1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. CENNET Mİ CEHENNEM Mİ?
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

CENNET Mİ CEHENNEM Mİ?

A+A-

 

İlk insan ve ilk peygamber Hz Adem'den Hz ibrahim ve Hz Musa'ya, Hz Musa'dan Hz Muhammed (S Â V)'e kadar gönderilen bütün vahiylerde, insanların geçici olan dünyaya aşırı bağlandıkları, daha hayırlı ve edebi olan ahiret hayatını göz ardı ettikleri tekrar tekrar vurgulanmaktadir. Esas kurtuluşun Allah'I yüceltmek ve O'na ibadet etmekte olduğu belirtilmektedir.

Hz. Adem'den maddi olarak daha üstün olduğunu, Allah'ın emrine karşın gelerek Adem ve Havva'nın ayaklarını kaydırarak cennetten çıkaran şeytana kanmaktayız. Dünyadaki duyularımızla algılayamadığımız nimetlerden vazgeçip ısrarla düşmanımız olan şeytanla birlikte cehennemde yanmaya çaba göstermekteyiz.

Halbuki Allah; gökyüzünü, dünyayı ve gökyüzü ile dünya arasındaki her şeyi yaratarak insanın hizmetine sunmuştur. Bilmediğini kalemle öğretmiştir. Sayısız resul ve kitap göndermiştir. Yeryüzünde de o kadar ayet göstermiştir. Kurtuluşa ermesi için her şeyi kolaylaştırmış olmasına rağmen insanoğlu zor olanı tercih ederek yoldan sapmıştır. Cennettin yerine cehennemi tercih etmiştir.

İnsanların kurtuluşa ermesi için cihanşumul olan Kuran-ı Kerim'e, yeniden iniyormuş gibi kulak vermeli. İnsanlara sayısız nimetler veren ve hidayet yolu gösteren Allah'ın ismi yüceltilmelidir. Emir ve yasakları öğrenilmeli, yaşanmalı ve insanlar güzel bir dille davet edilmelidir.

Gerçek olan ölüm gelmeden, dünyada kendileri için kendimizi feda ettiğimiz, ancak cehennem azabından kurtulmak için her şeyimizi, çocuklarımızı, mal ve mülkümüzü feda edeceğimiz ahiret günü gelmeden, geçici dünyayı tercih edip ne hayatın ne de ölümün olmadığı cehennemin alevlerinde yanmaktansa, daha hayırlı ve devamlı olan, altında ırmaklar akan, içinde sayısız nimetler bulunan cenneti tercih edip kevser başında bulunanlarla buluşulmalıdır.

Melekler, onların canlarını iyi kimseler olarak alırken, "Selâm size! Yapmış olduğunuz iyi işlere karşılık girin cennete" derler." (Nahl, 16/32)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum