1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. BÜYÜK HESAPLAŞMA BAŞLIYOR
BÜYÜK HESAPLAŞMA BAŞLIYOR

BÜYÜK HESAPLAŞMA BAŞLIYOR

A+A-

Demokrasi dışı arayışların ardındaki ilişkiler ağını aydınlatması beklenen Ergenekon davası başlıyor. Sanıklar, Danıştay cinayeti, Cumhuriyet bombaları gibi 2 silahlı eylemden de yargılanacak.

TÜRKİYE Cumhuriyeti tarihinin en önemli davası olarak gösterilen Ergenekon terör örgütü davası Silivri Ceza İnfaz Kampüsü içerisinde kurulan mahkeme salonunda başlıyor. 17 ay önce başladığından bu yana birçok ilke imza atan Ergenekon soruşturması, yargılama safhasında da ilklere sahne olacak. 46’sı tutuklu 86 sanık hakkında hazırlanan iddianamenin dışında emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, muvazzaf 3 teğmen ile Tuncay Özkan ve İstanbul eski Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın da aralarında bulunduğu sanıklar için hazırlanan ek iddianameyle ilgili çalışmalar ise sürüyor.

İDDİANAME CANLI YAYINDA AÇIKLANDI

DARBE
dönemleri dışında ilk kez cezaevi içinde bu kadar büyük bir salonda yapılacak olan Ergenekon duruşmalarıyla ilgili soruşturmaya 12 Haziran 2007 günü Trabzon’dan telefonla gelen bir ihbar neden oldu. Bu kapsamda yapılan operasyonlarda 16 Haziran 2007’de ilk gözaltılar yapıldı. Daha sonra değişik tarihlerde 8 dalga halinde gözaltı ve tutuklamalar sürdü. Ergenekon’la ilgili 2 bin 455 sayfa ve yaklaşık 450 klasörden oluşan iddianeme bir ilke imza atılarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından canlı yayında açıklandı.

7 ÜST DÜZEY YÖNETİCİ TESPİT EDİLDİ

İSTANBUL
13. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon operasyonlarıyla ilgili ilk 5 dalgada gözaltına alınanlar hakkında hazırlanan iddianameyi kabul edince yargılama süreci başladı. İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından hazırlanan iddianamede emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP lideri Doğu Perinçek, Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk, Kuvayi Milliye Derneği Başkanı Fikri Karadağ, İstanbul Üniversite eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ile Türk - Ortodoks Patrikhanesi Sözcüsü Sevgi Erenerol ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin örgüt yöneticisi olarak gösterildi.

EK İDDİANAME HAZIRLIĞI SÜRÜYOR

ERGENEKON
operasyonlarının son 3 dalgasında gözaltına alınan ve tutuklananlar hakkında ise ek iddianame hazırlıkları ise sürüyor. Cumhurilet tarihinde ilk kez sivil bir mahkeme tarafından gözaltına alınan orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile muvazzaf 3 teğmen, ATO Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, Organize Suçlar Şube eski Müdürü Adil Serdar Saçan’ın da aralarında olduğu sanıklar, ek iddianame hazır olmadığı için yarın başlayacak olan duruşmalara katılmayacaklar.

Yeniliklerin davası olacak


İSTANBUL 13. Ağır Mahkemesi, Ergenekon davası için duruşmaların güvenlik tedbirlerinin ön planda olduğu Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde bulunan adliye binasında yapılmasına karar verdi. Bu kapsamda verilen ara karar gereği Ergenekon sanıklarının tutuklu bulundukları cezaevlerinden duruşma öncesinde Silivri Cezaevi’ne nakledildiler. Duruşma için cezaevinde bulunan duruşma salonu genişletilerek, Hrant Dink davasında olduğu gibi ses ve görüntü kayıt eden sistem yapıldı. Katibin bulunmayacağı duruşmada yapılan ses kayıtlara daha sonra kağıda dökülerek taraflara verilecek.

SALONDA 280 KİŞİ OLACAK

SİLİVRİ
Cezaevi’ndeki adliyede, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince yargılamanın yapılacağı duruşma salonundaki hazırlıklar tamamlandı. Toplam 280 kişinin alınacağı duruşma salonunda mahkeme heyeti, savcılar, avukatlar ve sanıklara 200, basın mensupları ve izleyicilere de 80 kişilik yer ayrıldı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan idari talimat da duruşma salonunda gazeteciler için 30 kişilik yer ayrıldı. 6 haber ajansından bir muhabir tam gün olarak duruşmayı takip edecek. Diğer basın kuruluşları temsilcileri ise dönüşümlü olarak duruşma salonuna alınacak. Mahkeme koridorunda plazma ekranlar kurulacak ve akredite olan diğer gazeteciler duruşmayı buradan takip edebilecek.

GİZLİ TANIKLAR İÇİN AYRI ODA

DAVANIN
en önemli bölümünü oluşturan gizli tanıklar için de duruşma salonunun yanında gizli tanık odası oluşturuldu. Giriş bölümü diğer salondan farklı olan ve gizliliğe son derece önem verilen bu bölümde gizli tanık mahkeme heyetinden belirlenen üye hakim tarafından burada sorgulanacak. Gizli tanığın güvenliği açısından sesi değiştirilecek ve görüntüsü mozaiklenecek. Gizli tanığın ifadesinin tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti, cumhuriyet savcıları ve sanık avukatları tarafından doğrudan sorular yöneltilecek.


