1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bütün kainat İslam'ın barışına ve merhametine muhtaçtır
Bütün kainat İslam'ın barışına ve merhametine muhtaçtır

Bütün kainat İslam'ın barışına ve merhametine muhtaçtır

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam ümmetinin son dönemlerde zor ve büyük bir sınavdan geçtiğine işaret ederek, "Sevgili kardeşlerim, İslam ümmeti olarak zor zamanlardan geçiyoruz.

A+A-

Bir taraftan Afrika'da açlık ve kıtlık sebebiyle birçok Müslüman kardeşimiz açlıktan hayatlarını kaybetmiş durumda." dedi

 

Görmez, Cihannüma Derneğinin  İstanbul Buluşmaları kapsamında,  Sultanahmet Camisi'nde sabah namazı kıldırdı ve sohbet programına katıldı. Program öncesinde Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi. Ayrıca, sabah namazının ardından bir süre dua edildi.

Sohbet programında sabah namazının faziletlerinden bahseden Görmez, sabah vaktinin müminler için çok önemli bir vakit olduğunu söyledi.

Her fecrin mümin için yeni bir doğuş ve diriliş olduğunu belirten Görmez, "Namaz Allah'la konuşmaktır, buluşmaktır. Fatiha da Allah ile diyalogdur. Namaz Rabbimiz ile günde 5 defa bulaşmaktır. Gençler sakın namazı ertelemeyin. İbadetin en güzel vakti gençliktir." diye konuştu.

Görmez, her müminin Allah ile bir anlaşması olduğunu ifade ederek, gençlere şöyle seslendi: "Sevgili gençler, hayatınız boyunca her doğuşu ve her dirilişi Rabbimizin divanında geçirin inşallah. Hayatınız boyunca her fecri, her doğuşu ve dirilişi Rabbin huzurunda geçirirsiniz inşallah. Dünyaya geldiğimizde kulağımıza ezan okudular ki biz hayatımız boyunca her doğuşu ve her dirilişi ezanla, tevhitle geçirelim. Cenab-ı Hak bizleri bu nimetten mahrum bırakmasın."

Görmez, büyük mabetler olan  Sultanahmet, Sülaymaniye ve Beyazıt camilerinin meskun mahallerde olmadığı için sabah namazında gurbet yaşadığını dile getirdi.

Bu mabetlerin fecir vaktinde boş bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Görmez, "Peygamber Efendimiz hadislerinde, 'Eğer siz sabah namazını Allah'ın divanında böyle birlikte kılmanın faziletini bilseydiniz, gücünüz yetmediği zaman sürünerek gelirdiniz.' diyor. Ama bizler Allah bize güç vermişken, kuvvet vermişken kendimizi bu ilahi, büyük nimetten mahrum bırakmayalım." ifadelerini kullandı.

Görmez, İslam ümmetinin son dönemlerde zor ve büyük bir sınavdan geçtiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Sevgili kardeşlerim, İslam ümmeti olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Bir taraftan  Afrika'da açlık ve kıtlık sebebiyle birçok Müslüman kardeşimiz açlıktan hayatlarını kaybetmiş durumda. Şu anda biz burada sabah namazını eda ederken,  Kenya'nın içinden, ortalarından kıyılara, şehir merkezlerine doğru,  Somali'nin içinden sahillere ve büyük şehirlere doğru, susuzluktan açlıktan kurtulmak için bir damla su, bir damla ekmek bulabilmek için nice çocuklar, nice kadınlar yollardalar. ve bütün dünya bunu temaşa ediyor. Bir taraftan da geçen hafta hep birlikte  İdlib'ten yükselen masum çocuk çığlıklarına şahit olduk. Halep'te,  Musul'da,  Şam'da,  Yemen'de,  Libya'da,  Arakan'da nice Müslüman kardeşlerimiz çok zor durumdalar. İslam medeniyeti çok zor bir süreçten geçiyor. Genç kardeşlerimize düşen vazife, yeniden insanlığı kurtaracak, insanlığa rahmet olan, insanlığa merhamet olacak bu aziz medeniyeti ayağa kaldırmak için çaba ve gayret göstermektir. Her an, her birimiz, yeniden İslam medeniyetini nasıl ayağa kaldırabiliriz, bunun için çalışmalıyız. Bütün insanlık İslam'ın rahmetine muhtaçtır. Bütün kainat İslam'ın barışına, merhametine muhtaçtır. Her genç kardeşimize düşen görevler vardır. Bunun için var gücümüzle çalışmalıyız."

Sohbetin ardından, programa katılanlara çorba ikram edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.