1. HABERLER

  2. ARŞİVİMİZ

  3. Brimo: Beşar Rejimi siyasi çözüme inanmıyor
Brimo: Beşar Rejimi siyasi çözüme inanmıyor

Brimo: Beşar Rejimi siyasi çözüme inanmıyor

ENKS yöneticisi ve Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (El Parti) Sözcüsü Nuri Brimo, Suriye Kürt Ulusal Konseyi delegesi olarak katıldığı Cenevre Konferansı’nın geç de olsa atılmış doğru ve büyük bir adım olduğunu ifade etti ve Cenevre’de sonuç alınmaması

A+A-
ENKS yöneticisi ve  Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (El Parti) Sözcüsü Nuri Brimo, Suriye Kürt Ulusal Konseyi delegesi olarak katıldığı Cenevre Konferansı’nın geç de olsa atılmış doğru ve büyük bir adım olduğunu ifade etti ve Cenevre’de sonuç alınmamasının muhaliflerin işine yarayacağını savudu. Brimo Cenevre Konferansı’nı değerlendirmesinde şunları söyledi:
 
'Esed rejimi, diyalog ve müzakereyi bilmez ancak öldürmekten anlar. Cevevre’de amaçlanan geçici bir hükümetin kurulmasıdır. Fakat rejim, buna itiraz ediyor. Esed, diyor ki ’uluslararası camia bize yardım etsin Suriye’deki terör gruplarını temizleyelim.’ Oysaki terörü Tora Bora’dan, Lübnan’dan ve Irak’tan Suriye’ye getiren Esed’dir. Cenevre’de bir sonuç alınmaması, Esed rejiminin diyaloglara kapalı olduğunun uluslararası teyidi olur. O zaman biz Suriye muhalefeti olarak Birleşmiş Milletler ve ilgili devletlere başvurarak Suriye’deki sorunun artık diyalogla çözülme sürecinin tükendiğini, askeri yöntemlerin denenmesi gerektiğini teklif edebiliriz. Çünkü rejim, siyasi çözümlere inanmıyor.' 
 
'Esed, Hitler’i geçti'
 
Brimo, Suriye’deki katliam fotoğraflarıyla ilgili ise 'Beşşar Esed, Suriye’de yaptıklarıyla Adolf Hitler’i geçti. Esed, masum insanları çocuk, kadın, yaşlı demeden yakıyor, asıyor ve kesiyor. Bu fotoğraflar ve görüntüler, yapılan işkence ve katliamların belgesi oldu. Savaş bittikten sonra insani bilançonun sanıldığının çok üstünde olduğu görülecektir. Her gün başka bir yerde toplu olarak görülmüş insan cesetleri çıkıyor. Kim bilir böyle kaç tane toplu mezar var. Bunların ortaya çıkarılması için BM ve uluslararası toplumun biran önce harekete geçmesi lazım' değerlendirmesinde bulundu. 
 
EL Parti’nin de üyesi olduğu Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin, SMDK ile birlikte hareket ettiğini anlatan Brimo, 'nasıl bir Suriye istiyorsunuz' sorusuna, 'Biz diyoruz ki Suriye için en ideali federal sistemdir. Suriye’deki etnik ve dini unsurlar ancak böyle bir sistemde bir araya gelebilir' diye konuştu.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.