1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. "Bu Bir Katliamdır"
"Bu Bir Katliamdır"

"Bu Bir Katliamdır"

A+A-

İsrail'in Gazze Şeridi'ne hava saldırılarının bilançosu giderek ağırlaşıyor. Son bilgilere göre ölü sayısı 300'ü aştı. bombardımanlar sürüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Gazze'deki şiddete derhal son verilmesi çağrısında bulundu. Konsey Başkanı Neven Jiruca, "Güvenlik Konseyi üyeleri, Gazze'de yükselen gerilimden duydukları endişeyi dile getirmiş ve taraflara, şiddete derhal son verilmesi çağrısında bulunmuşlardır" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da, hava saldırılarını kınadı. Ahmedinejad, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava harekatının suç teşkil ettiğini, ülkesinin Filistinlilerin yanında olduğunu belirtti.

soykirim_2_b_474856356.jpg

"KARA OPERASYONU BAŞLAYABİLİR"

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Gazze Şeridi'ne karadan girme ihtimalleri bulunduğunu aktardı.

Sözcüsü yoluyla açıklama yapan Barak, "Her şeye hazırız. Vatandaşlarımızı korumak için kara kuvvetlerini konuşlandırmak gerekirse bunu yaparız" ifadesini kullandı.

İsrail radyosu ve yabancı haber ajansları, İsrail ordusunun Gazze sınırı yakınlarına zırhlı birliklerini konuşlandırdığını kaydetti. İsrail askeri yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmayı reddediyor.

HAVA SALDIRISINA DEVAM EDİYOR

İsrail, Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarına devam ediyor. İsrail Hava Kuvvetleri'nin Gazze'ye düzenlediği saldırılarda sabahın erken saatlerinden itibaren 10 farklı noktanın bombalandığı bildirildi.

Filistin'de dünkü saldırıda yaralananların acil olarak Mısır'ın Refah kapısından geçirildikleri ve Sina bölgesindeki hastanelere sevk edildikleri aktarıldı.

soykirim_3b_601958886.jpg

GAZZE SALDIRISINI PROTESTO EDEN GRUBA BOMBALI SALDIRI

Öte yandan Irak'ın Musul kentinde İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları kınamak için toplanan gruba düzenlenen bombalı saldırı sonucu ilk belirlemelere göre, 2 kişi hayatını kaybetti onlarca kişi yaralandı.

Musul'un Dövasa bölgesinde bu sabah, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısını protesto etmek amacıyla valilik binası yakınında toplanan gruba bombalı saldırı düzenlendi.

Görgü tanıkları bomba yüklü bir motosikletin patladığını ifade etti. İlk belirlemelere göre 2 kişinin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi.

İSRAİL, GAZZE'NİN MERKEZİNDE EMNİYET GÜÇLERİ BİNASINI BOMBALADI

İsrail Hava Kuvvetleri'nin az önce yaptığı saldırıda Gazze'nin Rimal Mahallesi'nde emniyet güçlerine ait bir bina bombalandı.

İki füze ile bombalanan binadan siyah ve beyaz dumanlar çıkarken olay yerine ambulanslar sevk edildi. Yaralı veya ölü sayısı bilinmiyor.

soykirim_123FDB35223FD7BF78_b_445642224.jpg

HAMAS, İSRAİL'İN SALDIRACAĞINI DÜŞÜNEREK HAREKET ETMELİYDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas'ın, İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldıracağını önceden düşünerek hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Kahire'de görüşen Abbas, daha sonra yaptığı açıklamada, “Onlarla konuştuk ve ateşkesi sona erdirmemelerini söyledik. Ateşkese devam etmelerini istedik. Böylece saldırılardan kaçınabilirdik” diye konuştu.

Abbas, Hamas'a, daha fazla kan dökülmemesi için İsrail'le ateşkes anlaşmasını yenilemesi çağrısında bulundu. Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebulgeyt, Hamas'ın, Gazze'deki saldırılarda yaralananların tedavi için Mısır'a geçmelerine izin vermediğini söyledi.

“Yaralı Filistinlilerin gelmelerini bekliyoruz. Ancak sınırdan geçmelerine izin verilmiyor” diye konuşan Ebulgeyt, bundan kimin sorumlu olduğunun sorulması üzerine Hamas'a işaret etti. Ebulgeyt de, Abbas'ın, ateşkesin yenilenmesi çağrısına katıldı.

PERES, SALDIRI KARARINI SAVUNDU

İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, Gazze'de yüzlerce kişinin ölümüne neden olan hava saldırılarının haklılığını savundu.

Peres, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in saldırı kararında haklı olduğunu ve saldırmaktan başka bir alternatifleri bulunmadığını belirtti.

Halkının, saldırı kararının arkasında durduğunu kaydeden Peres, açıklamasında, “İsrail tarihinde, Hamas'ın bize karşı yürüttüğünden daha yararsız ve mantıksız bir savaş olduğunu hatırlamıyorum. Bu, hangi nedenle ateş ettiğini, ne için savaştığını açıklayamayan mantıksız insanların saçma savaşı” ifadesini kullandı.

Öte yandan, BM Güvenlik Konseyi'nin bu sabah kabul ettiği bildiriye yer veren İsrail basını, diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlerde, İsrail'in saldırmaktan başka çaresi olmadığının Güvenlik Konseyi'nce anlaşıldığını ileri sürdü.

Ynetnews adlı internet sitesinde verilen haberde, Güvenlik Konseyi'nin, İsrail'in, roket saldırılarına farklı bir cevap alternatifi bulunmadığını anladığı belirtildi.

