1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Broyê Heske Têlî'nin torunları : " Burası Kürdistan’dır ! "
Broyê Heske Têlî'nin torunları : " Burası Kürdistan’dır ! "

Broyê Heske Têlî'nin torunları : " Burası Kürdistan’dır ! "

A+A-

21 Mart Newroz günü Ağrı’da Hak ve Özgürlükler Partisinin “Bingeh Yekîtî, Çare Federasyon” şiarıyla düzenlediği Newroz mitingine 10 bine yakın kişi katıldı. Mitinge katılanlar sık sık “Bijî Kurdistan”, “Bijî HAK-PAR”, “Bijî Azadiya Kurdistan”, “Gün gelecek, devran dönecek, Kürdistan bizimle özgürleşecek”, “Şehît Namirî”, “Çeteler silinin, Kahrolsun Ergenekon” sloganları atıldı.

 

Sabahın erken saatlerinden itibaren Ağrı saat kulesinin önünde toplanan kalabalık, alanda Hak-Par Genel Başkanı Bayram Bozyel ve Ağrı belediye başkan adayı Fehmi Atmaca’yı coşkuyla karşıladılar.

 

HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, Genel Başkan Yardımcıları Fehmi Demir, Necati Bayram, Kurbani Demir,  Parti Meclisi Üyesi Arif Sevinç ve yöneticilerinde hazır bulunduğu, Ağrı İsyanı şehitleri İhsan Nuri, Biro Heskêtelli ve Ferzende beg, Özgürlük Yolu şehitleri Metin Aksoy, Urfan Alpaslan, Mustafa Çamlıbel ve Nurettin Basut’un şahsında tüm Kürdistan şehitleri için saygı duruşu yapıldı.

 

Miting, Diyarbakır ÇIRA Kültür ve Sanat Derneğinin folklor ekibinin gösterisiyle başladı. Diyarbakır halk oyunlarının sergilendiği gösteri büyük ilgi ile izlendi. Daha sonra sahneye, Dengbêj Memo çıkarak klamlarını mitinge katılanlar için söyledi.

 

Miting alanında bulunan Newroz Meşalesi Genel Başkan Bayram Bozyel ve Belediye Başkan Adayı Fehmi Atmaca tarafından yakıldı.

 

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Bayram Bozyel yaptığı konuşmada, Kürt halkının bahar, barış, özgürlük ve isyan bayramı olan Newroz’unu kutladı. Bozyel konuşmasında Kürt ulusal kurtuluş hareketlerinden örnekler vererek bugüne kadar elde edilen kazanımların Kürt halkının mücadelesi sonucu elde edildiğine vurgu yaptı.

 

Bozyel; “Bugün TRT Şeş varsa, Kürdoloji enstitüleri kuruluyorsa ve şiddetin çözüm yolu olmadığı kanıtlanmış ise bunun sebebi onurlu Kürt halkının mücadelesidir. Hiçbir parti kendini Kürtlerin biricik partisi olarak gösteremez. Bugün HAK-PAR’ın kadroları yıllardır bu mücadelenin içindeler. Daha yıllar önce bu kadrolar Kürt halkı için, kültürü için ve geleceği için mücadele ettiler bugünde mücadele etmeye devam ediyorlar.” dedi.

 

Bozyel, TRT Şeş’i önemsediklerini ancak daha gidilmesi gereken çok uzun bir yol olduğunu dile getirerek şöyle dedi; “Hala dilimiz resmileşmiş değil."

 

HAK-PAR Ağrı Belediye Başkan adayı Fehmi Atmaca’da yaptığı konuşmada Kürtlerin düzen partileri yerine, kendi içinden çıkan adaylara oy vermesi gerektiğini ifade etti.

 

Atmaca şöyle konuştu; “Kürt halkı, kendi kendini idare etmek istiyorsa oylarını düzen partileri yerine Kürt partilerine vermelidir.  Ben Şêx Saîd’in, Qazî Muhammed’in, Mele Mistefa’nın, İhsan Nûrî Paşa’nın, Seyit Rıza’nın, Ferzende Beg’in, Alişêr Koçgirî’nin torunuyum. Ben Diyarbakırlıyım, Ağrı’lıyım, Dersimliyim, ben Kürdistan halkıyım. Biz kendi kendimizi idare etmek istiyorsak, kendi adaylarımıza oy vermeliyiz. 29 martta önümüzde bir fırsat var, o gün oylarınızla düzen partilerine derslerini verecek ve kendi kendinizi yönetme hakkını elde edeceksiniz.”

 

Atmaca, 29 Mart’taki seçimlerin Kürt halkının önünde bir fırsat olduğunu dile getirerek, o gün halkın oylarıyla düzen partilerini bölgeden silineceğini de belirtti.

 

Polis Kürtçe pankartları indirmek istedi

 

Öte yandan Miting öncesi polisin Dev Kürtçe pankartları indirilmeye çalışması tepkiyle karşılandı.

 

Şeyh Sait, Sayit Riza, İhsan Nuri Paşa, Cibranlı Xalit, Alişer ve Zarife Xanım, Ehmedê Xanî ve Saidê Kurdî’nin resimlerinin yer aldığı ve üzerinde “Kîne em” yazılı afiş, “Bingeh yekîtî çare federasyon”  gibi Kürtçe afişleri polis indermek istedi. HAK-PAR’lıları olaya tepki gösterirken gerginlik yaşandı. HAK-PAR’lılar polislerin afişleri indirmesine müsaade etmedi.

 

demanu.com.tr

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.