1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bugün Avrupa Faşizminin Katliam Yaptığı Gün
Bugün Avrupa Faşizminin Katliam Yaptığı Gün

Bugün Avrupa Faşizminin Katliam Yaptığı Gün

Makyajlı bir demokrasi ile dünyayı terbiye etmeye çalışan Avrupa tarihinde hep yaptığı gibi sırf Müslüman oldukları için binlerce masumu katletti. Batının bu barbarlığı asla unutulmayacak.

A+A-

 

Son yüzyıl içerisinde Afrika, Amerika, Avusturalya ve  Asya'da birçok katliam ve soykırıma imza atan Avrupa devletleri son olarak 1990'lara damgasını vuran bir soykırıma imza attılar.

 

İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da yaşanan “en büyük katliam" olarak kabul edilen Srebrenitsa katliamının üzerinden 24 yıl geçti. Bosna'da toplam 250.000 üzerinde insan katledildi.

Srebrenitsa’da öldürülen en az 8 bin 372 Boşnak'ın şu ana kadar 6 bin 500’ünün kimlikleri tespit edilebildi.

Bu yıl kimlikleri tespit edilen 36 kişi Potacari Mezarlığı'na defnedilecek.

Toprağa verileceklerden en genci 16 yaşındayken öldürülen Osman Cvrk, en yaşlısı ise 82 yaşındayken öldürülen Saha Cvrk olacak.

Ne olmuştu?

Tüm dünyanın ve gelişmiş olan ülkelerin imkanlarına rağmen yakın dönemin en korkunç katliam ve soykırımı gerçekleşti. Bu soykırımı gerçekleştirenler aldıkları lojistik destek ile katliamlarından geri durmadılar.

Yugoslavya İç Savaşı sırasında Sırp saldırılarından kaçan binlerce sivil Boşnak, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1993’te “güvenli bölge” ilan edilen ve 400 Hollandalı barış gücü askeri tarafından korunan Srebrenitsa’ya sığınmıştı.

11 Temmuz 1995’te Hollandalı askerlerce, sivil Boşnakların Sırp askerlerine teslim edilmesi ile başlayan katliamda en az 8 bin genç ve yetişkin sivil Bosnalı, Sırp güçler tarafından öldürüldü.

BM'nin yargı organı Uluslararası Adalet Divanı 2007'de, kasabada yaşananları "soykırım" olarak nitelendirmiş ancak tek sorumlusunun Sırbistan olmadığına hükmetmişti.

Haziran 2017’de Hollanda Temyiz Mahkemesi, Srebrenitsa Katliamı’ndan Hollanda devletinin de kısmen sorumlu olduğuna karar vermişti.

İç savaşın en önemli isimlerinden olan, Sırbistan'ın liderlerinden Radovan Karaciç de Kasım 2017’de Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) tarafından “insanlığa karşı suç” işlemekten müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.