1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Brüksel, Gabriel'e Sahip Çıktı
Brüksel, Gabriel'e Sahip Çıktı

Brüksel, Gabriel'e Sahip Çıktı

A+A-

 

Avrupa Birliği (AB) Sözcüsü, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in ‘AB fonlarının askıya alınması'yla ilgili mektubuna sahip çıktı. Sözcü, "IPA (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) fonları ile müzakereler arasında doğrudan ilişki vardır; para politikayı takip eder" dedi.


 

Cumhuriyet'in özel haberine göre, AB ile Türkiye arasında 25 Temmuz'da yapılan Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog toplantısı öncesinde, Alman Dışişleri Bakanı Gabriel'in AB üst düzey yetkililerine yazdığı 'fonların askıya alınması' talepli mektubuna Brüksel sahip çıktı.

'IPA YARDIMLARININ ASKIYA ALINMASINA DAİR OLASI KARAR SİYASİ SÜRECE BAĞLIDIR'

AB Sözcüsü, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada üye ülkelerle AB arasında 'sürekli diyalog"'olduğunu anımsatırken, AB Komisyonu'nun Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonlarını da gözden geçirdiğini söyledi.

Sözcü, "Komisyon, Türkiye'de, hassas alanlarda, devam eden ve gelecekte yapılacak tüm mali yardımların çıkarlarımız ve değerlerimizle tamamen uyumlu olduğuna emin olmak için, sıkıca gözden geçirmektedir. AB'nin kurallarına göre, IPA yardımlarının askıya alınmasına dair olası bir karar, siyasi sürece bağlıdır. IPA fonları ile müzakereler arasında doğrudan ilişki vardır; para politikayı takip eder" dedi.

Ankara, 25 Temmuz'daki toplantı öncesinde, Türkiye'ye yönelik fonların askıya alınmasını isteyen Gabriel'in mektubundan haberdar olan AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn'ın bundan hiç söz etmemesine tepki göstermişti.

'ÜYE ÜLKELERLE İLİŞKİ ÖNEMLİ'

Geçmişte, Türkiye'nin Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişki kurması için baskı yapan AB; Hollanda, Avusturya, Almanya gibi ülkelerle yaşanan gerilimlerin ardından artık Türkiye'nin üye ülkelerle ikili ilişkilerini düzeltmesini de bir paramatre olarak sıralıyor.

 

Sözcü de Gabriel'in mektubunun, 25 Temmuz'da Türk heyetinden gizlendiği iddialarına karşılık, önce AB'nin üye ülkelerle 'sürekli diyaloğu' olduğunu anımsattı ardından şu ifadelere yer verdi:

"AB tarafı, (25 Mart'ta) AB-Türkiye işbirliği ve diyaloğunun, hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler konusunda somut, olumlu adımlar kadar, her AB üyesi ülkeyle iyi ilişkilerle sürdürülmesi gerektiğini vurguladı"

SADECE SURİYELİLER DEĞİL, 3. ÜLKE VATANDAŞLARI DA KABUL EDİLECEK

Türkiye ile AB arasındaki vize karşılığı mülteci mutabakatının bir parçası olan ve Türkiye'nin 3. ülke vatandaşlarını da 1 Ekim 2017 itibarıyla kabul etmesini öngören mutabakatı, AB, vize serbestisinin vazgeçilmez bir kriteri olarak görüyor.

Türkiye'nin Suriyeliler harici, AB'ye geçen 3. ülke vatandaşlarını da almasını öngören düzenlemelerle ilgili AB, Türkiye'den uygulama kayıtlarını beklediği mesajını iletti.

 

 

 

dw

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.