1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. BÜTÜN TARAFLAR KONUŞTU
BÜTÜN TARAFLAR KONUŞTU

BÜTÜN TARAFLAR KONUŞTU

A+A-

Sabah Gazetesi'nin dün manşetten duyurduğu "Kod adı İpek" başlıklı Tuncay Güney'in eski bir MİT elemanı olduğuna ilişkin belgeyle ilgili MİT Müsteşarlığı ilginç bir açıklama yaptı. Güney'in MİT'te Türkiye-İran masasında çalıştığı yönündeki haberden sonra MİT dün yaptığı açıklamada şöyle denildi:

"Haberde yer alan belge teşkilatımıza aittir. Söz konusu belgenin dışarıya yansıtılması ile ilgili idari soruşturma açılmıştır. Tuncay Güney o dönem itibariyle şüpheli faaliyetlerinden dolayı dikkatimizi çeken ve üzerinde çalışma yapılan bir şahıstır. Bu bağlamda, Tuncay Güney kayıtlı bir haber kaynağımız değildir. Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997'de kuruluş şemasından çıkarılmıştır. Teşkilata yönelik asılsız iddiaları belirlenmiş senaryolara göre çeşitli dönemlerde ortaya atanların amacı kamuoyu tarafından bilinmektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı ile doğrudan veya dolaylı şekilde bağlantı kurulmasına çalışılan söz konusu yayınla ilgili yasal yollara başvurulacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

MİT açıklamasıyla bir yandan Tuncay Güney'in "kayıtlı bir haber kaynağı" olmadığını duyurdu, bir yandan da belgenin üst kısmında yer alan "K/TERÖR MERKEZİ" ibaresine açıklık getirirken Mehmet Eymür'ü işaret etti. Açıklamada adı geçen Kontr- Terör dairesini Mehmet Eymür kurmuş ve başında bulunmuştu.

KONTRTERÖR DAİRESİ

MİT açıklamasında kuruluş şemasından çıkarıldığı belirtilen Kontr-Terör Merkezi, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde MİT içinde kurulan operasyonel bir birim. Mehmet Eymür'ün başında bulunduğu bu birim dönemin MİT Müsteşarı Sönmez Köksal'a bağlı olarak çalışıyordu. Birim, Çiller'in isteğiyle PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik iki ayrı suikast girişimini organize etti. Kontr-Terör Merkezi, 1997'de tartışmalar nedeniyle lağvedildi. Eymür ise bir süre sonra MİT'ten ayrıldı.

TUNCAY GÜNEY'DEN ÇOK İLGİNÇ CEVAP

Tuncay Güney, MİT'e çalıştığı haberiyle ilgili olarak sorularımızı yanıtladı. Güney, "MİT elemanı mısınız?" sorusuna "Konuşmak için biraz erken. Şu anda konuşup MİT ile karşı karşıya gelmek istemem" yanıtını verdi. Güney, çalışmalarını MİT yasası gereği anlatmayı doğru bulmadığını söyledi. "MİT çok saygı duyduğum bir kurumdur" diyen Güney şunları söyledi: "Çalışmalarımla Türk demokrasisine katkı sağladığıma inanıyorum. Bu konuda herhangi bir teşekkür görmedim. Saygın bir karşılık görmedim. Bana alçakça saldırıyorlar. Türk halkı adına yaptığım çalışmalarımla Ergenekon'un mafyavari örgütlenmesi ortaya çıktı, ama taşlanan ben oluyorum."

MAHİR KAYNAK: MİT'E ÇALIŞTIĞI AÇIK

Milli İstihbarat Teşlikatı (MİT) bünyesinde bir dönem görev yapan Mahir Kaynak, MİT'n Ergenekon davasının kilit ismi Tuncay Güney'in, "kayıtlı elaman değildir" açıklamasını değerlendirdi. Atv Haber'e konuşan Kaynak, MİT'in bu açıklamayla Tuncay Güney'i kullandığını kabul ettiğini söyledi.

VE MEHMET EYMÜR DE KONUŞTU

MİT eski Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, teşkilatın Tuncay Güney belgesiyle ilgili açıklamasında isim vermeden kendisini adres göstermesine, "Neden beni işaret ediyorlar anlamadım" yanıtını verdi.

Eymür, MİT’in açıklamasındaki "Kuruluş ve işleyişi tartışmalı olan Kontr Terör Merkezi, sorumluları ile birlikte 1997 yılında kuruluş şemasından çıkarılmıştır" cümlesi ve Güney’in bu bölümün elemanı olduğunu gösteren belgenin gerçek olduğu açıklanması ile ilgili Hürriyet’in yönelttiği soruya şu yanıtı verdi:

MİT’e bilgi verdim dedi

"Bakın; Tuncay Güney bir sürü laf ediyor, ’Belge topladım MİT’e verdim’ diyor. MİT bu sözlerle ilgili bir açıklama yapmazken, yaptığı açıklamada da beni neden işaret ediyor anlamadım. Zaten önüne gelen beni işaret ediyor. Bu belgeleri inceleyen birisi Mehmet Eymür’ün bu konularla bir alakasının olmadığını bilir. Tuncay Güney’i tanımıyorum, hiçbir tanışıklığım, görüşmüşlüğüm yok. Tuncay Güney, MİT’e bilgi verdiğini daha önce açıkladı. Kendi açıklamasına göre MİT’e çalıştığı belli.

Güney’i yıllar önce yazdım

MİT’e çalışıp çalışmadığını da bilmiyorum. Yıllar önce Tuncay Güney’i isim vermeden ’çift meslekliler’ diye ben yazdım. Bu kişinin gerçekten MİT’in elemanı olduğunu bilsem yazmam da, söylemem de. Tuncay Güney’in bulunduğu yerler, sıradan bir kişinin bulunacağı yerler değil. Tuncay Güney, ’Bilgileri Mehmet Eymür’ün adamlarına veriyordum’ diyor. Ben 1975 yılından bu yana Ankara’dayım. Benim adımı niçin kullandığını bilmiyorum. MİT denilince aklına benim adım gelmiş olabilir."
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.