1. YAZARLAR

  2. Ömer HEDEKOĞLU

  3. ÇELİŞKİLERİMİZ
Ömer HEDEKOĞLU

Ömer HEDEKOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇELİŞKİLERİMİZ

A+A-


Okuduklarımızla anladıklarımız ve davranışlarımızla yaşadıklarımız arasında büyük çelişkiler olduğundan başarılı olmakta ve sonuca varmakta büyük sorunlar yaşamaktayız.

 

Kur’an’ı Kerim’in ilk emri “oku” olmasına rağmen okumada tembellik etmemiz nedeniyle kullandığımız bilgi, gerçek bilgilerden çok; kulaktan dolma, yanlış bilgilerden oluşmaktadır. Oysa hem kitabı hem de doğayı en iyi şekilde okuyarak gerçek ve bilimsel bilgiyi elde etmemiz gerekir. Bu elde ettiğimiz bilgiler, sadece öğrenmek için değil yaşantımızda tatbik etmemiz için de gerekir.

Kuranda en çok vurgulanan konu tevhid inancı olmasına rağmen, Müslümanlar bile yaşamlarında birçok konuda şirk koşmakta veya şirke bulaşmaktadır. Şirkten uzaklaşarak sosyal, siyasi ve ekonomik gibi hayatımızın her alanında Allah'ın rızasını gözetmemiz gerekir.

Dünya malının bize emanet olarak verildiği, esas sahibinin Allah olduğu, ihtiyaçları karşıladıktan sonra arta kalanı infak ederek yani ihtiyaç sahibi akrabalara, yolda kalmışlara, yetimlere ve yoksullara dağıtarak dünya huzuru ve ahiret kurtuluşunu kazanmak yerine, biz dünya malını biriktirerek ya da israf ederek dünya çilesine veya cehennem azabına neden olmaktayız.

Tevhid inancında sonra en çok vurgulanan konu ahiret konusudur. Dünya hayatının geçici, ahiret hayatının ise daha uzun ve hayırlı olduğunu bilmemize rağmen hiç ölmeyecek gibi dünyevî bir hayat yaşamaktayız.

İslam dinin tebliğinde de birinci dereceden sorumlu olduğumuz ailemizden, akrabalarımızdan başlamak yerine, başarılı olamayacağımız uzak yerden başlamaktayız. Ya da infakla bulunurken dibimizdeki komşumuzu görmezden gelerek dünyanın öbür ucundaki insanlara ulaşmaya çalışmaktayız.

Adaleti tesis etmede, sosyal ve ekonomik ilişkilerde, iffet ve örtünme ile ibadet ve takva konularında aynı çelişkileri yaşamaktayız. Yanlış bildiklerimiz bir tarafta, doğru bilip inandıklarımız ve yaşadıklarımız çelişmektedir.

 

Bu çelişkilerden kurtulmak için, Kur’an’ı Kerim’i iyi okuyarak, nebevi metodu takip ederek, tevhidi, ahiret inancını, salih ameli, infakı ve sıla-i rahimi dikkate alarak çalışmalarımızı yaparsak dünyada olduğu gibi ahirette de Allah’ın rızasını kazanarak huzur ve kurtuluşa erişiriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.