1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Cammu Keşmir'de Havuz Oyunu! Müslüman Çoğunluk Dağıtılacak!
Cammu Keşmir'de Havuz Oyunu! Müslüman Çoğunluk Dağıtılacak!

Cammu Keşmir'de Havuz Oyunu! Müslüman Çoğunluk Dağıtılacak!

Cammu Keşmir'de zulmüne devam eden Hindistan, bürokrat ve memur atamalarının havuz sistemiyle yapılacak. Keşmirli Müslüman yöneticilerin de farklı bölgelere atanmasının önünü açıyor!

A+A-

 

Büyük çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Cammu Keşmir’de zulüm devam ediyor. Hindistan yönetimi Keşmirlileri Cammu Keşmir'de etkisiz kılmak ve bölgeden uzaklaştırmak için bürokrat ve memurları havuz sistemiyle atmasının önünü açan yeni bir yönetmelik yayımladı.

 

Hindistan hükümeti tarafından geçen hafta, bürokratik işleyişle ilgili uygulamaya konulan yeni yönetmeliğe göre, Cammu Keşmir'de görev yapacak bürokrat kadroları ve memurlar, Arunaçal Pradeş, Goa ve Mizoram eyaletlerini ve 8 Birlik Toprağını kapsayan ve AGMUT olarak bilinen merkezi havuz sistemiyle atamanın önünü açtı. Yönetmeliğe göre halihazırda görev yapan Keşmir'de görev yapan Keşmirli üst düzey bürokratların, diğer eyaletlerde ve Birlik Topraklarında görevlendirilebilecek.

 

KEŞMİR HALKINI YETKİSİZ KILACAK

 

Adının açıklanmasını istemeyen Keşmirli üst düzey bir bürokrat, yeni yönetmeliğin, bölgenin 2019'da özel statüsünü kaybetmesi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bürokrat, Müslümanları marjinalleştirmek için çıkarıldığını ifade ettiği yeni düzenlemeyle bürokratların, Müslümanları artık hayatın her alanından çıkarmak isteyen otoriter bir devlete karşı sorumlu olacakları yorumunu yaptı.

 

Bölgede daha önce Yeni Delhi'ye sadık bürokratların bile yerel yönetim tarafından seçildikleri ve bu yönetimine karşı sorumlu oldukları bir sistemle çalıştıklarını vurgulayan Keşmirli bürokrat, “Bu (yönetmelik), süregelen Keşmirlileri yetkisiz kılma sürecinin yeni bir adımı. Nihai amacın, Keşmirli memurları Keşmir'den uzaklaştırmak olduğu anlaşılıyor." dedi.

 

MÜSLÜMAN ÇOĞUNLUK DAĞITILACAK

 

Eski hukuk profesörü ve siyaset analisti Sheikh Showkat'a göre de bu düzenlemeyle Keşmirli Müslüman bürokratların ve polis yetkililerinin Hindistan'ın farklı bölgelerine gönderilmesinin yolu açılacak ve bu durum, Yeni Delhi hükümetinin bürokrasiyi istediği gibi manipüle etmesine izin verecek.

 

Muhalif ya da potansiyel muhaliflerin sınır dışı edilmesinin otoriter rejimlerin eski bir taktiği olduğunu dile getiren Showkat, merkezi hükümetin yönetmeliği çıkarmadaki motivasyonunun Keşmirlileri marjinalleştirmek olduğunu ve düzenlemenin, bölgenin kontrolünü idari araçlarla pekiştirmek için yapıldığını vurguladı.

 

Hindistan'ın tek Müslüman çoğunluğa sahip bölgesi Cammu Keşmir, şu anda Uttar Pradeş eyaletinde bağlı Hindu bir vali vekili tarafından yönetiliyor. Vali vekilinin altında çalışan 13 yetkilinin tamamı bölge dışından ve gayrimüslim.

 

KEŞMİR'İN ÖZEL STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

 

Öte yandan Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

 

Eyalet, 31 Ekim 2019'da resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı.

 

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskılarını yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

 

İnternete getirilen kısıtlama, medya faaliyetlerini de etkilemiş ve Srinagar'dan yayım yapan çoğu gazete Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos 2019'dan sonra baskılarını güncelleyememişti.

 

milligazete

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.