1. YAZARLAR

  2. Muhammed Taha Uğurlu

  3. CEMAATLEŞMEK Mİ RADİKALLEŞMEK Mİ?
Muhammed Taha Uğurlu

Muhammed Taha Uğurlu

Yazarın Tüm Yazıları >

CEMAATLEŞMEK Mİ RADİKALLEŞMEK Mİ?

A+A-

 

Cemaatleşmek yani birleşmek ve bütünleşmek İslamî bir gerekliliktir. Bireyler bir araya gelerek topluluk olarak bütünleşirse daha güçlü bir hâle gelirler.

Günümüzde bunun bilincine varan birçok İslamî kurum ve kuruluş bir araya gelerek cemaatleşiyor. Tevhidî amaçla cemaatleşmesi gereken bazı kurum ve kuruluşlar ise tevhidî amaçtan saparak herhangi bir partinin ya da manevî gayesi olmayan kişilerin arka bahçesi haline gelebiliyor. Bu da cemaat kavramı adı altında bir araya gelen birçok yapıyı tehlikeli hâle getiriyor. İslamî bir oluşumun ya da cemaatin ana gayesi Allah yolu olmalıdır. Bu yolla hareket eden her bir oluşum, kendisine emredilen sırat-ı müstakim çizgisinde ilerlemiş demektir. Ana gayesi tevhid olan bu cemaatler, tevhidî düşüncenin getirdiği adalet ve vicdan duygusuyla toplumsal anlaşmasızlıklara, adaletsiz yönetimlere ve gücünün yettiğince kendi coğrafyalarının veya dünyanın başka yerlerindeki coğrafyaların yaşadığı sorunların giderilmesi konusunda duyarlı olmalıdırlar. Bu sorunların giderilmesi konusunda harekete geçmelidirler. Fakat bunları yaparken asıl gaye olan tevhidî çizgiden ayrılmamalı, bir siyasî parti gibi hareket etmemelidirler.

Cemaatler İslamî gaye ile hareket ederken yöntemsel olarak Kur’ânî temele dayanmalıdırlar. Kur’ân’nın emrettiği barışçıl yaklaşım ile mücadele etmelidirler. Yaşadığımız yakın yüzyılda İslamî gerekçeyle birçok radikal oluşum türedi. Bunların başında İşid ve El- Kaide gibi oluşumlar gelmektedir. Her ne kadar kendilerini İslamî bir oluşum olarak gösterseler de yöntemsel, zihinsel ve eylemsel olarak İslamî çizginin çok uzağındalar. Onların İslamî olmayan yöntem ve eylemleri Batı’da İslamofobiyi doğurdu. Aşırı radikal tavırları ve ölüm saçan yaklaşımları yüzünden Batı’da İslam’a karşı bir antipati oluştu. Bu yüzden günümüz cemaatleri yöntemsel olarak tamamen barışçıl ve evrensel hareket etmelidir.

Cemaatlerin sadece belirli bir görüş ya da düşünce etrafında şekillenen gruplar hâline gelmesi onları radikal birer topluluk haline getirir. Birçok insanın bir araya gelip bir bütünü oluşturmasının en önemli nedenlerinden birisi istişâre olgusudur. Kişiler bir araya gelerek fikirlerini paylaşır ve daha sağlıklı kararlar meydana getirirler. Bu yüzden İslâmî bir cemaatin en önemli yönlerinden birisi de farklı görüş ve fikirlere ait kişilere kapısının açık olmasıdır. Bu özellik cematleri evrensel bir hâle getirebilir. Kesin ve net yargılardan sıyrılarak her görüşe saygılı ve tüm dünya değerlerini benimseyen bir yapı oluşturmak sağlıklı bir cemaatleşmenin gereğidir. Sözün özü bir İslamî grup ne kadar az radikalleşirse o kadar cemaatleşmiş demektir.

 

                           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.