Savcılar için ayrı kürsü


ERGENEKON soruşturmasını yürüten 3 cumhuriyet savcısından ikisi tarihi davada, iddia makamı olarak yer alacak. Soruşturmayı sürdüren Zekeriya Öz, İstanbul adliseyinde çalışmalarına devam ederken, diğer iki savcı Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın mahkemede hazır bulunacak. İlk kez bir mahkemede savcılar mahkeme heyetinin oturduğu bölünden ayrı bir yerde oturacak. İki savcı gerekli durumlarda iddianamedeki iddialarını savunacaklar.


1500 sayfa savunma yazan sanıklar var


Perinçek bin 500 sayfa, Kerinçsiz ve Küçük ise biner sayfaya yakın savunma hazırladı. İlk duruşma aralıksız 1 ay sürebilir.


DURUŞMAYA sanıklarının veya avukatlarının talepleri doğrultusunda 2 bin 455 sayfadan oluşan iddinanamenin okunmasıyla başlanacak. İddianamenin okunmasının ardından mahkeme tarafından 46’sı tutuklu 86 sanığın kimlik tespiti yapılacak. Bu işlemlerinin tamamlanmasının ardından mahkeme heyeti, sanıkların çokluğu nedeniyle önce tutuklu ardından tutuksuz sanıkların ifadesini alacak. Duruşma sanıkların ifadesi tamamlanana kadar hergün devam edecek.

MAĞDUR VE TANIKLAR

ERGENEKON
sanıklarından Kemal Kerinçsiz’in bin, Doğu Perinçek’in bin 500, Veli Küçük’ün de bu sayılara yakın bir savunma yapması bekleniyor. Davanın diğer sanıklarının ise savunmalarının en az 150 sayfadan oluştuğu da belirtiliyor. Sanıkların ifadesinin tamamlanmasının ardından mağdur ve tanıkların ifadesine geçilecek. İlk duruşmanın aralıksız bir ay devam edebileceği belirtiliyor. Diğer celseler mahkeme heyetinin aldığı ara karar gereği en geç 30 günlük aralarla yapılacak.


Toplam 138 gözaltı


ERGENEKON soruşturması kapsamında bugüne kadar toplam 138 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 68’i tutuklandı. 70 sanık ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Yarınki davada 46’sı tutuklu 40’ı tutuksuz 86 sanık mahkemeye çıkacak. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da aralarında bulunduğu 22 tutuklu şüpheli ile emekli Orgeneral Şener Eruygur’un da aralarında olduğu tutuksuz 30 kişi hakkında ise soruşturma sürüyor.


Danıştay katliamının azmettiricisi


ERGENEKON
iddianamesinde, sanıklar iki ayrı silahlı saldırıdan da sorumlu tutuluyorlar. Ergenekon sanıkları, Danıştay katliamı ile Cumhuriyet Gazetesi’ne el bombası atılması olaylarının azmettiricisi olarak suçlanıyor. Diğer suçlamalar ise şunlar:

l Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ıskata teşebbüs. l Darbe ortamı hazırlamak amacıyla halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik. l Ümraniye’de 27 adet el bombasının ele geçirilmesi. l Eskişehir’de emekli Yüzbaşı Fikret Emek’ten 12 adet el bombası, 2 adet uzun namlulu silah, 11 kilogram C3 patlayıcı madde, 11 kilogram TNT patlayıcı madde, 2 adet ruhsatsız silah ve bol miktarda dokümanın ele geçirilmesi. l Devlete ait gizli bilgi ve belgelerin ele geçirilip amacı dışında kullanılması l Kişileri, din, ırk, ahlak, cinsellik ve diğer ilişkilerini nedeniyle fişlemek. l Silahlanma...


Darbeye teşvik ekibi lideri Selçuk

LİDERLİĞİNİ
Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı Selçuk İlhan’ın yaptığı Ergenekon‘Teori Tasarımı ve Planlama Dairesi Başkanlığı’’nın TSK’yı darbeye teşvik ettiği belirtiliyor. Selçuk’un yardımcılığını Kemal Alemdaroğlu ve Perinçek’in yaptığı, Perinçek’in askeri yapılanma ile de irtibatı olduğu bildiriliyor.

Kaos yaratacak cinayet planları

İDDİANAMEDE,
örgütün yakın amacının ülke yönetiminde zafiyet oluşturacak derecede eylemler yapmak, nihai amacının da oluşacak kargaşa ortamı ile yönetime karşı yapılacak hukuk dışı bir müdahaleye zemin hazırlamak olduğu belirtiliyor. Örgütün bu amaçla Danıştay benzeri cinayetler planladığı anlatılıyor.


İktidar devirmeye elverişli bir örgüt


SAVCILAR
‘Ergenekon’un Danıştay benzeri eylemler için sabıkalı ve suça meyilli insanları Kuvayı Milliye Derneklerine üye yaptırdığı, STK’ların üst yönetimlerinde örgütlenmeleri, medya, mafya ve terör örgütleri üzerindeki etkileri dikkate alındığında, hükümetleri devirip yönetimi ele geçirmeye elverişli’ olduğunu yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.