1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Bu hatadan bir an önce dönülmeli
Bu hatadan bir an önce dönülmeli

Bu hatadan bir an önce dönülmeli

A+A-

Boğaziçi Avukatlar Derneği, Şemdinli Savcısı Ferhat Sarıkaya'ya yapılanın Öz'e karşı da tekrarlanmaması gerektiğini vurguladı. Öz hakkındaki incelemeyi “hata” olarak değerlendiren ve bu hatadan bir an evvel dönülmesini isteyen Başkan Yılmaz Geniş, “Savcının yetkilerini kullanmasında yasal olmayan birşey yok. Aksine görevini yeterince yerine getirmesini önleyen yasal engeller var” diye konuştu.

DÂVÂ SONUNA KADAR GÖTÜRÜLMELİ

Geniş, “Şikâyet müessesesi, gerçek hukuk ihlâllerini engellemek yerine, ciddiyet ve sorumluluk içinde görevini yerine getiren savcılarımızı yıldırıp cesaretini kıran 'Demokles'in kılıcı' gibi kulanılmamalıdır. Hukukun üstünlüğü ve eşitlik ilkelerine inanmış hukukçular olarak, Ergenekon soruşturması ve dâvâsının hiçbir engele ve sindirmeye maruz bırakılmadan sonuna kadar götürülmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Bu savcı da harcanmasın

HAKKINDA inceleme başlatılan Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’e hukuk dünyasından destek geldi. Öz’e karşı yapılan hatadan dönülmesi gerektiğini belirten hukukçular, Ergenekon soruşturmasının sonuna kadar götürülmesini istendi.

Boğaziçi Avukatlar Derneği, Savcı Zekeriya Öz hakkında inceleme başlatılmasına tepki gösterdi. Dernek Başkanı Yılmaz Geniş yaptığı açıklamada, Ergenekon soruşturmasının ülkenin demokratikleşmesi adına büyük bir kilometre taşı olduğunu belirtti. Geniş, “Vatanperverliğin gerçekliği turnusol kâğıdı gibi Ergenekon dâvâsıyla ortaya çıkacaktır.” dedi.

Türkiye’nin vesayet rejiminden kurtulamadığına işaret eden Geniş, “Türkiye, Şemdinli dâvâsının Savcısı Ferhat Sarıkaya’ yı kaybetmesi gibi Zekeriya Öz’ü kaybetmesine izin vermemelidir. Yapılan hatadan bir an evvel dönülmesi gerekmektedir. Savcının yetkilerini kullanmasında yasal olmayan hiç bir işlem bulunmadığı gibi aksine yasal engeller nedeniyle görevini yeterince yerine getirememektedir. Şikâyet müessesesi, gerçek hukuk ihlallerini engellemek yerine, ciddiyet ve sorumluluk içinde görevini yerine getiren savcılarımızı yıldırıp cesaretini kıran ‘Demoklasin kılıcı’ gibi kulanılmamalıdır. Anayasa’da tarif edilen hukukun üstünlüğü ve eşitlik ilkelerine inanmış hukukçular olarak, Ergenekon soruşturması ve dâvâsının hiçbir engele ve sindirmeye maruz bırakılmadan sonuna kadar götürülmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

BAKAN ŞAHİN AÇIKLAMIŞTI

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, önceki gün akşam TBMM’de verilen Adli Yıl Açılış Resepsiyonunda, bir soru üzerine ‘’Ergenekon’’ soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili gelen şikâyetlerin, ilgili genel müdürlükler tarafından ele alındığını, inceleme ve değerlendirmelerin yapıldığını söylemişti. Sonucun henüz kendisine gelmediğini ifade eden Şahin, ‘’Gelen şikâyetleri birlikte değerlendirmek üzere bir süre önce inceleme başlatmıştık. Bu inceleme sürüyor. Müfettişler incelemeyi tamamladıktan sonra bilgi vereceğim’’ demişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.