1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz" Kampanyasına Yoğun İlgi
"Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz" Kampanyasına Yoğun İlgi

"Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz" Kampanyasına Yoğun İlgi

A+A-
Türkiye’de isimleri değiştirilen yerleşim birimlerinin eski gerçek isimlerinin geri verilmesi için ülke çapında başlatılan imza kampanyası yoğun bir ilgi ile karşılandı. “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” adıyla başlatılan ve kamuoyunda büyük heyecana yol açan kampanyaya daha ilk 3 gün içinde Türkiye kamuoyunun yakından tanıdığı onlarca gazeteci, yazar, şâir, sanatçı, akademisyen, doktor, avukat, sivil toplum temsilcisi ve kanaat önderi imza attı. Kampanyaya hem yurt içinden hem de yurt dışından olağanüstü bir ilgi var.
 
Van İnsan-Der, Hakkari Özgür Yaşam Derneği, Norşin Akabe-Der ve  Erciş Şafak-Der tarafından başlatılan, www.ufkumuz.com sitesinin evsahipliği yaptığı  “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” imza kampanyası, âdeta Türkiye’nin entellektüel çevrelerini bir araya getiren bir buluşma masası haline geldi. Farklı düşünce dünyasından ve çevrelerinden onlarca düşünür ve aydın, aynı ortak duygu ve kaygılarla “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” çağrısına ortak oldular.  
  
İmza kampanyasının start alması üzerinden henüz 72 saat geçmeden imzalarını atanlar arasında Muhammed Kayran, İbrahim Polat, Abdurrahman Çeliker, Devran Asmen, Sıdkı Zilan, Dr. Işık İşcanlı, Eyüp Güzel, Şükrü Gülmüş, Av. Yusuf Serhat Bucak, M. Hêja Rana, Fırat Aras, Fikret Yaşar, Recep Maraşlı, Fikri Amedî, Yılmaz Aksu, Naif Karabatak, Yavuz Delal, Zülfikar Furkan, Hikmetullah Taha, Nuri Yıldız, Hejarê Şamil, A. Hicri İzgören, Memet Karabalık, Sabiha Ünlü, Faruk Mağat, Fatma Gülbahar Mağat, Metin Ayçiçek, Hasan Bildirici, Mehmet Kartal, Ahmet Örs, Cihan Aktaş, Yusuf Can, Rojdar Feraşini, Ali İhsanoğlu, Bengin Boti, Salih Turan, Av. Gürkan Biçen, Av. Turgay Özdemir, Nigar Gümrükçüoğlu, M. Nuri Ekingen, Fuat Değer, Abut Buğday, Asuman Özbey, Müslüm Üzülmez, Fırat Mir Didan, Nevzat Karakış, Suzan Karaman, Hayri Irmak, Av. Hüsnü Yazgan, İhsan Can, Faiz Cebiroğlu, Av. Arin Manca, Adnan Genç, Ahmet Zeki Ünal, İsa Tekin, Şeyhmus Diken, Av. Şehmus Ülek, Doğan Ceren, Ayhan Kaval, Münir Maviş, Sezai Arıcıoğlu, Av. Serdar Bülent Yılmaz, Nil Demirkazık, Ahmet Ay, M. Masum Yokuş, Abdurrahman Almaz, Özkan Budak, Kadir Budak, Abdulaziz Tantik, Cemil Yeşildağ, Şahabettin Aykut, Ufuk Coşkun, Necip Cengil, Mehmet Yokuş ve Yusuf Tanrıverdi gibi Türkiye’nin yakından tanıdığı önemli aydınlar bulunuyor.
 
Başladığı ilk günden itibaren başta köylerinin isimleri değiştirilen bölgeler olmak üzere tüm yurtta büyük bir heyecana yol açan girişim Mazlum-Der Van Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi, Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Hakkari Eğitim ve Kalkındırma Derneği (HEK-DER), Eruh Bağgöze Çevre ve Köyleri Kalkındırma Derneği (BAĞ-ÇEV), İSHAR, Van Umut Işığı Derneği, Van Kardelenler Kadın Derneği, Van Erdem-Der, Van Memur-Sen, Hakkari Empati Derneği, Hakkari Ati Gençlik Derneği, Hakkari Eğitim Bir-Sen, Hakkari Memur-Sen, Hakkari Toç Bir-Sen, Hakkari Sağlık-Sen, Hakkari Bem Bir-Sen, Hakkari Diyanet-Sen, Hakkari Kültür-Sen, Hakkari Bayındır-Sen, Erdem-Der Malazgirt Şubesi, Çocuk-Der, Diyarbakır Özgür Eğitim-Sen gibi dernek ve sivil toplum kuruluşlarının yanısıra onlarca gazete, dergi, web sitesi ve yayınevinin destek ve sponsorluğuyla gerçekleştiriliyor.
 
Konuyla ilgili bir açıklama yapan “Bütün İsimlerimizi Geri İstiyoruz” Girişimi Sözcüsü İbrahim Sediyani, kampanyaya beklenenin üzerinde bir destek sunan aydınlara teşekkür ederek, “Aydınlar yaşadıkları ülkede topluma yön veren, insanlara ışık tutan, ülkenin düşünsel gelişimine öncülük eden insanlardır. Aydınlar bu kampanyada, kendilerinden beklenen misyonu en güzel şekilde yerine getirmişlerdir” dedi.
 

İmza kampanyasına ulaşmak için: http://www.ufkumuz.com/imza/

 

 

UFKUMUZ HABER

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.