1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Cezaevi'nde çocuklar 7/24 gözetleniyor!
Cezaevi'nde çocuklar 7/24 gözetleniyor!

Cezaevi'nde çocuklar 7/24 gözetleniyor!

Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'nde tutulan çocuk mahpusların çıplak arama, telefonda tekmil verme ve lavaboya gitmek için gardiyandan izin alma gibi dayatmalarla karşı karşıya olduğunu belirten İHD Ankara Şubesi üyesi Avukat Hürmüz Biçer, Sincan'd

A+A-

 


Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'nde tutulan çocuk mahpusların çıplak arama, telefonda tekmil verme ve lavaboya gitmek için gardiyandan izin alma gibi dayatmalarla karşı karşıya olduğunu belirten İHD Ankara Şubesi üyesi Avukat Hürmüz Biçer, Sincan'da üç çocuk ile yaptığı görüşmeyi rapor haline getirdi. 

 
Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi'nde H.E (17), E.T (16) ve K.Ş (17) adlı çocuklarla ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştiren İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi üyesi Av. Hürmüz Biçer, tutuklu çocuklarla yaptığı görüşmeleri rapor haline getirdi. Raporda çocuk mahpuslara özellikle hastane ve mahkeme sevklerinde çıplak arama uygulamasının dayatıldığı ve çocukların infaz koruma memurlarının ve jandarmaların kötü muameleleri ile karşılaştıkları belirtildi. Koğuşlarda bulunan tuvaletlerin gün boyunca gardiyanların izni dahilinde kapılarının açılmasının onur kırıcı ve aşağılayıcı olduğuna değinilen raporda, haftalık telefon görüşmelerinde tekmil verilmesi şartı ve bunun infaz koruma memurlarının denetimine tabi olmasının, kısıtlı telefon görüşmelerinin gerçekleştirilmesini imkansız kıldığına dikkat çekildi. Dahası, çocuk mahpusların doğrudan diğer mahpusların önünde yahut görüp/duyulabilecek mesafelerde kaba dayağa, ağır hakaretlere maruz bırakıldığının belirtildiği raporda, "Çocuk mahpuslar arasında, infaz koruma memurları tarafından dile getirilen aleyhe beyanlar, suç tiplerinin nefret söylemi şeklinde yaygınlaştırılması suretiyle ihtilafların yaratıldığı, cezaevi içerisinde tecrit uygulamasının yaşandığı belirtilmiştir" denildi.
 
'Çıplak arama dayatması'
 
Çocuklara zor kullanılarak çıplak aramanın dayatıldığına da işaret edilen raporda, "Çocuklardan biri Haziran 2013'te diğer arkadaşları ile birlikte hastaneye gitmek üzere ring aracına bindirilmeden önce kendilerine zor kullanılarak çıplak aramanın uygulandığını bildirmiştir. Olayın gelişimi hakkında ise, kamerasız odaya alındıklarında, bir infaz koruma memurunun 'soyunmalarını' söylediğini, kabul etmediklerinde odaya dört beş infaz koruma memurunun girdiğini, zor ve şiddet ile üzerlerinde bulunan tüm kıyafetlerin çıkarıldığını belirtmiştir. Ayrıca, bir diğer çocuk da, diğer arkadaşlarının bulunmadığı, yalnız başına hastane sevki için gittiği bir zamanda dört infaz koruma memuru tarafından üzerinde bulunan tüm kıyafetlerin zorla çıkartılarak çıplak aramaya maruz bırakıldığını dile getirmiştir" denildi. 
 
'Çocuklar 7/24 gözetleniyor'
 
Çocukların yaşadığı alanın kamera ile izlendiğine işaret edilen raporda, çocukların yaşadığı odada birer şahsi banyo ve tuvalet bulunduğu sabah saat 7'de yapılan sayımla birlikte çocukların sabah sporu için çıkarılmakta ardından gün boyunca ortak alanda bulunmaktadırlar. Odaların dışında çocukların yaşadığı alanı izleyen toplam dört adet kamera olduğuna dikkat çekilen raporda "Ayrıca, çocukların yaşadığı alanı, dışarıdan izlemeye olanak veren bir camlı bölüm içerisinde 7/24 gardiyan bulunmaktadır. Gardiyan camlı bölme içerisinde, bilgisayarın başında, çocukları izlemekte, kamera görüntülerini kontrol etmektedir. Çocuklar odalarından çıktıklarında, odalar, otomatik kilit ile gardiyan tarafından kilitlenmektedir" denildi. Ayrıca çocukların uyudukları, şahsi banyo ve tuvaletlerinin bulunduğu odalara gün içerisinde girebilmek için gardiyanlara seslenmeleri gerektiğinin belirtildiği raporda, "Çocuklar, tuvalete gitmek istediklerinde, gardiyanların kasıtlı olarak kapıları açmadıklarını belirtmişlerdir. Gardiyanın, diğer gardiyanlarla sohbet etmek için yerinden ayrıldığını, böylesi durumlarda, tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmek için uzun süre kapıları yumruklamak zorunda kaldıklarının altını çizmişlerdir" denildi. 
 
'Pozantı'dan gelenlerle konuşmayın dayatması'
 
Raporda Pozantı Cezaevi'nden getirilen çocuklar için cezaevi yönetiminin ve gardiyanların "Bunlar terörist bunlarla konuşmayın" şeklinde kendilerine uyarıda bulunulduğu yönünde anlatımların yer aldığı raporda, "Bir defasında, çocuklar, futbol sahasına dört kişi olarak çıkarıldıklarında, yan futbol sahasında diğer çocuklarla karşılaştıklarını, içlerinden bir çocukla konuştuklarını, konuşmayı gören gardiyanın diğer çocuğu çekip, belirli bir mesafeye götürdükten sonra dövdüğünü, çocuğa onlarla konuşmaması gerektiğini söylediğini anlatmışlardır" ifadeleri de yer buldu.
 
Telefonda tekmil dayatmasına tepki
 
Raporda, başka cezaevlerinde uygulamasının kalmadığı bilinen telefon görüşmelerinde tekmil uygulamasının, ısrarla, aşağılayıcı bir şekilde uygulanmaya devam ettirildiği, çocuklarla birlikte ailelerinin de tekmil vermeye mecbur bırakılarak cezalandırıldığı belirtildi. Tekmil verilmediği takdirde telefon görüşmesinin yapılmasına izin verilmediğine dikkat çekilen raporda, "Özgür Gündem" ve "Azadiya Welat" gazetelerinin çocuklara verilmesinde gecikmelerin olduğu, gazetelerin çoğu zaman yırtılmış olarak teslim edildiği ve avukatlar ile gazetelere göndermek istedikleri mektuplara el konulduğu ifade edildi. Raporun sonucunda çocuklar tarafından dile getirilen hak ihlalleri iddialarında yer alan ilgililerin ciddi bir denetime tabi tutularak bu ihlallerin sonlandırılması gerektiği belirtilerek, "İlgililer hakkında gerekli idari/cezai soruşturma yürütülmesi, uygulanan tecridin, disipline etme sisteminin, onur kırıcı/aşağılayıcı muamele ve uygulamaların sonlandırılması gerekmektedir" denildi.
diha

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.