hisse devrine ilişkin İMKB'ye verdiği tarih çok önemli. Borsada ilan edilen tarih doğru mu bakacağız. Yanıltıcı beyan varsa bir rapor hazırlanıp Kurul'a sunulacak. Kurul, raporu inceleyerek işlem yapılıp yapılmayacağına karar verecek. Bir suç unsuru tespit edilirse suç duyurusunda bulunulacak. SPK yasasının 47. maddesine göre idari para cezası da verilebilir. İnceleme konusunda bir süre vermek söz konusu değil."

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.