1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çavuşoğlu: Trump yaptırımlara karşı çıkıyor
Çavuşoğlu: Trump yaptırımlara karşı çıkıyor

Çavuşoğlu: Trump yaptırımlara karşı çıkıyor

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz. ABD de bunu anlamalı. Anladığını da düşünüyorum. Trump da yaptırımlara karşı çıkıyor" dedi.

A+A-

 

Katar'ın başkenti Doha'da "19’uncu Doha Forumu"na katılan Çavuşoğlu, moderatörün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

Türkiye ile ABD ilişkilerini değerlendiren Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'nin müttefiki olduğunu ve ABD Başkanı Donald Trump ile ilişkilerin göreceli olarak daha iyi gittiğine işaret ederek, ABD Kongresi ile ilişkilerde ise hala birtakım sorunların olduğunu söyledi.

ABD'nin, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına karşı çıktığını anımsatan Çavuşoğlu, Türkiye'nin ihtiyacı olan savunma sistemini Rusya'nın uygun teklif vermesi sonucu bu ülkeden aldığını hatırlattı.

RUYA İLE İLİŞKİLER

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile iyi ilişkileri bulunduğunu ancak aynı zamanda Suriye, Kırım ve Libya gibi bazı konularda ise görüş ayrılıkları yaşadıklarını aktararak şu ifadeleri kullandı:

"Libya ve Suriye, bu alanlar Türkiye ve Rusya arasında yarış alanları olamaz. Türkiye ve Rusya'nın hem hemfikir olduğu hem de olmadığı alanlar var ancak Türkiye ve Rusya'nın bu iki ülkede de rekabet ettiğini söyleyemezsiniz. Bazı alanlarda aynı fikirde değiliz ancak Suriye'de kalıcı bir çözüme ulaşmak için birlikte çalışıyoruz."

S-400'LERDEN DOLAYI YAPTIRIMLAR

Çavuşoğlu, ABD'nin, S-400'ler nedeniyle yaptırım uygulaması durumunda, Türkiye'nin tutumunun ne yönde olacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

"Yaptırımlar ve tehditkar dil asla işe yaramaz. ABD de bunu anlamalı. Anladığını da düşünüyorum. Trump da yaptırımlara karşı çıkıyor. Fakat yaptırım uygulanırsa Türkiye buna karşılık vermek zorunda. İlişkilerimizle ilgili en kötü senaryo hakkında konuşmak istemiyorum. Yaptırımlar olmadan ve diyalog yoluyla birbirimizi anlayarak sorunun üzerinden gelmeye çalışıyoruz."

‘ERMENİ SOYKIRIMI’ TASARISI

Çavuşoğlu, ABD Senatosu’nun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir karar tasarısını kabul etmesinin ardından kullandığı, "Tarihi siyasi amaçlar için kullananlar gerçeklerle yüzleşmek istemeyen korkaklardır" ifadesinin hatırlatılması üzerine, hala aynı görüşte olduğunun altını çizdi.

Bakan Çavuşoğlu, "Tarih hakkında sınırlı bilgiye sahip olan politikacılar, tarih hakkında yargıçlık yapmamalı. Senato, bu kararı asıl Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyondan ötürü yaşadığı hayal kırıklığı ve ABD'deki Ermeni lobileri ve onları destekleyen diğer lobiler sebebiyle aldı" dedi.

“ESED ÜLKEYİ BİRLEŞTİREMEZ”

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad rejimi konusundaki tutumunun değişip değişmediği sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Bizim pozisyonumuz çok açık. 500 binden fazla kişiyi öldüren birinin ülkeyi birleştiremeyeceğine inanıyoruz. Bu nedenle bu süre zarfında hükümetin meşru olmadığını düşünüyoruz fakat sonunda demokratik ve adil seçim için uygun anayasa hazırlanırsa buna Suriye halkının karar vermesi gerekiyor. Fakat açık bir şekilde şuna inanıyoruz ki son 10 yılda olanlardan sonra Esed ülkeyi birleştiremez."

ROJAVA’DA DEMOGRAFİYİ DEĞİŞTİRME İDDİLARINA YANIT

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rojava’ya yönelik gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla demografiyi değiştirmeye çalıştığı yönündeki iddialara karşı çıkarak bunun kara propaganda olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, "Burada demografi mühendisliği yapan YPG'dir. Sadece etnik olarak, değil ideolojik olarak da. Neden Türkiye'deki 350 bin Suriyeli Kürt, Kuzey Irak'taki 200 binden fazla Suriyeli Kürt YPG tarafından kontrol edilen alanlara geri dönemedi? Çünkü YPG onları buraları terk etmeye zorladı" dedi.

Türkiye'nin yine bölgeye yönelik gerçekleştirdiği, operasyonlarda insan hakları ihlallerinde bulunulduğu yönündeki iddiaları da reddeden Çavuşoğlu, Türkiye'nin hiçbir zaman insan hakları ihlallerini tolere edemeyeceğini ve bu iddiaların soruşturulduğunu dile getirdi.

ABD’NİN İRAN YAPTIRIMLARI

Çavuşoğlu, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına karşı Türkiye'nin tutumunun sorulması üzerine de hem Türkiye'nin hem de birçok Avrupa ülkesinin bu yaptırımlara karşı olduğunu ve yaptırımlardan etkilenenlerin İran halkı olduğunu kaydetti.

LİBYA’YA ASKER GÖNDERME

Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın dile getirdiği Libya'ya asker gönderilmesi konusuyla ilgili "Cumhurbaşkanı, Libya'da meşru hükümetin Türkiye'den bazı birlikler ya da destekte bulunması talebinde, Türkiye'nin bu durumu açık bir mesaj olarak göreceğini söyledi. Önce talep gelmesi durumunda buna bakacağız ve daha sonra bunu değerlendireceğiz" diye konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.