1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Cezaevlerinde Kürtçe halen yasak
Cezaevlerinde Kürtçe halen yasak

Cezaevlerinde Kürtçe halen yasak

A+A-
KÜRT sorununun çözümü ve yerleşim yerlerinin Kürtçe isimlerinin iadesinin tartışıldığı Türkiye"de, halen cezaevlerine Kürtçe yayınlar alınmıyor. İHD Van Şubesi"nin Van F Tipi Cezaevi"nin tüzüğünün değiştirilmesi amacıyla Adalet Bakanlığı"na yaptığı yazılı başvuruya ise yanıt verilmedi.
Kürtçe üzerindeki baskılar da gündemdeki yerini koruyor. Bu yılın ilk 5 ayında, başta Van F Tipi Cezaevi olmak üzere Muş ve Erzurum"daki cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerden İHD Van Şubesi"ne gelen onlarca mektup ile aktarılan sorunlar ve hak ihlalleri devam ediyor. Tutuklu ve hükümlülerin mektuplarında en sık dile getirdikleri hak ihlallerinden biri de, Kürtçe ve Kürtçe yayın yasağı. Cezaevlerinde halen sağlık hakkından sosyal ve kültürel haklara, mahkemelere geliş gidişlere ve keyfi uygulamalara kadar bir dizi sorun ve hak ihlaline ilişkin onlarca tutuklu ve hükümlü, İHD Van Şubesi ve TUYAD-DER"e mektup gönderdi.

MEKTUPLAR BAŞVURU OLDU
İHD Van Şube Başkanı Av. Cüneyt Caniş, bu yılın ilk 6 ayında özellikle ocak ve şubat aylarında cezaevlerinden çok sayıda mektuplar aldıklarını belirterek, “Büyük çoğunluğunda cezaevlerindeki temel sıkıntılar dile getirildi” dedi. İHD olarak bunları başvuru olarak değerlendirdiklerini kaydeden Caniş, “Sorunların çözümü için baro, MAZLUMDER, ÇHD ile görüşmeler yaptık. Dört kurum Van cumhuriyet başsavcısı ile görüştük. O dönemde açlık grevi vardı.
Daha sonradan bu 4 kurum cezaevinde tutuklu ve hükümlülerle ve cezaevi savcısıyla görüştük. Öneriler getirdik. O görüşmelerden sonra birçok sıkıntı noktalandı” diye konuştu. Kendilerine gelen başvuruların daha çok Kürtçe yayınlara yönelik engellerle ilgili olduğuna dikkat çeken Caniş, cezaevlerinde yaşananlara değinerek, “Aslında cumhuriyet savcılığının değil Adalet Bakanlığı"nın çözüme kavuşturacağı bir sorun” dedi. Öncelikle Van F Tipi Cezaevi"nin tüzüğünün değiştirilmesi için bakanlığa yazı yazdıklarını dile getiren Caniş, şunları söyledi: “Yanıt bekliyoruz. Sorunların çözümü için dönem dönem görüşmelerimiz olacak. Adalet Bakanlığı ve Ceza Tevkif Genel Müdürlüğü nezdinde çözüm bulmaya çalışacağız.”

Kaynak: EVRENSEL
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.