Haberde, bildirinin, Güvenlik Konseyi'nin aldığı bir karardan ziyade basın açıklaması olduğu, beklenenden daha yumuşak ifadeler içerdiği kaydedildi. Güvenlik Konseyi, hem İsrail'e, hem de Filistinli militanlara Gazze'deki şiddete son vermeleri çağrısında bulunmuştu.

soykirim_93FDB16BA3FD7BF75_b_888519881.jpg

F-16 SALDIRISINDA 4 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

İsrail Hava Kuvvetleri'nin öğle saatlerinde Gazze'nin Rimal Mahallesi'nde emniyet güçlerine ait bir binaya düzenlediği bombalı saldırıda 4 kişi hayatını kaybetti.

2 füze ile bombalanan binadan dumanlar yükselirken, olay yerine ambulanslar sevk edildi. Binanın bulunduğu alanda geniş çaplı zarar oluşurken, emniyet güçleri ve ambulanslar enkaz altından 4 ceset çıkardı.

İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçaklarıyla düzenlenen saldırıda halk panik ile koştururken, dün başlayan saldırıların sonucunda ölenlerin sayısı 312'ye yükseldi.

1967’den beri ilk kez
1967'deki Altı Gün Savaşı'ndan beri ilk kez bir günde en fazla can kaybının yaşandığı operasyonda ölenlerden 183'ünün üniformalı Hamas güvenlik gücü olduğu belirtildi.

Operasyon ismi oyuncaktan
Dört yaşında bir kızın, 15 yaşında erkek çocuğunun ve bir kadının da öldüğü gelen bilgiler arasında. 900 Filistinli de yaralandı. İsrail'in Dökme Kurşun adını verdiği operasyonun adının Hanuka Bayramı’nda çocukların çevirdiği ve eskiden kurşundan yapılan topaçlardan adını aldığı ifade ediliyor. Önceki gece ve dün sabah süren operasyonda İsrail uçakları 100 farklı hedefi vururken toplam 210 hedef vuruldu, 60 savaş uçağı operasyona katıldı. Hamas'ın El Aksa kanalının merkez binası yerle bir olurken, Hamas’ın Saraya güvenlik karargahı, bir eğitim tesisi, bir karakol, Beyt Hanun'da bir belediye binası, Rimel bölgesinde bir cami ile emniyet güçlerine ait bina da isabet aldı.

Filistinli militanlar Aşdod’u vurdu

Bölgenin kuzeyinden güneyine Hamas'a ait idari ve askerî binalar vurulmaya devam ederken bir diğer bombardıman da Gazze kentinin Zeytin mahallesinde bir askerî cipi hedef aldı. Olay yerinde biri çocuk iki kişi öldü.
Gazze'deki Filistinli militanlar da ilk kez bölgenin kuzeyindeki Aşdod'a kadar varan roket saldırısı düzenledi. İlk kez 40 kilometre menzile ulaşan roket saldırısı yapılırken iki roket saldırısında yaralanma ya da hasar olmadı.

filistin_583500446.jpg

Gazze duman altında, morglar dolup taştı
Görgü tanıkları Gazze’deki kaosu şöyle anlattı:

BBC'den Rüştü Elif:
"Gazze merkezindeki ofisimizden ambulansların yaralıları binalardan çıkardığını ve öğrencilerin güvenli yer aradığını görebiliyoruz. İşe gidenler geri döndürüldü ve Sağlık Bakanlığı Gazze sakinlerinden evlerinde kalmalarını istedi. Camiler insanlara kan verme çağrısı yapıyor. Doktorlar ameliyathanelerin ve morgların dolduğunu, cesetleri koyacak yerleri kalmadığını dile getirdi. Bugün ve gece bir sürü cenaze gördük. İsrail uçakları her yerde ve her yere saldırıyor. Kuzeyden güneye kenti dumanlar sardı. İnsanlar gerçekten paniklemiş durumda. Şu an insanların ilk hedefi kendileri ve aileleri için güvenli bir yer bulmak. Ama Gazze'de hiç sığınak veya güvenli bölge yok. Bir İsrail avcı uçağının bir binaya bomba atıp dümdüz ettiğini gördüm. Çocuklar panik içinde bağrışıyordu. Kurtarma ekiplerinin yararıları binadan çıkarması altı saatini aldı ve hâlâ hayatta kalanları arıyorlardı."

Ahmed Abdel Salaam, hemşire:
"Kafaları olmayan vücutlar var. Koridorlar kan içinde. İnsanlar ağlıyor, doktorlar bağırıyor."

Dört yaşındaki oğlu ölen Riyad Şinvar:
"Sivil savunma merkezlerinin askerî hedef olacağı hiç düşünmezdim. Oğlumun günahı neydi?"

Şifa Hastanesi'nden bir doktor:
"Her yerde ceset var. Ölümün kokusu çok kuvvetli. Cesetleri yere koyuyoruz çünkü morg ağzına kadar dolu."

Şifa Hastanesi'nden başka bir doktor:
"İnsanları yerde ve koridorlarda tedavi ediyoruz. Başka yerimiz kalmadı. Kim burada ve yaraları ne derece önemli bilemiyoruz."

Hamit Keşta:
"İki ya da üç jet çok yüksek sesle geldiği zaman araba kullanıyordum, nereye saklanacağımı bilemedim. Bütün bina havaya uçtu. Her yerde duman vardı. Hemen oraya koştum. Sadece vücutlar ve vücut parçaları vardı."

Gazze'deki ambargo yüzünden işsiz kalan inşaat işçisi Kemal Muhammed:
Bu saldırı geçen hafta görüşen ve Hamas'ı ortadan kaldırmak isteyen İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ve Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in işi.”

29.12.2008

Foto Al Jazeera

Nasnamenews/Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.