1. YAZARLAR

  2. Mehmet Taş

  3. CAHİLİYYE HER DAİM CAHİLİYYEDİR!
Mehmet Taş

Mehmet Taş

Yazarın Tüm Yazıları >

CAHİLİYYE HER DAİM CAHİLİYYEDİR!

A+A-


Bu gün Yılbaşı, bir Hıristiyan Bayramı olarak bilinmekle beraber ne yazık ki İslam toplumlarında da aynı heyecan ve şevkle kutlanmasına şahit olmaktayız! Bu kutlamaları yermek, eleştirmek dünya çapında yerleşik olan düzeni/hegemonyayı yermek, eleştirmek kadar büyük bir risk taşımaktadır. Oysaki bu kutlamanın aslı itibariyle Hıristiyanlıkla uzaktan yakından bir ilgi ve alakası yoktur. Ama küresel kapitalizm, küresel sömürü bunu kendisine güçlü bir argüman yapmış ve bu yolla bütün dünya halklarını acımasızca bir kıskaca almış bulunmaktadır. Öyle bir kıskaç ki bedenden ziyade zihinleri, beyinleri, idealleri, kişilikleri, hayata dair tüm telakkileri; cansız, takatsiz, etkisiz bırakacak kadar etkin bir kıskaç haline gelmiştir.

Modern çağımızda bütün yeryüzü bir köy haline dönüşürken, küresel sermaye ve bu sermayenin art niyetli güç odakları, sömürü düzenlerini daha kaim ve daim kılabilmek için pek çok cazip görünümlü hinliklere başvurmayı asla aksatmamaktadır. Bu hinliklerin bir kaçından kısaca bahsetmek gerekirse bunları şöyle sıralamak mümkündür:

*Küreselleştirilmeye çalışılan bu müzik (!) salgını, insanı, insani değer ve hasletlerden yoksun bırakmakta ve hatta insanın zihin dünyasını tahrip ederek, insanları otlaştırmaktadır. Bu yolla insanların hayattaki yegâne beklentisi çalıp oynamak, yiyip içmek, kafayı dağıtmak ve her türlü insani sorumluluğa bigâne kalmaktır.

*Başta futbol olmak üzere spor adı altında özellikle genç neslin düşünce/zihin dünyasını iğfal etmek, küresel sermayenin önüne attığı yemden istedikleri gibi yemlenmelerini sağlamak, günümüz sömürü anlayışının ana amacı olmuştur! Acı olduğu kadar günümüzün gerçeği haline gelen (amaçlı!) spor kültü, yetişen nesli her türlü fikir ve düşünce dünyasından, inanç, akide ve idealden yoksun hale düşürmektedir.

*Sanat adı altında insanları, insani hasletlerin tümünden mandalina soyar gibi soymakta, insanlar/toplumlar arasından sevgi, saygı, hürmet, muhabbet, şefkat türünden tüm insani erdemleri yerle yeksan etmektedir! Özellikle İslam toplumlarında bu furya önüne geçilmez bir hale gelmiş bulunmaktadır!

*Kapitalizmin teşvikiyle lüks/tüketim doyumsuzluğu salgını, bütün dünyada yokuş aşağı giden fireni patlamış bir araç misali hiçbir kural ve kaide tanımamakta, bütün insani değerleri buldozer misali dümdüz hale getirmektedir. İnsanları birer tüketim robotuna dönüştürülmektedir.

*İsraf ve hayâ sınırlarının tanınmadığı, bencillik ve bağnazlığın tavan yaptığı çılgınlık furyasına dönüştürülen envai çeşit adlar altında muhtelif günlerin abuk-sabuk şekillerde kutlanması son surat yaygınlaştırılması devan etmektedir.

Elbette ki bu küresel yozlaştırma/otlaştırma/manlaştırma konularını daha da çoğaltabiliriz. Tekrar konumuza dönecek olursak; şarlatanca yılbaşı kutlamalarının asıl kökeni eski şirk/cahiliye toplumlarına dayanmaktadır. Değil ki Hıristiyanların, bu gün Müslümanların bile büyük bir coşku ile kutlamakta oldukları bu cahiliye kutlamaları, bayram havasına büründürülmüştür!

Noel kutlamaları aslı itibariyle dayandığı Pers Mitolojisindeki “Mithra”, “Güneş Tanrısı” inancıdır. Yıl içerisinde günlerin uzamaya başladığı Aralık Ayının sonlarına doğru, Güneş tanrısının doğum günü olarak kutlayan dönemin müşrik toplumu (Persler), aynı gün tanrılarına adaklar boğazlayıp, kanından içip, etinden yemişler. Çeşitli şaraplar içerek ve çılgınca danslar yaparak bu günü bir festival/karnaval havasında kutlamışlar!

Milattan önce iki bin yıllarında Antik Roma yöneticileri de tanrılarının doğum günü olarak Pers kültürüne ait olan bu yılbaşını kutlamalarını aldılar. Aynı kutlamaların eski Mezopotamya’da da yapıldığı bilinmektedir. Yine bu bölgede bir Kawa miti vardır ki hala pek çok Müslüman halklar tarafından Nevroz (Yeni Gün) Bayramı olarak kutlanmaktadır!

Bu gün Dünya genelinde kutlanan Yılbaşı kutlamalarının putperest Romalılar eliyle Hıristiyanlığa sokulmuş pagan inancına dayanan bir eğlencedir/kutlamadır. Zira halkının büyük bir kısmının Hıristiyanlığı seçtiğini gören Antik Roma’nın müşrik yöneticileri, halkla çatışmak yerine onunla beraber olmayı/görünmeyi tercih ederek, kendi pagan kültürünü de korumaya almış olmaktaydı. Hıristiyanlığın Roma yönetimince kabulü ile Roma’nın cahiliye/şirk kültürüne dayanan teslis inancı, Kutsal ruh, kan ( kırmızı şarap) kullanımı türündeki pek çok cahili ritüelleri Hıristiyanlık bünyesine alındı. Böylece hem halkın sükûneti ve hem de bu paganist ritüellerin korunması sağlanmış oldu. Ve bu gün hala bu cahiliye ritüelleri en güçlü bir şekilde kapitalizmin vesayetinde yaşamaya devam etmektedir.

İşin daha da hazin olan tarafı, günümüzde aynı cahili kutlamaların Müslümanlar arasında da yaygınlık kazanmasıdır. Bu gün kendini Müslüman olarak addeden pek çok kimse, Milattan binlerce yıl öncesine dayanan cahiliye/şirk kültürünü içlerine sindire, sindire yaşamaya/kutlamaya devam etmektedirler. Hatta günümüzde işlenen bu cahiliye kutlamaları; eski kutlamalara şans oyunları, ağaç katliamları türünden pek çok yeni ritüeller eklemlenerek, katmerleşmiş olmaktadır!

Müslümanlardan bu kutlamalarda bulunanlar Kerim Kitabımızda açıkça yer alan hükümleri açık bir şekilde yok saymakta ve ihlal etmektedirler Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi iğrenç şeylerdir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide, 90)

Bu gün Müslümanlar arasında “domuz eti yemek” neredeyse sıfır noktasına gelmiştir. Bu durum, Rabbimiz tarafından Müslümanlara yasaklanmış olması ve Müslümanların da bu yasağa uyması hasebiyle güzel bir şeydir. Ama aynı cümlede (Ayette) domuz etiyle birlikte“kumar” da yasaklanmıştır! Ne acıdır ki, ülkemizde bu yılbaşı için otuz yedi milyonu aşkın bilet basılmıştır. M.P. Genel Müdürünün beyanına göre Yılbaşına günler kala bu biletlere % 120 talep artışı bulunmaktadır! Hem Millilik adı altında ve hem de devlet eliyle şirk teşvik edilmektedir! Ve elbette ki bunca biletler, Müslüman olan(!) bu millet tarafından alınmaktadır! İslam’da sanki domuz eti haram ve sanki kumar helal gibi düalist bir saplantı zihinlerde yer etmektedir! Allah muhafaza bu gün Müslümanlığın da Hıristiyanlık gibi cahiliyyeye dönüşümü riski çok güçlü bir şekilde kendisini göstermektedir. Evet, bu dönüşümün gerçekleşmesi için ise Putperest Roma iktidarının yaptığı oyun ve çabalardan daha büyük oyun ve çabalarla karşı karşıyayız!

Allah muhafaza bugün Müslüman geçinenlerin hacısından da, hocasından da; havasından da, avamından da bu çirkefe batmakta olan nice insanlar vardır. Oysa Kitab-ı Mübin; içki, fal okları ve kumarı da aynen domuz eti gibi şeytanın iğrenç işlerinden olduğunu buyurmaktadır.

Âlemlere Rahmet olan Resulü Ekrem de açıkça beyan etmektedir: “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” (Ebu Davud, Libas, 4/4031) Bu gün bir kavim ki kendisini Müslüman olarak addetmekle beraber, binlerce yıl öncesinin şirk toplumunun kültürünü, ahlakını, folklorunu kısaca sevinç ve övünç kıstaslarını aynen yaşa(t)maya çalışmaktadır!

Günümüzdeki yılbaşı kutlamaları, Hıristiyanlık saplantısını da, Antik Roma ve Pers Putperestliğini de geride bırakmış durumdadır! Çünkü bu kutlamalar tam anlamıyla bir çılgınlığa, bir şarlatanlığa ve yaratana karşı tam bir isyana evirilmiş durumdadır! Demek oluyor ki günümüz kutlamaları; antik dönem cahiliyyesine Kerim Kitapta ayrıca yasaklanan pek çok haramlar eklenmiş olarak icra edilmektedir!

Elbette ki günümüzde Müslümanların maruz kaldıkları saplanmalar sadece yılbaşı kutlamaları ile sınırlı bulunmamaktadır. Ama bu günlerde gündemleri tamamen işgal etmesi nedeniyle biz de şu anda kanamakta olan bu yaraya parmak basmak niyetiyle konuyu ele aldık.

Son söz yerine: “…Peygamber size ne verdiyse onu alın ve size neyi yasakladıysa ondan kaçının. Allah’a karşı saygısızlık etmekten sakının. Kuşkusuz Allah cezalandırmada çok çetindir!” (Haşr, 7)

Bu ilahi nidayı emrolunduğumuz üzere anlamak, inanmak ve yaşamak dua ve dileklerimle.

                     

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.